:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,158
Активни 660
Страници 10,032
За един ден 1,302,066
Интервю

Докато се бием в гърдите, българските старини изчезват

В културната ни политика "държава" и "целенасоченост" са оксиморон, смята изкуствоведът Ралица Русева
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Ралица Русева
--визитка---

Д-р Ралица Русева е ст. н. с. II ст. в НИМ и Института за изкуствознание при БАН. Родена е в София, завършва НГДЕК "Св. Константин Кирил Философ"; висше образование - специалност изкуствознание в НХА; защитава докторат в Института за изкуствознание към БАН. Има над 50 публикации в научни и популярни издания в България и чужбина върху проблемите на православното изкуство и култура. Куратор на изложби в Брюксел, Москва, България.

----

- Г-жо Русева, професионалните ви интереси са свързани с българските храмове в Албания. Какво знаем и какво не знаем за тези старини?

- На територията на днешна Албания се намират стотици паметници на православното изкуство, които са малко познати или напълно неизвестни както на широката публика, така и на специалистите. Това са земи, които са били част и от Древна Елада, Римската империя, Византия, през различни периоди и от Българското царство, Епирското деспотство, Латинското кралство, Сръбското кралство и т. н. Когато говорим за исторически паметници, особено за тези, които са свързани с православната култура, много трудно може да им сложим "национален етикет", в този смисъл и моите изследвания в Албания са свързани с паметниците на византийската и поствизантийската живопис и в повечето случаи е невъзможно да определим някоя от църквите точно като българска.

На територията на Албания има паметници още от Борисово и Симеоново време, предимно архитектурни, които са слабо познати. Но тук ще припомня, че от село Балш е единственият надпис от времето на княз Борис I, в който се говори за неговото покръстване. Що се отнася до паметниците на църковната живопис от Средновековието, а и от турския период, много трудно може да посочим кои са български. Териториите на Балканите често сменят държавната си принадлежност и паметниците, останали по тях, трудно могат да бъдат приписани на гръцки, български или сръбски "национален гений", тяхното авторство определено е плаващо. Принадлежността им към православието е единствената граница, зад която те безконфликтно се побират.

- А там зле ли са съхранени паметниците ни?

- Може би ще е интересно да спомена, че на територията на Албания са запазени повече "портрети" на някои от най-почитаните български светци, отколкото у нас. На първо място това са личности от Първото българско царство: св. Методий, Кирил, Климент, Наум, Горазд, Сава и Ангеларий и св. Йоан Владимир; от Второто българско царство - св. Йоан Кукузел, и от периода на турското робство - новомъченикът св. Никодим. Този процес е особено категоричен през ХVII и ХVIII в. и в неговия център е град Мосхопол и неговата печатница, където се издават житията на славянските светци.

Но и там състоянието на паметниците, особено тези на църковното изкуство, е трагично, въпреки че на някои места се извършва реставрация, финансирана от западни организации. При пътуванията ни в Албания с фотографа Иво Хаджимишев сме попадали на невероятни гледки, но може би най-тъжната беше в една църква от ХVII в., която е била превърната в сервиз за военни автомобили - в средата на храма пред олтара беше каналът за колите, а над него в една арка беше съхранен самотен образ на светец, притиснал кръст към гърдите си.

- Българската държава има ли целенасочена политика към историческите ни паметници зад граница?

- Използването в едно изречение на "българска държава" и "целенасоченост" е оксиморон. Спорадичните прояви на интерес към исторически паметници зад граница са свързани с рекламно-политически акции, които се отнасят до някои конкретни исторически места и събития, но нямат връзка с паметниците на културата. Разбира се, въпросът е много сложен, защото опира и до желанието на съответната друга страна за сътрудничество.

Конкретно за Албания има единични случаи, които се дължат единствено на ентусиазма и енергията на предишния посланик на София в Тирана д-р Боби Бобев, както и на възрожденския патос на самите българи в Албания. Става въпрос за съхраняване на българската памет по тези места, за паметник, който не е свързан с църковното изкуство, а с българската история, който се нуждаеше от "спасителен" ремонт. Това е църквата "Св. Николай" в село Гиневец в Голо бърдо, която е издигната от Българската екзархия през 1911 г. и вероятно е най-западната запазена църква в Екзархията. Сумата беше събрана от лични средства на персонала на посолството, Външно министерство и основно на Агенцията по вероизповедания и дарена по случай 24 май 2004 г.

Когато говорим за Албания, само ще кажа, че българската държава е забравила не само за миналото, но тя е забравила и за настоящето - забравила е за българите, които живеят там. И докато нашата държава създава неимоверни трудности дори за издаване на виза за българите от Албания и за тяхното обучение в България, Македония им раздава македонски паспорти в кръчмата в центъра на селото. След това може да им обясняваме на хората от селото колкото си искаме, че те не са македонци, а българи.

- Имате ли поглед върху състоянието на българските църкви в Македония?

- Шегувам се, че от 1992 г. в Македония прекарвам повече време, отколкото в България, но мисля, че познавам доста добре паметниците на църковното изкуство там, била съм и гост на Македонската академия на науките и изкуството. Вашият въпрос отново съдържа проблема с националната принадлежност на паметниците. Титулатурата, която носят охридските архиепископи и с която те присъстват в надписите в църквите, независимо дали става въпрос за византийски архиепископи, е "архиепископ на Първа Юстиниана и всичка България". Те са колкото част от българското, толкова част и от общото балканско културно наследство и колкото повече знание имаме за тях и колкото повече грижа полагаме за тях, толкова повече самочувствие ще имаме извън провинциалния битов патриотизъм на масата.

- Смятате ли, че вниманието и средствата, насочени към консервацията и реставрацията на важни за културата ни обекти в страната, са достатъчни?

- От една страна, средствата не само че не са достатъчни, те са нищожни, но и доколкото се отпускат, това става на ситуационен и неясен като приоритети принцип. От друга страна, средства има, но въпросът е за какво се отпускат, кои са важните и кои маловажните обекти - оказва се, че има достатъчно средства, за да се строят нови руини и псевдостарини, а в същото време старините са оставени на самоунищожение. Докато се бием в гърдите колко сме велики и колко древен народ сме, следите от това минало изчезват, и то безвъзвратно - това е необратим процес. Най-лошото е, че наистина няма единна политика и стратегия по отношение на културното наследство, която да бъде неизменна и да не зависи от смяна на правителства или чиновници. Опазването на културните и историческите ценности би трябвало да бъде приоритет на културната политика, защото един актьор или художник, колкото и да е жалко, може да тръгне и да си търси спонсори, но една полуразрушена църква какво да направи?!

Паметниците на църковното изкуство не са така атрактивни, както са тракийските златни съкровища. Те са трудни за възприемане и трудни за разбиране, но разкриват нашата истинска връзка и приемственост със Средновековна България.

- Фактът, че сте дъщеря на именит художник като Светлин Русев, повлия ли върху избора ви на професия?

- Аз съм израснала в семейство на художници, сред картини и миризма на бои - и майка ми, и баща ми са художници, - това ми е дало много и като обща култура, и като отношение към света, но никога не съм имала някакви пориви за артистична самоизява. От ранна възраст се увличах от миналото и особено от археологията, дори 8-годишна правих самостоятелни "разкопки" в Созопол, от които още пазя парчета от гръцки амфори.
11
8232
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
28 Юни 2008 12:46
Я? И от Светлин Русев излезнало нещо читаво!
Поздравления за г-жа Русева за усилията й, убеден съм, че въобще не й лесно!
28 Юни 2008 14:33
И аз при последния въпорос възкликнах като Форца НАТОто.
Но - добре казва нещата девойчето!
Синът ми беше на археологическа експедиция в Албания и много интересни неща разказа. Смаях се при изброяването на намерените неща и вниманието към работата им от страна на ЮНЕСКО и ЕС. У нас за товасе нзае малко.И е хубаво повече хора да прочетат - може да се събуди любопитваство към съдбата на старините ни в Албания и Македония, че защо не и в Сърбия, Черна гора, пък и в Унгария, Румъния, Гърция, Турция. Има, има доста археологически паметници по целия полуостров от пребиваването на дедите ни. Обаче - на нас какво ни пука? Няма да повишат заплатата, я? Пусто капсулиране и оцеляване.
28 Юни 2008 15:50
...атлантик, туй е колективен труд, брато...
28 Юни 2008 19:21
Всичкото Мара втасала.....сега старините в Албания?!
Типична БАНаджийска абсурдност и ламтеж за пари.
28 Юни 2008 21:01
FL, когато не разбираш нищо от култура и исторически паметници, недей да даваш мнение. От такива многознайковци като тебе сме на това дередже - българите масово не познават историята си и нехаят за съвремието.
28 Юни 2008 21:35
Мамутеот парите си много разбирам и данъци за твойта "култура" не искам да плащам и не искам да издържам такива като тебе.
Този паразитски и лъжлив институт БАН трябва да се закрие!
А на тези които с частни средства изучават старините шапка свалям.
28 Юни 2008 23:28
Да се пази по тия места които обикаля и да е внимателна!!
И да е жива и здрава дълги години!!!
И за всичко е права, понеже не е седнала!!!
И коминтерновския поглед си личи-устрем, висота, плам-това личи!!
А истината е може би, че това са все пак християнски храмове в едни територии които са вече мюслимански!!!
А православието е християнство все още......!
29 Юни 2008 15:32
Симпатична какичка
29 Юни 2008 19:20
Антипатично чиче.
29 Юни 2008 20:23
Лелииииииииииииииииииииии, кат гледам таз кака как може да ме отрака ........ изобщо не мога да се съсредоточа да прочета статията под снимката
29 Юни 2008 20:57
АФП: България избра Мадарския конник за символ на българското евро
29 юни 2008 | 20:38 | Агенция "Фокус"
София. България избра Мадарския конник, който е признат за паметник на световното наследство от ЮНЕСКО, ще бъде изобразен на българското евро, след като страната стане част от Еврозоната, предаде АФП.
Мадарският конник вече е изобразен на гърба на български монети. Над един милион българи се включиха в гласуването за избор на символ на страната.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД