Всички решения на съдилищата от 1 септември ще трябва да са достъпни в интернет, реши Висшият съдебен съвет. До момента 58 съдилища публикуват информация за дела на свои страници в интернет пространството. 36 съдилища обаче все още нямат дори регистрирана страница.
След ваканцията шефовете на съдилища, в които няма компютърна програма за управление на делата, вече са задължени да я внедрят. "Решението кореспондира пряко с препоръките от последния доклад на Европейската комисия", посочиха от съвета.
Според ВСС с публикуването на съдебните актове ще се повиши ефикасността на системата, защото предоставянето на повече информация и данни гарантира прозрачност за работата на всеки съд и всеки съдия. "Освен за гражданите, ползващи услугите на правораздавателните органи, това има значение при атестиране на съдиите и решенията за тяхното кариерно развитие", посочват от съвета.
Междувременно стана ясно, че 45 магистрати са атакували пред Върховния административен съд атестациите на ВСС, на базата на които той класира кандидатите от системата за свободните места в нея.
Това са първите назначения, които този ВСС направи по новия ред. Оказва се обаче, че съдебният закон и наредбата за атестиране, която ВСС сам прие, не гарантират, че без субективни пристрастия се назначават най-подходящите кандидати. Проблем възникна покрай атестациите, които бяха правени от помощни комисии и после гласувани от ВСС. Видя се, че магистратите, които не получават най-висока оценка, се броят на пръстите на ръката. При това за отличници бяха определени хора, които по-скоро заслужават дисциплинарно уволнение. За повишенията ръководни се оказаха рангът и стажът на хората.
Атестирането става по точкова система. Който събере от 81 до 100 точки, получава много добра атестация. От 51 до 80 точки носят добра, а от 30 до 50 - задоволителна. ВСС обаче предварително прие, че няма да взема предвид дали кандидатът с много добра атестация е получил 81 или 100 точки.
Докато наредбата за атестирането бе само проект, редовите магистрати предупредиха, че документът е повърхностен и неясен и няма да гарантира кариерно израстване по ясни критерии. Появиха се и съмнения от създаване на авторитарни практики.
И във ВСС вече се чуват гласове, че законът трябва да бъде променен.
най-после
досега ги криеха, че да си продават книжки със съдебни практики