Призивът идва след публикуването на вътрешен доклад на американските ВМС, в който се казва, че ядрените оръжия на САЩ в Европа не отговарят напълно на стандартите за сигурност. В шест европейски държави от НАТО, сред които и Германия, има американско ядрено оръжие. Предполага се, че става дума за 200 до 350 атомни бомби. Една от базите, в които е установено неспазване на стандартите за сигурност, е германската база Бюхел в планината Айфел, в която има от десет до 20 атомни бомби. Според доклада безопасността не е на ниво заради недостатъчния брой добре обучен персонал за охрана и стара система за сигнализация.
Политици от управляващата Германска социалдемократическа партия (ГСДП) се присъединиха към призива САЩ да изтеглят ядрения си арсенал от ФРГ. Нилс Анен, депутат от фракцията на ГСДП и член на комисията по външни работи, заяви, че изтеглянето на американските атомни бомби от Германия ще бъде огромна крачка в посока към ядрено разоръжаване.
Не закъсняха реакциите на политици от опозицията. Според лидера на либералите Гидо Вестервеле ядрените оръжия са остатък от студената война и затова те трябва да бъдат изтеглени. Председателят на фракцията на зелените в Бундестага Юрген Тритин поиска германската канцлерка Ангела Меркел да се откаже от ядрения арсенал на САЩ в Германия, който в наше време означава активно участие на федералната република в евентуална ядрена война, водена от НАТО. Към призива се присъедини и лидерът на новата Лява партия Грегор Гизи с аргумента, че така Германия и Европа ще станат по-сигурни.
Единствено консервативният Християндемократичен съюз (ХДС) на Меркел продължава да залага на стратегията за сплашване чрез атомно оръжие, коментира "Дойче веле". Външнополитическият говорител на ХДС в Бундестага Екард фон Кледен настоя в интервю за в. "Берлинер цайтунг", че съхраняването на американското ядрено оръжие трябва да отговаря на всички стандарти за сигурност. Той обаче добави, че "тези оръжия ни пазят и ние не можем да се откажем от тях, докато по света има атомни бомби". Министерството на отбраната в Берлин отказа да заеме официална позиция, аргументирайки се с нуждата за опазване на тайната за ядрените мощности на съюзник от НАТО.
СТРАТЕГИЯ
Чехия ще подпише договора за установяване на американски радар в страната като част от противоракетния щит на 8 юли по време на кратка визита на държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс, съобщи "Радио Прага", цитирайки местни медии. Двете страни все още не са се договорили по въпроса за данъците, които американската армия ще трябва да плаща, докато се намира на чешка територия.