Емел Етем закъсня не само с пускането на тел. 112, но и с областните центрове, които могат да помагат на гражданите със съвети при аварии и бедствие. |
2500 обаждания е имало в четвъртък сутринта заради взрива във военните складове в с. Челопечене, обяви Граматиков. Това означава, че всяка секунда е имало по две позвънявания. Хората масово питали какво става и какво да правят. Отговорът на операторите бил, че са информирани силите за реагиране и те са на място. Граждани негодуваха, че на въпросите им как да се защитят, ги отпращат с лаконичното: "Не даваме съвети, приемаме само сигнали!".
От полунощ на 3 юли се тества и вторият център 112 в Русе. По време на взривовете заради многото обаждания системата автоматично препращала към русенските оператори, ако в София нямало кой да отговори. За последните два дни са получени общо 20 000 обаждания. Заради проблем със софтуера се получавало гъгнене в слушалките и така операторите на можели да разберат, че някой се обажда. 500 обаждания за взрива са били прехвърлени към Русе. Хората от пострадалите села се оплакаха преди ден, че са звънели на 112 и никой не вдигал. Този дефект вече е отстранен, обясни вчера Граматиков. Според него обаче нямало никакви питания за евентуална радиация от АЕЦ по време на пуснатите слухове преди дни.
24 са работните места в тел. 112 и с конкурс са назначени 47 оператори.
От новите области, които са включени в системата, идвали доста анонимни и фалшиви позвънявания. В четвъртък например почерпена компания с ученици в Русе решила да тества новата линия, като се пошегува с операторите. До месец ще бъде внесен в МС законът за телефон 112, обясни вчера Граматиков. Санкциите в него за фалшиви обаждания са между 300 и 20 000 лв.
Брюксел бави стартирането на наказателната процедура срещу България в съда, защото вижда огромните усилия, които полагаме, за да тръгне националната система на спешния телефон, каза вчера Граматиков. През октомври идва мисия от ЕК, която да провери готовността на страната ни. Тел.112 вече е активен в 10 области.
ПРИ БЕДСТВИЕ
В случай на авария или бедствие гражданите могат да позвънят на горещия телефон на Гражданска защита 862-6075 или 080020112, пише на сайта на Министерството на извънредните ситуации. Там обаче отговаря дежурен, който също не винаги е готов да даде веднага съвет на гражданите. Според закона за бедствията във всяка област трябваше да се изгради информационно-комуникационен център, в който да се координират действията на всички органи по време на бедствие. Точно тези центрове имат ангажимент да информират гражданите и да дават пълна информация за тях. Емел Етем обаче повече от две години така и не ги откри. Очаква се до края на тази година да заработят и 28-те.
На сайта на ведомството също има съвети в случай на бедствие или промишлена авария. Ето как трябва да постъпите при промишлена авария:
- Ако сте вкъщи, затворете и уплътнете прозорците, вратите и отдушниците, закрепете към тях мокри одеала, завеси и др. При възможност, заемете горните етажи на сградата.
- Пригответе си противогаза, а ако нямате - намокрете марлена превръзка, кърпа или хавлия,
- Ако се намирате на открито, напуснете заразения район, като се движите перпендикулярно на посоката на вятъра.
- Ако сте в превозно средство, затворете прозорците, продължете по най-късия път и излезте извън заразения район.
- Помогнете на пострадалите. Изведете ги на чист въздух. Не правете изкуствено дишане, освободете ги от стягащите дрехи. Препоръчително е им се даде топло мляко и минерална вода.
При отравяне с амоняк се препоръчва чист въздух, вдишване на водна пара с прибавка на оцет или лимонтузу.