От 1983 до 2004 г. броят на изминатите километри бележеше постоянен ръст. Изключение правеше само първата година от войната в Персийския залив през 1991-1992 година. Но от 2003 г. изминатото годишно разстояние се стабилизира, дори започна да спада с неколкостотин милиона километра поради повишаването на цените на бензина. През първите пет месеца на 2008 изминатите от американските автомобилисти километри е най-нисък от 2003 година досега. През май 2003 г. обикновеният бензин струваше 1.70 долара за галон (3.78 литра), докато през май 2008 г. той достигна около 4 долара, гласят данните на Министерството на енергетиката.
За сметка на колите американците започват масово да използват обществения транспорт - влакове и автобуси. Нараства и използването на мотоциклети и велосипеди. Ако през първото тримесечие на миналата година е имало 88 млн. пътувания с обществения транспорт, тази година цифрата за същия период е 2.6 млрд. пътувания.
Междувременно британците също следват примера на американците и масово ограничават използването на колите заради цената на бензина, съобщи Ройтерс. Анкетата на социологическата агенция "Попюлъс" този месец сред 15 306 британци показва, че 55 на сто са ограничили използването на собствените си коли през последните 4 месеца. 18 процента са увеличили този показател, докато 10 процента са се отказали от услугите на колите си. В момента цената на литър бензин във Великобритания е 1.17 паунда, което е с 21 пенса повече от миналата година. Според експертите при такава цена годишният пробег от 15 000 км скача до над 1200 паунда за бензина.
ПРИЧИНИ
Големият ръст в производството на биогорива в САЩ и Европа е основната причина за резкия скок на цените на хранителните продукти по света. Това гласи доклад на водещ икономист от Световната банка, цитиран от Ройтерс. Експертът Дон Мичъл стига до извода, че биогоривата, свързаното с продукцията им занижено производство на зърнени храни, спекулациите с пазара, а също забраните на износа са предизвикали 70-75% от увеличението на хранителните цени. Причини за поскъпването според него са също отслабения долар, по-високите цени на енергията и съответно по-големите разходи за наторяване и транспорт.