Генек, за начало - злоба в мен няма, няма и псувни, в други постове ги търси, включително и в част от твоите.
Така, по същество - с всичко, което си написал в началото съм абсолютно съгласен - и за МОН, и за лелките, и за отговорността на родителите. Като си прав, няма какво да избирам или опонирам.
Но нека се опитаме да излезем от гората и да не гледаме дърветата едно по едно, а цялата гора. Аз, ти, всеки работещ "на бяло" плаща данъци. Част от тези данъци отиват за образование. В крайна сметка, ако наистина искаме да сме демократична държава, то ние, данъкоплатците, сме длъжни да изискваме правилното разходване на нашите си пари. В този смисъл наистина гледам ЕДНОПОСОЧНО - платил съм заплатите на учителите да образоват децата ми, но те го правят по начин, ИЗИСКВАЩ да им платя пак, на ръка, "на сиво", колкото те поискат, за да го дообразоват поне дотолкова, че да издържи успешно кандидатски изпити.
Нещо против това?
(Разбира се същото може да се каже и за вътрешния ред и сигурност, и за отбраната, и за правораздаването, и за администрацията...не го приемай, че само към образованието).
.
Явно хич те няма в психологията щом виждаш в мен комплекси...уверявам те нямам нищо против УЧИТЕЛИТЕ, имам много против сегашните учители,
като част от системата на образованието. Дано схванеш разликата. Аз съм получил моето средно образование при старата система, част от него тука, част - в чужбина и те уверявам, че това, което съм сега е благодарение
И на учителите ми тогава. Само дето тогава те хем ми наливаха знания, хем ме учеха как после сам да си ги доналивам, хем стриктно следяха дали го правя. Само за пример - в Бг съм учил в математическа гимназия, но предполагам се вижда, че и българския ми език е на добро ниво - просто в математическата гимназия, освен зверското учене на математика, не по-малко зверски ни учеха и на БЕЛ. Можеш ли да кажеш същото за сегашното у-ще?
.
Виж, с предложенията въпроса е по-сложен, тук ме хвана:-). Да даваш предложения е много по-трудно, отколкото да критикуваш. Макар, че ние, българите, се славим, че разбираме от всичко и можем да наредим както наца по футбол, така и МС, така и образователната система.
Аз, уви, съм малко изключение...вероятно И поради европейското ми образование и възпитание
И все пак - оптимизиране броя на учителите, диференциация в заплащането им (и за двете - не знам по кои механизми, има си експерти в МОН), повишаване личната отговорност на учителите за това как и какво преподават, включително и за държанието им пред учениците (видяхме наскоро как учителка и ученик се бият в час), да изберат - или в у-ще, или на частно.
В допълнение - МОН да си съкрати "експертите" и да оптимизира училищната мрежа в страната; да спре безумието 5-6 учебника по предмет; да спре сегашните конкурси за учебно съдържание и присъщия им академизъм и да остави учители да пишат учебниците или поне да имат свобода да ги редактират.
Общините/държавата - да се постараят в подопечните им у-ща да се наливат средства за прилични и оборудвани кл. стаи, отопление, охрана, да намерят механизми учителите в тях да имат самочувствие (но и да си вършат работата качествено), да обучат директорите да са мениджъри.
Правителството - при изпълнение на горните да вдигне %-та БВП за образование, да вдигне до наистина необходимото ниво делегираните бюджети. И да контролира качеството на образованието като цяло.
И сигурно още ред предложения.
.
В заключение - виж поста ми към Сократ, където предлагам обратната теза и кажи и ти дали са ми черни очилата.