Кметовете на редица от по-богатите общини, които месеци наред се оплакваха от ниското заплащане на служителите им и огромното текучество, вече готвят разчети за увеличение на заплатите. Това стана възможно с правителственото постановление, което даде право на общините да вдигат възнаграждението до максимума за съответната длъжност, като недостигът за това се финансира от приходите от местни данъци, както и от неданъчни постъпления. Досега това бе забранено и затова трудно се стигаха таваните на заплатите.
При нас се очертава увеличение между 15 и 20%, каза кметът на Плевен Найден Зеленогорски. Екипът му все още пресмята точните суми, преди да внесе решението за одобрение от общинския съвет. Досега в Плевен са плащани 75-80% от максимума, определен за дадена длъжност.
Зеленогорски оглавява асоциацията на българските градове и региони, в която членуват предимно кметове на общини с дясна ориентация. Именно той стана изразител на недоволството от ниското заплащане на общинските служители и от асоциацията дори заплашваха с протест. Сега обаче Зеленогорски твърди, че правителството е направило малка стъпка в правилната посока и ще изчакат бюджета за следващата година, в който настояват да се въведе диференцирано заплащане на служителите в различните по големина общини. Това искане е направено както от асоциацията, така и от националното сдружение на общините. Зеленогорски и управата на асоциацията на десните общини бяха поискали среща с премиера Сергей Станишев, но вече два месеца той не ги приема. Кметът на Плевен обяви, че ще продължат да настояват за тази среща.
|
|