:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,529
Активни 759
Страници 5,459
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Със завещание не може да се лиши дете от наследство

Красимир Добрев
Здравейте,

Имам дъщеря и син! Искам да направя завещание за цялото си имущество в полза на сина ми! Моля да ми разясните дали сестра му по закон има някакви дялове и при какви случаи би оспорвала завещанието ми!

Благодаря!

Иванка Маринова





Отговорите на всички поставени въпроси могат да бъдат открити в Закона за наследството (ЗН). Допълнителна помощ дават и някои правила в Гражданския процесуален кодекс. Поставените проблеми се случват сравнително често, но само на пръв поглед всичко изглежда много просто. Според чл. 14, ал. 1 от ЗН всеки "може да се разпорежда чрез завещание с цялото си имущество". Така записано, това правило създава впечатление, че безпроблемно всеки може да се разпореди приживе с това, което оставя като наследство. А това не е точно така. Защото още втората алинея на чл. 14 указва, че "завещателните разпореждания във всички случаи не могат да накърняват запазената част на наследниците".

И именно този текст повлича много усложнения. Защото, от една страна, всеки дееспособен човек - навършил 18 г. и непоставен под запрещение, може приживе и чрез завещание да се разпореди на кого и колко оставя от парите, имотите, колите, земите, картините, телевизорите и всички останали вещи, които притежава. От друга обаче, той е силно ограничен от закона. Защото не може по никакъв начин да завещава имуществото, или по-скоро частта от него, която същият този закон счита за запазена част за точно определена група от хора - деца, внуци, родители, съпруг.

Така чл. 28 от ЗН изрично определя, че "когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, то той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството". Вън от тази запазена част е разполагаемата част, с която всеки наследодател може да се разпореди и приживе - било то чрез дарение или пък чрез завещание.

Хипотезите тук са много различни и зависят от това колко деца има наследодателят, дали има съпруг, дали има родители и т.н.

Така например запазената част на низходящите - децата (включително и осиновените) или пък внуци, правнуци и т.н., е една втора от цялото наследство, когато наследодателят не е оставил съпруг и има едно дете. Другата половина е разполагаемата част на наследодателя. В същата хипотеза, но ако децата са две или повече, то запазената за тях част е две трети от цялото наследство. Тук разполагаемата част на наследодателя е една трета. Ако пък има съпруг и две деца, тогава тази част ще е фактически една четвърт от цялото наследство. Защото съпругът по правило наследява част, равна на всяко от децата. Останалите три четвърти се разпределят поравно като запазена част за съпруга и всяко от децата. Точно в тази хипотеза е и конкретният въпрос. Което означава, че със завещанието ще може да се прехвърли на едното дете само една четвърт. То си има и запазена част от още една четвърт. Така че на практика за него ще е половината от наследството.

Другото дете обаче не може да бъде лишено от своята една четвърт от наследството. По закон то е неговата запазена част - чл. 29 от ЗН.

Естествено, няма никакъв проблем да се направи завещание за цялото наследство. При това без значение дали саморъчно или пък пред нотариус. Но след смъртта всяко от децата, което е било лишено от запазената си част, има право на иск по чл. 30, ал. 1 от ЗН. Според тази разпоредба всеки "наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намаляването им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част".

За да се определи разполагаемата част, както и размерът на запазената част на наследника, се образува една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му. След това се прибавят към нея и даренията - като недвижимите имоти се водят по стойността при откриването на наследството, а движимите - според времето на подаряване.

Единственият вариант някой със запазена по закон част да не я наследи е той да бъде обявен за недостоен. А такъв е само този, който умишлено е убил или се е опитал да убие наследодателя, неговия съпруг или негово дете, както и съучастникът в тези престъпления. Или ако е набедил наследодателя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание, освен ако набедяването се преследва с тъжба и такава не е била подадена. Или пък ако е склонил или възпрепятствал наследодателя чрез насилие или измама да направи, да измени или отмени завещанието или който е унищожил, скрил или поправил негово завещание или съзнателно си е служил с неистинско завещание.

Във всички останали случаи наследодател не може да лиши дете от запазената му част от наследството.

Ако това се случи, то ще може да атакува завещанието в съда по правилата на ГПК и има всички шансове да успее.
8
21952
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
25 Юни 2008 06:56
И това ако е справедлив закон?

От къде накъде държавата ще се разпорежда с части от имота на граждадин да му погазва правата върху личната собственост и личната воля?

Собстсвеника на имота трябва да има 100% право да го завещае на когото си поиска, без държавата да му преразпределя имота.

Нескопосан закон.
25 Юни 2008 10:04
Докато отговорите на такива въпроси не се поместват в рамките на 5-6 изречения, то скоро няма "да се оправим".
Всичките ни закони са такива.
Радва ме новината, че правото в СУ вече не е най-желаната специалност.
25 Юни 2008 10:18
"Според чл. 14, ал. 1 от ЗН всеки "може да се разпорежда чрез завещание с цялото си имущество". Така записано, това правило създава впечатление, че безпроблемно всеки може да се разпореди приживе с това, което оставя като наследство. А това не е точно така. Защото още втората алинея на чл. 14 указва, че "завещателните разпореждания във всички случаи не могат да накърняват запазената част на наследниците". "
Да се смееш ли, да плачеш ли???
Това, което законът гласи в алинея 1 веднага се отменя от алинея 2 ?!?!
Сигурно в преходните и заключителните разпоредби, правилниците и т.н. някое членче или алинейка отменя пък посочената алинея 2, или извърта нещата така, че Тодор Живков нямаше никакъв имот, ама никакъв, но неговите наследници си прибраха "запазената част на наследниците"
Ако някой се надява това Право да отсъжда право ... е направо за съжаление.
25 Юни 2008 11:23
Справедливо е да има наследници със запазена част, които емоцията на наследодателя в даден момент, да не може да лиши от наследство.
Това важи най-вече за запазената част на децата - човек е отговорен, когато създава деца.
И досега идват хора, които питат как да се откажат от децата си, чрез ДВ !!!
Преди съществуваше отраничителна разпоредба, че никой не може да завещава цялото си имущество на лица, извън законните наследници. Можеше да се разпорежда само до 1/2 идеална част от имуществото си.
Сегашната уредба - може да завещава цялото си имущество, на когото намери за добре, но наследниците с право на запазена част / те са по-тесен кръг от законните наследници / , могат да оспорят завещанието до размера на запазената си част.
Едно единствено изключение - когато са недостойни да наследят ! Провиненията на недостойния са изчерпателно изброени от ЗН и други, освен тях, не могат да бъдат основание за лишаване от наследство.
Недостоен е, който умишлено е убил или се е опитал да убие наследодателя, неговия съпруг или негово дете, както и съучастникът в тия престъпления; който е набедил наследодателя в престъпление; който е склонил или възпрепятствувал наследодателя чрез насилие или измама да направи, да измени или отмени завещанието или който е унищожил, скрил или поправил негово завещание или съзнателно си е служил с неистинско завещание.
За да е недостойно едно лице не е достатъчно само да извърши тези провинения, но следва те да бъдат доказани с влязла в сила присъда по наказателно дело.
16 Септември 2008 20:54
Баща ми почина преди по малко от три години , а сестра ми преди 4год.Живея в апартамента на родителите си, но от известно време майка ми размахва завещание, което си направили преди 20год един на друг с баща ми.Аз се грижех за баща ми и в къщи и в болницата, но не е споменавал за това.Майка ми е властна, в добро здраве и финансово осигурена от ниви, които прикрито е продала.Какъв е реда да потърся запазени права на наследница, защото е решила да продава апартамента.Моля за съвет
03 Септември 2013 03:35
Здравейте,

Възможно ли е да бъде лишено от наследство единствено осиновено единствено дете, което е освидетелствано с шизофрения... т.е чрез саморъчно написано завещание наследодател да завещае цялото си имущество в полза на племенник/племенница, въпреки че има осиновено пълнолетно освидетелствано дете, майка и брат?Какви са вариянтите? Пуснато е дело за разосиновяване.
14 Януари 2014 19:47
Запазената част създава едно спокойствие на децата ,че ще получат наследството и без да положат каквито и да са грижи за възрастния си родител.Дори упражняват психическо насилие и чакат наследството да дойде по бързо. Закона е такъв ,а морала какъв е?Наследство да получава този който е положил грижи за собственика и да има възможност да лиши останалите чрез завещанието и да няма запазена част.
14 Януари 2014 19:58
Запазената част създава едно спокойствие на децата ,че ще получат наследството и без да положат каквито и да са грижи за възрастния си родител.Дори упражняват психическо насилие и чакат наследството да дойде по бързо. Закона е такъв ,а морала какъв е?Наследство да получава този който е положил грижи за собственика и да има възможност да лиши останалите чрез завещанието и да няма запазена част. Човек е отговорен когато създава деца , а децата отговорни ли са? Тук се говори за деца на 40-50-60 години .Защо запазената част да не е само за деца -деца до 18 години?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД