Общината в Пловдив загуби по парадоксален начин имоти за 5 млн. лв. заради неплатен дълг от 50 000 лв. Заради пропуска на местните власти да изпълнят съдебно решение пловдивчанинът Георги Върбанов придоби 100% от акциите на общинската фирма "Ритон" ЕАД, която стопанисва множество атрактивни имоти в града под тепетата. Между тях са популярни заведения като "Чановете", "Веселото село", "Гладиатори" и др.
Върбанов вече влезе в новото си владение и освободи от длъжност ръководството на фирмата. Според шефа на Надзорния съвет на пловдивската общинска агенция за приватизация Дани Каназирева от случая общината ще понесе щети за 5 млн. лв.
Историята изобилства от абсурди, показа проверка на "Сега". Върбанов реституира голям имот, включен в капитала на общинската фирма "Ритон" ЕАД, и години наред се опитва безуспешно да защити правата си на собственик, като накара общината да извади терена от дружеството. Междувременно общината превръща имота в сметище за земни маси.
"На 9 юли Апелативният съд в Пловдив излезе с решение, че общината е нанесла щети върху частен имот на Георги Върбанов, депонирайки на мястото земни маси. При изхвърлянето на строителния боклук е разрушена и масивна ограда, като съдът е изчислил щетите на 50 466 лв. и 15 ст.", разказа съдебният изпълнител Величко Апостолов, който е работил по случая. Въз основа на съдебното решение той е изпратил покана за доброволно изпълнение на общината. В законовия срок парите не са били преведени и Върбанов поискал да получи обезщетението си чрез придобиване на акциите на общинската фирма "Ритон" вместо плащане. Капиталът й възлиза на 50 000 лв., разделени на 50 000 акции с номинал от 1 лев. Съдебният изпълнител е уважил искането.
"Не за пръв път ми се случва да прилагам този способ. При него няма значение, че в активите на фирмата са включени имоти на по-голяма стойност от самото задължение. Презумпцията е, че ищецът придобива както активите, така и пасивите на акционерното дружество. Тоест той поема риска с всички потенциални задължения на фирмата", обясни съдебният изпълнител Апостолов. Той добави, че в практиката си вече е имал съдебно потвърждение за прилагането на този способ. "Тогава също ставаше въпрос за фирма с много имоти и по-ниско по размер задължение", поясни Апостолов.
В случая с Върбанов общината е пропуснала да обжалва и постановлението на съдебния изпълнител. То е влязло окончателно в сила тази сряда, а общината продължава да дължи на Върбанов 466 лв. и 15 ст.
Заради скандала вчера кметът на Пловдив Славчо Атанасов сезира прокуратурата, която светкавично започна разследване. Градоначалникът отстрани временно от работа всички служители на общинския отдел "Правно и нормативно обслужване". "Поради проявената небрежност при защитаване интересите на община Пловдив давам случая с "Ритон" ЕАД на прокуратурата. Ако разследването открие умишлени нарушения, срещу виновните служители ще бъдат предприети веднага дисциплинарни дела", закани се кметът.
Пред "Сега" адвокатът на Георги Върбанов Емил Киречев заяви, че общината плаща за дългогодишно и грубо нарушаване на правото на частна собственост. "Проблемът е поставян нееднократно. По собствеността върху терена изобщо няма спор, съдът отдавна се е произнесъл, че имотът е на Георги Върбанов. Последното искане за изваждане на имота беше от пролетта на тази година и тогава с него се занимава целият общински съвет. Съветниците обаче отказаха да отпишат терена от капитала на фирмата", обясни той.
Справка в съдебните регистри показва, че общината и Върбанов дълго са се съдили и заради опита за приватизация на "Ритон" ЕАД. Мъжът е водил куп дела заради решението на общината да продаде фирмата заедно с неговия терен. В крайна сметка приватизацията на "Ритон" се провали заради решението на общината да избере за победител фирма с по-неизгодна оферта от първия в състезанието. През 2007 г. на първо място бе класирана "Стоянстрой", която предложи 2 305 000 лв. за фирмата, а на второ бе "Дафна ДК "ООД с 2 306 201 лв.
|
|