Хейдън и колегата му споделят информацията при условие, че името на офицера Дюс Мартинес ще остане в тайна. Изданието обаче не изпълнява това изискване, тъй като въпросният служител на ЦРУ никога не е работил под прикритие. По тази причина редакцията смята, че притесненията за сигурността на Мартинес са неоснователни. По-рано той е отказал интервю пред вестника. Полша е избрана за таен затвор, защото няма културни и религиозни връзки с "Ал Кайда". Това я прави трудна за инфилтрация от страна на терористичната мрежа. Разузнавателните служби във Варшава пък са готови да сътрудничат, твърди друг офицер на ЦРУ, пожелал анонимност. Полша е 51-вият американски щат по думите на Джеймс Павит, тогавашен директор за тайните операции на управлението. Според него обаче американците няма представа за това.
Полският министър на отбраната Богдан Клих реагира остро на статията и на определението за Полша като 51-ви щат на САЩ. "Това е неприемливо. Самият факт, че водим толкова тежки преговори с американците за противоракетния щит, предполага, че ние наистина сме независима държава", каза министърът за полското радио ЗЕТ.
Темата с тайните затвори на ЦРУ в Европа бе обект на разследване от Съвета на Европа и ЕС и макар да не бяха намерени ясни доказателства за съществуването им в Полша, показанията на бивши полски агенти и служители на летище Шимани навеждаха на подозрения, че такива центрове са действали на полска земя. Полски политици, включително и бившия президент Александър Квашневски, отричат за затвори на ЦРУ.
КОНТРА
Полша се появява като нов потенциален проблем за ратифицирането на Лисабонския договор. От кабинета на президента Лех Качински твърдят, че споразумението е мъртво след резултатите от референдума в Ирландия, съобщава електронното издание ИЮ "Обзървър". Полският парламент одобри договора през април, а на последната среща на ЕС премиерът Доналд Туск призова ратификацията да продължи, но заяви, че "не отговаря" за решението на президента.