Британските банки трябва чувствително да засилят защитните си програми, ако не искат да плащат големи суми за пораженията от "троянския вирус" |
Ендрю Уотсън, директор на компанията "Куоръм нетуърк рисорсис" (Quorum Network Resources) в шотландската столица Единбург, предупреди, че трябва да бъдат взети всички възможни предпазни мерки, независимо от това дали вирусът ще изпълни очакванията на своите създатели. Той посъветва финансовите организации не само да засилят защитните софтуерни програми, но и да ги осъвременяват непрекъснато, ден по ден. Компанията му изготвя именно такива защитни системи.
"Скотсмън" пояснява, че не са новост атаките срещу банкови сайтове за кражби на значителни суми от банковите сметки на клиентите и дори за изпразването на самите сметки. Разликата сега е, че новият "троянец" е създаден специално да заличава антивирусните компютърни системи, на които разчитат банките по целия свят. Става дума за системи на такива утвърдени фирми в тази сфера като McAfee, Symantec and AVG.
Джак Ерасмуз, директор по изследванията във фирмата за компютърна защита Prevyx, пояснява опасността на новия вирус: "Силата му е гъвкавостта. Дори да бъде разпознат от антивирусната система, той може да се променя така, че след няколко часа отново да стане невидим", твърди той.
Вирусът използва нелегална технология, с която генерира фалшиви информационни данни в атакувания компютър. След това иска от ползвателя на предостави повече информация от обикновеното. Докато всичко това се извършва, паролите, информациите за кредитните карти и други лични данни се извличат и запаметяват в нелегалната оперативна система, за да бъде използвани впоследствие за измамите.
Хакерите изобщо не се съмнявали в способността на "троянеца" да проникне във всяка система за сигурност, без да бъде открит. Те го разменяли помежду си за 1300 долара.
Смята се, че оправяне на пораженията от проникване на новия вирус в компютърните системи може да коства на една голяма компания до 3 млн. паунда (3.8 млн. евро).
"Скотсман" припомня, че киберпрестъпността води началото си от идеята на хакерите тийнейджъри през 90-те години да предизвикват бъркотия от спалните си, без да разбират последиците. Десетина година по-късно тази идея претърпя големи промени. Сега кибербанди действат от редица страни, включително България и Румъния, допълва вестникът.