Банковите кредити и наказателните лихви по неплатени задължения у нас навлизат в ново поскъпване. Вчера БНБ обяви, че вдига основния лихвен процент (ОЛП) на 5.25%. Досега той беше 5.06% и това е най-голямото месечно поскъпване от началото на годината. Такава висока основна лихва в България не е имало от октомври 1998 г. насам, когато е била 5.28%.
От началото на годината лихвата вече се е увеличила с 0.57 пункта. Ако се приложи автоматично към кредит от 60 000 лв., взет за 20 години, това поскъпване означава допълнително 15-16 лв. на месец. Въпреки че у нас само 3 банки са вързали директно плаващите лихви по своите кредити с основната лихва, тя оказва голямо влияние дори върху вече отпуснати кредити. Причината е, че тя отразява движението на лихвите по междубанковите заеми, които непрекъснато се покачват. От своя страна те оскъпяват и парите, които банките притежават и раздават под формата на кредити.
Само през юли поне 5 банки са вдигнали лихвите, като повечето промени се отнасят за ипотечните кредити. Това сочат данните на анализаторската компания "Моите пари". "Юробанк България" например промени лихвите върху стари ипотечни кредити с 0.50 процентни пункта за заемите в евро и с 0.75 пункта за левовите. "Сосиете Женерал Експресбанк" вдигна лихвите с 0.15 пункта, а ипотечните кредити на "Инвестбанк" бяха увеличени с 1 пункт. През същия месец "Райфайзен" вдигна лихвите с 0.9 пункта. Австрийската финансова институция и "Алфа банк" са единствените, които увеличиха и лихвите по потребителски кредити.
Други банки пък вдигнаха таксите, много от които също са в проценти върху сумата, отпусната като кредит. "Уникредит Булбанк" например увеличи през юли годишната такса за управление на кредита от 0.10 на 0.25% .
Увеличението на основната лихва ще се отрази автоматично върху задълженията към НОИ, данъчните и просрочените сметки за парно, вода и т.н. Те се олихвяват с т.нар. законна лихва, която е ОЛП плюс 10% на година. При дълг от 100 лв. например лихвата на ден е близо 4 стотинки.
--------ХИТРОСТ-----------------
За да скрият оскъпяването на заемите, много банки прибягват до законни трикове. Небанковата финансова институция "Директ Креди България" например е трансформирала досегашната такса за усвояване на кредита, която е била в размер на 1.5%, в такса за управление на кредита само през първата година. Нейният размер е само 0.5%, но минимум 100 евро.
По принцип българските банки никога не предупреждават клиентите си, още по-малко лично, че вдигат лихвата или променят таксите. Обикновено гражданите разбират това по месечните извлечения, които получават.
|
|