Директорът на болницата "Св. Иван Рилски" д-р Румен Стоилов ще бъде уволнен, а за аферата с трансплантациите на стволови клетки в лечебното заведение ще бъдат информирани прокуратурата, икономическа полиция и ДАНС. Това обяви вчера главният секретар на здравното министерство Красимир Гигов. За целта министър Евгений Желев дори бил прекъснал отпуската си.
Вчера бяха представени резултатите от проверката на МЗ по повод публикации в "Труд", според които частен център, помещаващ се в държавната болница, е присаждал стволови клетки на пациенти с неврологични и автоимунни болести без особен резултат. В операциите са участвали светила на неврохирургията у нас като проф. Венцеслав Бусарски и проф. Кирил Романски, а частният център, който е събирал печалбата от начинанието, е свързан със зам. здравния министър Матей Матеев, тъй като синът и майка му имат участие във фирмата.
Според доклада от проверката, извършена от професорите Драган Бобев, Добрин Свинаров, Иво Кременски, шефа на агенцията по трансплантация Христо Куманов и експерти от МЗ, само от февруари до юни т.г. в "Иван Рилски" са направени 44 трансплантации на стволови клетки на пациенти с травми на нервната система, инсулти, Паркинсон, множествена склероза. При процедурите се взема костен мозък от самия пациент, обработва се и се присажда в гръбначния мозък. За целта пациентът плаща между 2000 и 3900 лв. Според екипа, който прави трансплантациите, болните имат подобрение на двигателните функции. Според всички останали професори няма никакви научни и клинични доказателства и публикации в световен мащаб, че методът действа. Според тях подобна дейност не е лечение, а клинично проучване и експеримент.
"Това не е лечение и няма доказан ефект, това е спекулиране, това са методи около медицината, сравними с врачки и баячки", обяви д-р Момчил Енчев, експерт в МЗ. Освен това операциите са изцяло в нарушение на закона за трансплантациите, тъй като нито болницата, нито частният център имат нужното разрешение за тази дейност. Погазен е и Наказателният кодекс, според чийто чл. 349а нарушението на правилата при трансплантациите се наказва с лишаване от свобода от 3 до 5 г., когато е с користна цел, допълни той.
Проверката на МЗ обаче е само за дейността в болницата, но не и за връзката на зам.-министър Матеев с нея. Преди да стане зам.-министър, той беше директор именно на "Иван Рилски". Главният секретар Гигов не можа да каже дали ще има проверка и по тази линия, само повтори, че документите ще отидат в ДАНС, прокуратурата и полицията. Уволнението на директора, позволил незаконната дейност под покрива си, пък било начало на "редица административни мерки", които ще се предприемат по случая - така Гигов отвори на въпрос ще има ли наказания и за екипа, извършвал трансплантациите.
Този екип неврохирурзи присажда стволови клетки на неврологично болни от 2005 г., процедури са правени на около 300 пациенти. "От 2 години многократно сме ги информирали, че дейността им е изцяло в нарушение на закона, но реакция нямаше", обясни Момчил Енчев. Въпреки че през зимата агенцията по трансплантации е забранила присажданията в "Иван Рилски", те са продължили, а едва тези дни болницата е прекратила договора си за наем с частниците. Те от своя страна обявиха в четвъртък, че редица медицински и икономически субекти имат интерес от спирането на тези трансплантации.