Вицепремиерът Меглена Плугчиева написа доклад за проблемите с еврофондовете и екшън план за действие, който първо представи на премиера и МС, а сега го изпраща и в Брюксел. |
От 2007 г. досега Иванов е бил начело на "Инжстрой-София", собственост на австрийската строителна компания ЩРАБАГ. Тя нашумя покрай некачественото строителство на новия терминал на летище София. Преди това Иванов е бил член на УС на Промишлено строителство холдинг ЕАД, представител на "Херман Кирхнер холдинг" за България, съветник на УС на концерна REWE, проект-мениджър за Билла България и за МЕТРО.
Изискване в закона за пътищата е шефът на агенцията да има 10 г. стаж в пътното строителство или мениджмънта. Премиерът все още не е назначил петчленен надзорен съвет, който ще следи как работи структурата.
В доклада, който вицепремиерът Меглена Плугчиева представи пред МС, е посочено, че от работата и контрола на шефа на пътната агенция ще зависи дали след три месеца ще има положителна оценка за съответствието по двете оперативни програми. Ако това не стане, ще загубим парите по кохезионния фонд и няма да бъде възстановена акредитацията по програма ФАР на изпълнителната агенция в МРРБ, предупреждава Плугчиева. Иванов трябва да изпълнява актуализирания план за действие, одобрен от Брюксел. Преди това обаче той трябва да увери европартньорите, че при него няма конфликт на интереси. Бившият шеф на пътния фонд Веселин Георгиев си отиде точно заради това, а работата на ФРПИ бе напълно блокирана.
В доклада на Плугчиева за проблемите ни с ЕС, довели до спиране на парите по няколко програми, липсват конкретни виновници. Там е записано, че до началото на май компетентните български власти са отказвали съдействие на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) за достъп до помещенията на български фирми, спечелили проекти по ФАР. Но нито МВР, нито прокуратурата, нито съдът са назовани. Докладът трябваше да анализира слабостите досега, да посочи виновните и да начертае мерки за справяне с проблемите по усвояване на еврофондовете.
Плугчиева е препоръчала да се докладва за всяка нередност или дори съмнение за злоупотреба със средства, както и да се оказва съдействие на ОЛАФ при проверки, външни разследвания или други изисквания в компетенциите на европейската служба. Тя е отбелязала, че заради скандалите с пътния фонд има проблеми с усвояването на средства по две оперативни програми. По ОП "Транспорт"е засегнато изпълнението на шест проекта. Там пътният фонд е бенефициент по програма за финансиране изграждането на магистрали. Спрени са тръжните процедури за връзката на автомагистрала "Хемус" със софийския околовръстен път и за пътния участък Кърджали - Подкова.
-----------ПОД СЪМНЕНИЕ
Под въпрос е изпълнението на 132 км от автомагистрала "Струма", 67 км от автомагистрала "Марица", както и два участъка на пътя Е-79 - от Враца до Ботевград и от Видин до Монтана.
По ОП "Регионално развитие" пък пътният фонд е бенефициент за регионална и местна достъпност, по който може да получи 340 270 886 евро от еврофондовете. В случай че е невъзможно да се договорят тези средства, те могат да бъдат пренасочени към 86 общини за подобряване на общинската пътна мрежа, предлага Плугчиева.