ЕС тръгва на няколко скорости в ключови области като правосъдие и обща политика по сигурността и отбраната. Това стана ясно още след разкола, настъпил сред страните-членки на заседанието на Съвета на министрите по правосъдието и вътрешните работи миналата седмица.
Страните-членки на ЕС са разединени по въпроса за общо законодателство, уреждащо разводите на семейни двойки, в които съпрузите са граждани на различни държави от общността, писа електронното издание "Юропиън войс". Общите правила за разводите ще регламентират законите на коя държава ще се прилагат при бракоразводните дела, когато двамата съпрузи са от различна националност.
Вчера Франция, Италия, Гърция, Испания, Австрия, Унгария, Словения, Люксембург и Румъния официално заявиха готовност да приложат т.нар. ускорена процедура за сътрудничество по този въпрос. Те вече са подали искане до ЕК да им бъде разрешено да приемат общи правила, прилагани при разводите. Деветте страни се надяват да получат разрешение от ЕК да използват т.нар. "засилено сътрудничество", което им позволява да прилагат общи правила. Те се принудиха да предприемат тази стъпка, след като страните-членки не успяха да постигнат компромис по предложенията, направени от ЕК. Германия, Белгия и Литва също обмислят да се присъединят към инициативата на деветте страни. На срещата на министрите на правосъдието на ЕС миналата седмица България също заяви желание да приеме новото законодателство, писа в."Юропиън войс".
Швеция е основен опонент на новите предложенията на комисията. В нейна подкрепа се обявиха Холандия и Финландия. Това поставя въпроса за "Европа на две скорости", коментира изданието "Юропиън войс".
Отхвърлянето на Лисабонския договор от Ирландия не само ще окаже влияние върху институционални реформи в ЕС, но и ще забави развитието на отбраната на общността. Това се казва в доклад на Европейския съвет по външни отношения. Голяма част от 200 млрд. евро годишно, които страните-членки на ЕС харчат за отбрана, "просто се прахосват", предупреждава докладът. Някои европейски правителства не желаят да се съобразяват със скоростта на най-мудните и това дава възможност на ЕС за няколко скорости в областта на сигурността.