Дълго сдържаното напрежение около предстоящата реформа в МВР избухна в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" вчера. От днес са в сила промените в закона за вътрешното министерство, които предвиждат сериозно преструктуриране. Най-значително то ще е за антимафиотите, които вече няма да са самостоятелна служба, а част от Главна дирекция "Криминална полиция".
Готовност да хвърлят оставки са заявили 21 дознатели, които работят в службата, научи "Сега". Всички разследващи полицаи според новата терминология на закона трябва да бъдат обединени в една дирекция. Идеята да ги командироват и по РПУ-тата не се приемала изобщо от специализиралите се вече в разплитането на дела, свързани с организираната престъпност. В същото време в РПУ-тата изпитват остра нужда от квалифицирани хора, защото елементарни престъпления остават ненаказани заради неспособност да бъдат намерени доказателства за съд.
Напрежение има и в сектора, който работи по злоупотреби с еврофондове. Вместо очакваното прехвърляне към ДАНС се предвижда те да се преместят в полицията. Това никак не ги устройвало и най-вероятно ще си търсят работа в агенцията по национална сигурност. В полицията отива и секторът, който работи по опазване на културно-историческото наследство. В БОП ще се подсилят звената, които работят по наркотрафика и срещу фалшификациите - най-вероятно ще бъде създаден по още един сектор.
"Засега няма подадени рапорти за напускане, хората изчакват понеделник, когато ще станат ясни окончателно разместванията", заявиха източници от службата. Броженията били предизвикани от все още неофициален вариант за реорганизацията. Според признанията на самия министър Михаил Миков в следващите два-три месеца МВР ще се преподрежда основно.
Вече доста служители на ГДБОП са се прехвърлили в ДАНС. Отливът върви отдавна, но се засили след скандала със зам.-директора Иван Иванов, който бе арестуван след появата на диск със записани негови разговори с бизнесмени. В тях той информира за разработки и си иска скъпи подаръци - пушка, лаптоп. Тъй като тези записи обаче не са годно доказателство за съд, Иванов вероятно ще се размине с наказание. Прокуратурата приключи и внесе в съда само делото за изнесени от Иванов документи от РПУ-Рила още в средата на 90-те години, когато е бил шеф там.
|
|