Министрите спориха дълго вчера дали да направят изцяло публични конкурсните процедури при поправката в закона за обществените поръчки. Нормативният акт е част от мерките, които вицепремиерът Меглена Плугчиева ще докладва днес по време на срещата си с еврокомисаря Оли Рен. Промените бяха одобрени по принцип, а окончателното им внасяне в МС ще стане след две седмици. Плугчиева пък обясни, че има няколко пункта, по които трябвало да се вземе политическо решение, но отказа да ги назове.
Ябълката на раздора се оказал текст, предложен от министрите на НДСВ. Според него офертите с цените трябва да се обявяват публично. Освен това от царската партия настояват преди отварянето на ценовите оферти да се обявява класирането по техническите показатели. "Целта е да се направи невъзможно нагласяване, за да спечели нашият кандидат", обясни шефът на държавната администрация Николай Василев. Според него предложението е било подкрепено.
Участници в заседанието обаче не бяха толкова категорични, че предложението на жълтите министри е минало безпроблемно. Според тях то било оспорено от колегите им от БСП.
В закона за обществените поръчки е записано, че се повишават праговете за възлагане по ЗОП заради инфлацията. Досега за строителство задължително се възлагаха процедури по ЗОП за поръчки над 1 800 000 лв., а когато поръчката е за обект извън страната - над 5 000 000 лв. Сега праговете стават съответно 2 млн. лв. и 5.5 млн. лв. Едни от най-масовите поръчки за доставки досега бяха с праг над 150 000 лв., а сега вече ще бъдат 170 000 лв. За извън страната се запазва прагът от 250 000 лв. За услугите прагът скача от 90 000 на 100 000 лв. Най-голямото повишение е при конкурс за проект - от 30 000 до 100 000 лв. Като мотив за повишените прагове министърът на икономиката Петър Димитров е посочил и възможност за по-облекчено усвояване на средства по структурните фондове.
------
УВЕЛИЧЕНИЕ
Десетократно се увеличава и размерът на паричния депозит, който оспорващ дадена обществена поръчка трябва да представи като обезпечение по сметката на Комисията за защита на конкуренцията. Досега сумата бе до 50 000 лв., според предложението тя се вдига до 500 000 лв. Въвеждат се глоби до 20 000 лв. за възложител, който избере състезателен диалог или процедура на договаряне, без да са налице условията за сложна процедура.
Най-високата санкция е до 50 000 лв. и тя е за възложител, който сключи споразумение за доставки за срок, по-дълъг от 4 г., без да са спазени условията за това по закона.