:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,416
Активни 482
Страници 13,319
За един ден 1,302,066

2/3 от седмокласниците говорят еднообразно

Близо 2/3 от седмокласниците използват еднообразна реч и допускат повторение на глаголи. Над 40 на сто от кандидатите за елитните гимназии предават съдържанието на даден текст, но пропускат или разместват важни епизоди от него. Почти същото е и положението с учениците, които изпускат части от описанията в творбата. Това са изводите на просветните експерти от тазгодишния изпит по български език и литература за елитните училища. Седмокласниците писаха преразказ по разказа "Заложна къща" на Деян Енев.

Освен традиционните грешки - неправилно използване на пълен и кратък член, двойното "н" и променливото "я", имат проблеми и при употребата на главни букви. Трудности срещат и при замяната на букви "и" и "й" и запетайките в сложните изречения. Езиковите норми се усвояват до VII клас и експертите се опитват да установят откога започват проблемите. Според Евгения Костадинова от МОН децата се стремят към кратки отговори и в устната реч, което се отразява и на писменото им общуване.

Резултатите от преразказа са същите като миналогодишните - средно 16.55 т. Положителен извод е, че 85% правилно преобразуват пряката реч, а 2/3 от учениците използват правилно глаголните времена. Добро впечатление прави и стремежът на децата да пишат ясно и четливо.

Резултатите изненадващо показват, че най-висок успех по български език имат учениците от Търговище, който е регион със смесено население - близо 4.80. Следват седмокласниците от София-град и Варна с около 4.73. Възпитаниците на училищата от Враца също показват много добри резултати - близо 4.6. Най-масовата оценка от теста е петицата (близо 46%), а с добри резултати са 42 на сто от кандидатите. Тройките са 4.2 на сто, докато м.г. бяха 2%.

Всеки трети ученик е с тройка по математика. Повече от половината от учениците имат четворки. С много добри резултати са оценени близо 14 на сто от учениците. Варна е регионът с най-висок среден успех от изпита по математика - почти 4.00. На второ място с 3.9 са учениците от столицата, следвани с минимална разлика от седмокласниците във Враца, Пловдив и София-област.
16
2034
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
05 Юли 2008 01:22
Езиковите норми се усвояват до VII клас и експертите се опитват да установят откога започват проблемите.

Ами от тогава, когато вместо да ги учат на правоговор и правопис, почват да им пълнят главите с абстрактни "научни" конструкции, които нито ще им потрябват някога, нито ще им останат в главите. Но времето за практическо обучение е изгубено в непотребни наукообразни глупости.
05 Юли 2008 04:18
2/3 от седмокласниците говорят еднообразно

, а 1/3 мълчат като пукали.
05 Юли 2008 05:37
нормално. за богат език требе много четене на букви, което в днешния свят на телевизия, ютюби и смс-и представлява излишно губене на време.
05 Юли 2008 07:36
Три трети от политици, чиновници, журналисти, полицаи, военни и тем подобни или говорят еднообразно, или просто тъпеят.
05 Юли 2008 08:12
Нема страшно - ще станат журналя
05 Юли 2008 08:38
Ееей, ай с'я капризе...Маймун'ти и толкоз не моът...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
05 Юли 2008 08:42
Според мен резултатите са повод за сериозни притеснения. Сякаш всичките ни седмокласници са учили в СПТУ
Или образованието трябва да стане приоритет тоест да му се отделят 6 % от БВП , или направо да го закрият
05 Юли 2008 08:57
Да живей прогреса и акселерацията! Радвайте се, че изобщо говорят, а не са се downgrade-нали до маймунски нечленоразделни звуци.
05 Юли 2008 09:24

Сис, и това ще стане скоро.Четене му е майката, ама няма да стане.Сега се ценят знания, които са свързани с компютри, а там речника е почти като за роботи.Богатия речник не носи пари, значи не е нужен според хората.
05 Юли 2008 10:39
"експертите се опитват да установят откога започват проблемите."

Експертите "се опитват". Значи 40 години издържаме 400 души МОН, 800 души експерти в РИО на МОН по области, а те едва сега опитват да разберат след някакъв изпит, и пишат глупости за резултати, в които 30% от учениците изобщо НЕ СА УЧАСТВАЛИ, защото не всички (по-слабите) изобщо не кандидатстват!

Ами симуланта Вълчев да се пообразова малко, в момента за него установяват неща, които повечето учители знаят от години, но не могат да спрат Министъра в глупостта му!

Още преди 3-4 години съм им написал 4 експертизи, приети от съд и Комисия на НС, на базата на които техни любими директори са осъдени, от която следва, че част от отговорните им експерти не са експерти, а обикновени симулант-зубрачи на сложни термини, и верен правопис, без елементарни умения.

Освен това правописът не е водещ критерии за интелигентността и подоготовката на един човек. Не е ли вярно, че експерти в МОН пишат с правопис за 6, а със смисъл за 2?

Цялата им нагласа за образованието в МОН е сбъркана!

Редактирано от - Петко Фенерски на 05/7/2008 г/ 10:41:43

05 Юли 2008 11:06
Писна ми,
Въпреки масовото преписване и подсказване - само толкова. Матурите показаха друго, че трябва да се провеждат от външни хора, а не от самите учители с собствените си ученици. Най-малкото, което може да се направи е, да се командироват учителите в други градове и да присъстват на матури по друг предмет, а не този, по който преподават. Търговище на първо място - да де ама прилича на първо място по преписване и подсказване. Отдавна се знае, че нивото в София е доста по-високо от примерно село Долно нанагорнище.
05 Юли 2008 11:10
Писна ми,
през последните 19 години на почит в България е нискообразованата мутра или наглия мафиот. Първите образовани хора, с които се срещат децата - учителите са натикани в калта. На кого децата ще искат да приличат - на мутрата ли, дето се вози в мерцедеса и от когото се страхуват или на учителя, когото правят луд най-безнаказано?
Въпрос на ценности. В един момент детето разбира, че образованието ще му трябва, за да избяга от България и ако не е твърде късно си наляга парцалките и учи.
05 Юли 2008 14:44
В по малките населени места се подсказва умишлено, от учителите.Днес чух от едно момиче че е преписвала от gsm маскиран като калкулатор
05 Юли 2008 15:12
Много добре изразено ей тук:
Натиснете тук
Натиснете тук

Редактирано от - E6 на 05/7/2008 г/ 15:47:08

05 Юли 2008 22:12
Учениците в Кърджали най-слаби на изпита по български
Учениците в Кърджали са с най-ниски оценки сред връстниците си в страната на изпита по български език и литература за кандидатстване след седми клас. Резултатите им са по-лоши и от миналогодишните. Основна причина е незнанието на книжовния език, непознаването на българските класици, неумението да се преразказва, призна образователният министър Даниел Вълчев вчера...- Натиснете тук

06 Юли 2008 19:49
Така е, Параграфе, защото там се говори "перфектен" турецки, а след гаджалите у Кърджалии идат Аскюулии. Тоже ората по ония места са доста вакли и не мязат много на нашенци.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД