Близо 2/3 от седмокласниците използват еднообразна реч и допускат повторение на глаголи. Над 40 на сто от кандидатите за елитните гимназии предават съдържанието на даден текст, но пропускат или разместват важни епизоди от него. Почти същото е и положението с учениците, които изпускат части от описанията в творбата. Това са изводите на просветните експерти от тазгодишния изпит по български език и литература за елитните училища. Седмокласниците писаха преразказ по разказа "Заложна къща" на Деян Енев.
Освен традиционните грешки - неправилно използване на пълен и кратък член, двойното "н" и променливото "я", имат проблеми и при употребата на главни букви. Трудности срещат и при замяната на букви "и" и "й" и запетайките в сложните изречения. Езиковите норми се усвояват до VII клас и експертите се опитват да установят откога започват проблемите. Според Евгения Костадинова от МОН децата се стремят към кратки отговори и в устната реч, което се отразява и на писменото им общуване.
Резултатите от преразказа са същите като миналогодишните - средно 16.55 т. Положителен извод е, че 85% правилно преобразуват пряката реч, а 2/3 от учениците използват правилно глаголните времена. Добро впечатление прави и стремежът на децата да пишат ясно и четливо.
Резултатите изненадващо показват, че най-висок успех по български език имат учениците от Търговище, който е регион със смесено население - близо 4.80. Следват седмокласниците от София-град и Варна с около 4.73. Възпитаниците на училищата от Враца също показват много добри резултати - близо 4.6. Най-масовата оценка от теста е петицата (близо 46%), а с добри резултати са 42 на сто от кандидатите. Тройките са 4.2 на сто, докато м.г. бяха 2%.
Всеки трети ученик е с тройка по математика. Повече от половината от учениците имат четворки. С много добри резултати са оценени близо 14 на сто от учениците. Варна е регионът с най-висок среден успех от изпита по математика - почти 4.00. На второ място с 3.9 са учениците от столицата, следвани с минимална разлика от седмокласниците във Враца, Пловдив и София-област.
Езиковите норми се усвояват до VII клас и експертите се опитват да установят откога започват проблемите.
Ами от тогава, когато вместо да ги учат на правоговор и правопис, почват да им пълнят главите с абстрактни "научни" конструкции, които нито ще им потрябват някога, нито ще им останат в главите. Но времето за практическо обучение е изгубено в непотребни наукообразни глупости.