Зам.-началникът на ГЩ Румен Цоков, вдясно на ген. Златан Стойков (в средата), пое отговорността за взрива във военното поделение в Челопечене. |
"ГЩ носи пряка отговорност за инцидента", обяви министърът по-рано пред Нова телевизия. В същото време той бе категоричен, че началникът на Генщаба ген. Златан Стойков трябва да остане на поста си. Съветът по отбрана е решил да продължи работата на оперативната група във Военния команден център до пълното регистриране на последствията от инцидента. Ще има и комисия за служебна проверка под ръководството на зам. военен министър.
Цонев посочи, че самият той е готов да поеме своята отговорност, ако политическите сили решат така. Към момента обаче не е мислил да се оттегли сам, пък и нямало защо нов министър да подава оставка. От думите на Цонев стана ясно още, че той не е информиран от ГЩ за разследванията на прокуратурата и ДАНС за нередности в поделението в Челопечене. Затова и министърът не потвърди, че се разследват липси във взривеното поделение.
Шефът на ГЩ Златан Стойков обяви, че от година знае за нередности в поделението, наложени били дисциплинарни наказания и е сезирана прокуратурата. Запитан за какви нарушения става дума, той се изрази доста общо - "нарушаване на административно-правните документи". Не потвърди информацията за изчезнали боеприпаси.
Една от версиите за инцидента в четвъртък е, че взривовете са умишлени, за да се прикрият далавери в поделението. Друга развита в медиите теория е, че те са подготвяли продажбата на терена на частни фирми, които може да са свързани със Златомир Иванов-Златко Баретата.
"Не се изключва вероятността човешка намеса при инцидента", заяви ген.-лейтенант Бойко Рабаджийски, началник на бригада "Логистика" към ГЩ. По думите му причината може да бъде и техническа - или във връзка с топлото време, или заради старите снаряди. Генералът обаче бе категоричен, че възможните причини ще бъдат установени от компетентните органи едва след като се разреши достъпът до поделението и назначената проверка. Това е единственото поделение за утилизация на негодни боеприпаси на армията. Най-старите боеприпаси там са от 17-18 г., но военните нямат средства да ги унищожат.
Цонев се надявал причината за инцидента да е технически проблем, защото ''би било много страшно някой да тръгне да постига някакви цели по такъв начин''. Достъпът до обекта ще бъде осигурен 24 часа след последния взрив. Министърът уточни, че в 5.40 ч. в петък е имало единична експлозия със среден интензитет и една много слаба около 13.30 ч. Според него до днес взривовете ще спрат. Цял ден вчера обаче в района продължаваше да гърми.
Оперативни групи от Българската армия вчера почистиха два маршрута Враждебна - Челопечене - Локорско и пътен възел Враждебна - Челопечене - Ботунец. Военна полиция и инженерни части прочистваха околовръстния път отвън навътре. По сигнал са обезвредени невзривени боеприпаси пред кметството и в двора на къща в Чепинци.
От прокуратурата вчера не дойде допълнителна информация около разследването на причините за взрива. Военните следователи също още не са ходили на мястото. Тепърва ще се правят огледи и експертизи. В момента текат единствено разпити.
Засега се знае, че пожарът е започнал в западната част на поделението и охраната е успяла да избяга. Официалното твърдение е, че първият сигнал за аварията е подаден от кучето на охраната, то е помогнало на служителите да избягат.
Според военния министър двамата охранители от фирма "Моба" са достатъчни за опазването на обекта. Вчера се разбра, че те са на възраст около 70 години. Цонев поясни, че "Моба" е на МО, но не знаеше армията да участва в нея с апорт боеприпаси. "Ще проверя за какво става въпрос. Не вярвам боеприпаси да бъдат давани на такова дружество, чието единствено задължение е охранително", каза министърът.
КРИТИКА
Военните са показали пълно непознаване на плановете, по които трябва да действат в ситуация като тази в Челопечене. Бившият шеф на Генщаба Никола Колев заяви, че тези планове трябва да се познават и периодично да се тренират, но не са били спазени, което говори, че не се познават. Самият Цонев пък обясни закъснението на информацията с това, че е обучаван като офицер първо да се овладее ситуацията, а после да се информират гражданите. Бившият шеф на Генщаба и настоящ началник на кабинета на президента Никола Колев обаче каза, че има разминавания в информацията за количеството боеприпаси, складирани в поделението. "Първоначалната информация, която получихме, беше за около 2400-2500 тона боеприпаси. След това те бяха редуцирани с около 1000 тона. Но все пак е възможно да има някаква техническа грешка в докладите, хората са в напрежение", заяви Колев. МО съобщи, че 1494 тона са били взривовете. Очаква се прокуратурата да установи по документи дали има липси.