:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,616
Активни 690
Страници 9,181
За един ден 1,302,066

Върховната прокуратура се военизира незаконно

Министърът на отбраната направи висш обвинител полковник по искане на главния прокурор Борис Велчев
СЕГА: БГНЕС
След взрива на поделението в Челопечене Николай Цонев (вляво) и полк. Трендафил Трайков (последният вдясно) заедно обхождаха района.
По искане на главния прокурор Борис Велчев Трендафил Трайков от Върховната касационна прокуратура е възстановен на кадрова военна служба от министъра на отбраната Николай Цонев. От МО потвърдиха информацията пред "Сега". Полк. Трайков също призна, че отново е военен. Обясни го с това, че във ВКП наблюдава работата на военно-апелативния район и нямало как да не е под пагон. Това се е случило през юли, когато за пореден път се разгоря дискусията дали трябва изобщо да съществува военна магистратура.

Според юристи обаче военнослужещи може да има единствено във военните прокуратури и съдилища, но не и във ВКП. Затова е незаконно даването на военно звание на Трайков. В момента той е единственият висш обвинител на кадрова военна служба. Магистратите под пагон твърдят, че нямат финансови облаги от военната си служба и не получават допълнително възнаграждение към заплатата си.

Трайков не крие, че отдавна познава военния министър Николай Цонев. В тези среди всички се познавали. Военните обвинители разказаха още, че срещу Цонев е имало дела заради нарушения при търгове, които са прекратени, защото не са открити достатъчно доказателства.

Цонев, който оглави МО при промените в кабинета на Сергей Станишев, нашумя в скандал за конфликт на интереси. Той бе съсобственик в "Нилана" ООД, но обяви, че излиза от фирмата в първия си ден като министър. Това е една от най-големите фирми за хлебни изделия, която до неотдавна снабдяваше армията с хляб. През 1999 г. той става шеф на дирекция "Управление на доставките" в МО. Две години по-късно е назначен за съветник от тогавашния министър на отбраната и негов добър приятел Николай Свинаров. После оглави Изпълнителна агенция "Социални дейности на МО", в която влизат всички хотели, почивни бази и домове, спортни съоръжения, собственост на министерството.

Предложението за присвояване на звание на Трайков е направено още миналия април, по времето на предишния военен министър Веселин Близнаков. Повече от година обаче то остава без движение. Заповедта на Николай Цонев идва едва през юли т.г. Той прави Трайков полковник, като се позовава на чл. 23 от Правилника за кадрова военна служба. Според текста министърът на отбраната приема офицери на кадрова военна служба във военните съдилища и във военните прокуратури по решение на Висшия съдебен съвет. За обвинението то трябва да е представено от ръководителя на съответната военна прокуратура.

Трайков ръководеше Софийската военна прокуратура по времето на Никола Филчев, но от края на 2005 е висш прокурор. През 2003 г. името му бе забъркано в скандал. След като бе взривена колата на Иван Тодоров-Доктора и МВР написа доклад за връзките на организираната престъпност с висши държавници и магистрати, Филчев обяви, че в него има обвинители. След това поиска оставките на военноокръжния прокурор Трендафил Трайков и на апелативния Иван Петров. Те не ги дадоха с мотива, че не са правили нищо нередно. После и от прокуратурата заобясняваха, че срещу двамата обвинители няма нищо.



ЗАКОНЪТ

Законът за съдебната власт казва, че назначеният като военен съдия, военен прокурор или военен следовател се приема на кадрова военна служба и му се присвоява офицерско звание. Според Закона за отбраната и въоръжените сили пък кадровата военна служба се изпълнява като професия в Българската армия, МО и в структурите на подчинение на министъра на отбраната.
4
4103
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
20 Август 2008 06:51
...адмиралът подводница ли търси из буренака...
20 Август 2008 10:03
За какъв чеп на военни съдии, военни прокурори или военни следователи следва да се присъжда офицерски чин? Да не би да стават правно по-грамотни или пък по ефективни? Или да са "равнопоставени" в далаверите с военните? За заплатата не питам.
20 Август 2008 12:07
При военните , фуражка нема ли , дори и за прокурор не става ... При тази дребна армия , колко трябва да станат на брой глупеещите на ?

20 Август 2008 16:16
Върховната прокиратура ще се военизира! Нали сега трябва да прикрива далаверите на военните....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД