:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,959
Активни 745
Страници 4,889
За един ден 1,302,066

Кабинетът се колебае колко да осветли обществените поръчки

Закон задължава възложителя да обяви публично предложените цени
Снимка: Велислав Николов
Вицепремиерът Меглена Плугчиева изслуша мотивите на спорещите страни по закона за обществените поръчки ден преди да замине за Брюксел. Там законът ще бъде представен като важна крачка в подобряване на прозрачността при конкурсите.
Министрите спориха дълго вчера дали да направят изцяло публични конкурсните процедури при поправката в закона за обществените поръчки. Нормативният акт е част от мерките, които вицепремиерът Меглена Плугчиева ще докладва днес по време на срещата си с еврокомисаря Оли Рен. Промените бяха одобрени по принцип, а окончателното им внасяне в МС ще стане след две седмици. Плугчиева пък обясни, че има няколко пункта, по които трябвало да се вземе политическо решение, но отказа да ги назове.

Ябълката на раздора се оказал текст, предложен от министрите на НДСВ. Според него офертите с цените трябва да се обявяват публично. Освен това от царската партия настояват преди отварянето на ценовите оферти да се обявява класирането по техническите показатели. "Целта е да се направи невъзможно нагласяване, за да спечели нашият кандидат", обясни шефът на държавната администрация Николай Василев. Според него предложението е било подкрепено.

Участници в заседанието обаче не бяха толкова категорични, че предложението на жълтите министри е минало безпроблемно. Според тях то било оспорено от колегите им от БСП.

В закона за обществените поръчки е записано, че се повишават праговете за възлагане по ЗОП заради инфлацията. Досега за строителство задължително се възлагаха процедури по ЗОП за поръчки над 1 800 000 лв., а когато поръчката е за обект извън страната - над 5 000 000 лв. Сега праговете стават съответно 2 млн. лв. и 5.5 млн. лв. Едни от най-масовите поръчки за доставки досега бяха с праг над 150 000 лв., а сега вече ще бъдат 170 000 лв. За извън страната се запазва прагът от 250 000 лв. За услугите прагът скача от 90 000 на 100 000 лв. Най-голямото повишение е при конкурс за проект - от 30 000 до 100 000 лв. Като мотив за повишените прагове министърът на икономиката Петър Димитров е посочил и възможност за по-облекчено усвояване на средства по структурните фондове.

------

УВЕЛИЧЕНИЕ

Десетократно се увеличава и размерът на паричния депозит, който оспорващ дадена обществена поръчка трябва да представи като обезпечение по сметката на Комисията за защита на конкуренцията. Досега сумата бе до 50 000 лв., според предложението тя се вдига до 500 000 лв. Въвеждат се глоби до 20 000 лв. за възложител, който избере състезателен диалог или процедура на договаряне, без да са налице условията за сложна процедура.

Най-високата санкция е до 50 000 лв. и тя е за възложител, който сключи споразумение за доставки за срок, по-дълъг от 4 г., без да са спазени условията за това по закона.
6
1832
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
13 Юни 2008 09:20
Ами то не е лесно хем да прибираш по джобовете, хем да позволяваш да те гледат в ръцете!
13 Юни 2008 10:46
ако си Астор може. Ако не си, слагаш някой ДС довереник- Борис Велчев за гл. прокурор и дори да те видят как гепиш, нищо
13 Юни 2008 12:00
Какво се прави с лампа, която не знае колко да свети (мига) ? - сменя се.
13 Юни 2008 15:19
Николай Василев се лъже или ни лъже - поръчките печелят наши хора не в самия ход на отделната поръчка, а като предварително се залагат условия, които са в тяхна полза!!!
Има и други хватки!
Но така или иначе, няма да навреди процедурата да стане по прозрачна и по публична.
Въпросът е има ли контрол върху договорите и как се изпълняват те - дали се сключва такъв договор, какъвто е заложен изначално в процедурата или договорът се пипа след приключване на конкурса???
13 Юни 2008 17:13
Колебаят се... Всичко трябва да бъде максимално осветявано. Който иска тъмно - в тюрмата.
13 Юни 2008 19:37
.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД