:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,775
Активни 642
Страници 27,678
За един ден 1,302,066

МОН променя матурите по 3 предмета

Оценката ще зависи по-малко от аналитичните текстове и повече от тестовите въпроси
Просветното министерство ще промени формата на матурите по три предмета - история, география и философия. Това предвиждат предложения за промени в наредбата за учебно-изпитните програми за държавните зрелостни изпити. Идеята на промените е да се намали тежестта на аналитичните задачи върху крайната оценка. Свободният текст се оказа най-слабото място на учениците тази година. Резултатите по български и литература бяха потресаващи - само 60% от децата писаха тема, а от тях само 1/5 се справиха успешно.

По история тестът ще включва 38 въпроса вместо сегашните 20. Тази част на изпита ще носи вече максимум 65 точки. Втората част пък остава създаване на текст по зададен исторически въпрос или по исторически източник. Разработката обаче ще носи максимум 35 точки, а не 40, както досега.

Изпитът по география - най-масовият при първата кампания за матурите, се променя по сходен начин. Въпросите се увеличават от 30 на 38 и ще носят максимум 65 точки. Ще има две практически задачи - по една върху учебното съдържание от география на света и от география на България. Втората част ще бъде от една писмена разработка върху учебното съдържание от география на България с максимален брой точки 35. Тази година имаше две разработки - по една от география на света и от география на България и те носеха 45 т.

И матурата по философия ще бъде под формата на тест от 38 задачи с максимален брой точки 65. Въпросите ще са два вида - от затворен тип с един верен от четири възможни отговора или с отговор, който ученикът сам трябва да напише. По втората част от теста учениците ще трябва да напишат философско есе върху зададени фрагменти, за което максималният брой точки е 35. Тази година тестът включваше само въпроси от затворен тип, а по втората част учениците можеха да избират дали да пишат философско есе, или да направят анализ на философски текст. И за двете части от изпита се предвиждаше максимален брой точки по 50.

Резултатите от тазгодишните матури показаха, че най-ниски са тези по история (42.12 т.) и по философския цикъл (40.32 т.). От МОН ги отчетоха като обезпокоителни. Голяма част от учениците, избрали да се явят на изпита по география, впоследствие бяха разочаровани заради не толкова високите оценки. Средният резултат по география за страната бе 46.45.
25
3625
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
25 Август 2008 07:32
Гениално!
Идеята на промените е да се намали тежестта на аналитичните задачи върху крайната оценка. Свободният текст се оказа най-слабото място на учениците тази година

Та по тоз случай връщаме соцобучението - запаметяване на данни и изсипването им без полза. Имаше една статия тук за някаква игра на налучкване. Е, подготвят дечурлигата за нея.
25 Август 2008 09:09
Мдааам, тест се преписва много по-лесно. Виждам как догодина ще се вдигнат оценките по философия и история с поне една единица. И по математика ако включат въпроси като 2+2=?, и там много ще дръпнем. Вместо да се борим с това, че учениците са илитерати, не могат да мислят на български и не знаят правописа, ние лъжем и мажем да докараме 4.50 среден успех заради избирателя. Това не е никакво външно оценяване, това е стъкмистика.
25 Август 2008 09:36
Мдаа, явно това е "екшън-плана" на МОН за справяне с неграмотността.Като не можем да сменим чипа, сменяме...теста.Отличник ни е министерството, отличник!
25 Август 2008 09:42
Между другото, знае ли някой какво става с училището на Вълчев в резерват Ропотамо?
И вярно ли е, че е теглил заем 6 милиона?
25 Август 2008 10:11
Бедата е по-голяма. Подобно се получава при държавни изпити за бакалаври.
Най-лесно да се подходи по начина на МОН, но това решава ли проблема?
А причина (винаги) са парите - какво поучава човек ако учи и какво ако не учи?
Студентите (учениците) виждат, че масово хората които имат пари, не са ги придобили чрез учение (тук няма да се спираме на морални аспекти). Докато това не се промени, няма да има стимул за учение.
25 Август 2008 10:17
Работите май хич не са розови, като гледам! Щом МОН е замесена, значи има нещо и не се знае какво е!
25 Август 2008 10:45
Но се знае кой ще отнесе ползите и кой ще понесе вредите.
Виж, размера на ползите и разпределението им, са си тайна велика.
25 Август 2008 11:06
Мдаммммм - станахме свидетели на мигновено повишаване на качеството на обучение, нали за него се съди по оценките от матурите!
Честито на всички българи!
25 Август 2008 11:06
Идеята на промените е да се намали тежестта на аналитичните задачи върху крайната оценка. Свободният текст се оказа най-слабото място на учениците тази година.
Браво, Вълчев, хитряга си.
Схвана, че подопечните ти учители в подопечните ти средни училища не могат да научат учениците да пишат (неназубрен) ТЕКСТ на родния си език и реши проблема по сталински
Ама що ли да се чуди човек...щом за 23/100 т. пишат 3.00 (т.е. зачел/удовлетворил)...и въпреки това има слаби по БЕЛ тази година...явно и тото даже не са играли...догодина може за 3.00 да стигат и 10/100 т.
Преди години Т. Колев питаше как ще ги стигнем американците. В средното образование - когато 50 от точките на ДЗИ по БЕЛ носи писането на есе, а 3.00 се пише при 55/100 т. Освен, ако не смятаме, че нашата образователна с-ма е по-добра от щатската
25 Август 2008 11:10
Total .
А "повишеното" качество на образование следва да води до по-високи заплати, нали?
25 Август 2008 11:13
Даже се сещам веднага как да повишим "рязко и несимволично" заплатите по Вълчевски - обявяваме ги в стотинки...едни 5-цифрени числа ще се мъдрят във фишовете...
25 Август 2008 12:34
Чайке лекокрила,
тя и мисълта ти такава лека и балонеста.
Схвана, че подопечните ти учители в подопечните ти средни училища не могат да научат учениците

Ако беше малко по-умен /горе-долу на ниво "Мунчо"/ щеше да видиш колко ти е елементарна манипулацийката.
Ами че обратното - Учениците не могат да се научат - не е ли още по-вярно? Казвах ти - твърде ти е простичка мислълта. Имаш СУБЕКТИ в една дейност. И обекти. Ако субектът учител налива акъл в канчето на обекта ученик - прав си. Ама ако е вярно положението, че ученикът е човек /млад, но човек/, със свой манталитет, интелект, навици - тогава той е субект в образованието.
Ако се иска да се налеят отговори на тест и се запомнят, че да се изкара - учителите са виновни, не са препитали за зазубреното. Ако, обаче, се иска творчески да се пресъздадат и развият новите знания...
Ех, Щерн, толкова злоба има в теб. Наистина, от колко училища са те изхвърляли, та толкова мразиш ВСИЧКИ учители? Тук пак не разграничаваш лоши/добри. Както и в предни постинги. И не ми разправяй, че си имал И свестни даскали. Всички за теб са еднакви.
Обърши клавиатурата от зелената злъч, капеща ти от мозъчната клетка.
25 Август 2008 13:28
В един познат ми ВУЗ това лято приемаха с оценката от матурата или с изпит по съответния предмет. Според проверяващите няма разминаване между резултата от матурата и от изпита при хора с над 4.50 от зрелостния изпит.
Трагедията е при по-ниските бележки от училище - масово на изпитите кандидатите са получили с по единциа - единица и половина по-ниски от бележките на матурите. Т.е. постфактум изработената скала за оценка на матурите бе именно в посока по-малко двойки.
Разбира се, това може да се преодолее - както за магистратура се изисква някакъв успех над определен праг, така и с оценка от матурите трябва да се приема, ако тя е над 4.50, да речем.
Е, в случай, че МОН се справи с преписвачите....
25 Август 2008 13:39
Как ще се справи? С видеокамери? Те не са доказателство в съда. А неминуемо ще се стигне дотам, ако се доказва преписване със запис.
Аз в едно съм съгласен с Чайката /или вождът Голямата кърма /. Матурите бяха опорочени именно заради неправилното оценяване. И по тая тема тук много се е писало, ама момчето като е решило да открива топлата вода...
А тази година ще бъде по-зле. Матурите ще бъдат направо подарени. За отчет - ще ги има, всъщност...И защо ли? Ами ИЗБОРИ ИДАТ, ИЗБОРИ!
А абитуриентите са избиратели. И родителите, и близките. Така че - още по-големи чудесии ни чакат.
Но защо ли късомислещи хора търсят вината все в основата, а не по върховете на пирамидата? Страх? Или комплексарщина? Да влеза психопатологът!
25 Август 2008 15:39
Аха, вече стана безпределно ясно, четейки поста на човек с десетилетен педагогически опит - учителите не са виновни, виновни са учениците, че са тъпи.
Еврика! Това само в закостеняла учителска глава може да се зароди.
Учениците тъпи, разб'ийш, не им влиза нищо, колкото и ангелите-учители да се трудят безмерно.
Затова - удвоете заплатата на учителите, нищо, че учениците не могат да напишат един елементарен текст, не могат да смятат повече от едноцифрени числа и са убедени, че столицата на Турция е Инстамбул.
Добре е все пак, че тези гениални мисли минават само във форумите - в реалния живот са бисерите на учениците, резултатите от ДЗИ и кандидатстудентски изпити и вечномънкащите учители.
Ми да си мънкат, на никого не пречат; нито пък постигат нещо.
25 Август 2008 16:17
Кърма лекокрила,
прекалено си първичен и с пуберско чувство за диспут. Приписваш ми неказани мисли и после ги "разгромяваш". През цялото време се опитвам да пробутам до мозъчната ти клетка едно - В ОБУЧЕНИЕТО УЧАСТВАТ УЧИТЕЛИ, УЧЕНИЦИ, РОДИТЕЛИ, ОБЩЕСТВО, ДЪРЖАВА.
Но ти - като типичен ограничен инат пубер си се запънал - не, единствено виновни са даскалите! Тъпичко, твърде тъпичко - дори за теб.
Проблемът е много сложен - един изхвърлен от школото и озлобен комплексар не може да го схване дори. Още повече, когато допирът му до сферата е бил само като бюрократ, загрижен дасе мазни на шефа и да си пази престижното местенце.
С което смятам да спря ограмотяването ти. Народът го е казал - мий магаре, губи сапун и време. Но магарето поне има шанс да бъде измито. Отколкото кълвач да извади червейчетата от буковата ти корона.
25 Август 2008 16:20
Ах, да! Посочи ми къде съм казвал, че учениците са тъпи! Конкретно!
Ако не можеш - значи си долен лъжец и магистрален манипулатор.
Освен ако не се извиниш за поредната си лъжа.
25 Август 2008 16:31
Аха. Понеже не могат да се справят с анализа, хайде да им го махнем.
25 Август 2008 16:36
Аха, ескалация на негативизма - Ген(с)ек: Учениците не могат да се научат - не е ли още по-вярно? - м/у редовете - тъпи са. Щото учителите всеотдайно ги учат (и от допълнителни частни уроци няма смисъл).
Но явно не само това е причината за отчайващото ниво на бг-образованието в държ. у-ща...освен тъпите ученици, виновни са и родителите, и обществото, и държавата...да не забравяме и МОН.
Никъде не се споменава, че учителите са виновни, ерго перфектни са, ама всички им пречат...като на Биби.
Като знам какво може да направи образ. с-ма с децата за 12 год., то мога да интерполирам какво ли става за над 30 г.
25 Август 2008 16:41
Остваи тия пуберски дрън-дрън разточи-локуми! Конкретнмо - къде съм казвал, че учениците са тъпи? Конкретно!
Ама май предпочиташ като истински пубер да не признаваш грешка, а да се зъбиш до последно!
Лъжец! И то от най-лошия вид - глупавия. Дето хем не може да лъже, хем го хващат, хем продължава да вика на черното - бяло!
25 Август 2008 16:43
И, като съм почнал да посочвам лъжите ти - по-лесно е да препостна цялата ти повръщня - това къде съм го казал:
Щото учителите всеотдайно ги учат (и от допълнителни частни уроци няма смисъл).

Кога и къде ДОРИ съм обобщавал учителите като едно? Както правят лъжците, опитвайки се да демагогстват.
Лъжец си, Задник звезден, лъжец!
25 Август 2008 16:45
Като знам какво може да направи образ. с-ма с децата за 12 год.,
Тъпанар е направила. Озлобен тъпанар.
25 Август 2008 16:53
Явно аргументите в защита на качественото образование и брилянтните учители свършиха и пускаме педагогическия си опит в действие "Щом казвам, значи е така, учителят винаги е прав".
Оставям "опитните" педагози да си пишат сами колко са велики и как другите не стоплят каква прекрасна подготовка дават.
До следващия материал "как да изкараме децата ни по-знаещи и можещи на изхода на училището".
ПП: Все забравям да напиша....вече имаме действаща пазарна икономика щом вече и войниците стартират с 2 пъти повече от учителите...видно е законът за търсенето и предлагането действа...а учители, влезли с бал 12 от 4 балообразуващи оценки с лопата да ринеш.
Айде пускайте плювалниците...прекалено сте ми ниско за да ме достигнат, но си помислете дали пък няма да ви вземат войници - това се търси и е сносно заплатено
25 Август 2008 17:30
Пубер, оказа се и страхливец - не посмя да признаеш лъжата си!
И пак питам - от кое училище те изгониха?
Балон! Хем празно, хем надуто!
25 Август 2008 17:46
Без външен контрол образователната система се ориентира по най-малкото съпротивление. Персоналът застарява и гледа все някак да я докара до пенсия, затова избягва всякакви конфликти. Децата се оплакват - в еди-кое-си училище на празен лист с трите имена пишели тройка, на два реда на листа четворка. "Добре" - казва си даскалът, "и аз почвам така". Поправките са по-скоро екстравагантно изключение, ако ученик случайно не бъде пуснат на ликвидация, се мобилизира цялата рода и приятели на приятелите, търсят се връзки в структури на МОН, партийни организации, мешерета и т.н., заплашват се учители и директори, насрочват се с писма на МОН и РИО нови сесии... Как в такива условия да се разчита на справедливи отговарящи на образователните стандарти оценки. Отговорът е - чрез външно оценяване. Едно допълнително контролно в края на годината върху целия материал (или в края на степента на образование - основно, средно). Това представляват и матурите. Но с матурите МОН оценява самo себе си, забелязва се ясна тенденция резултатите да бъдат нагласявани към някакви удовлетворяващи политическото управление планирани средни стойности. В същото време международни изследвания като PISА, според което сме на едно от последните места между изследваните държави и средно сме под ръба на грамотността, се отминават тихомълком.


За да има обективно външно оценяване на системата, много ясно е, че с него не трябва да се занимава самото МОН. Защото резултатът е такъв - целенасочено се позволява преписване, изпитва се не върху целия учебен материал, а върху това, с което учениците със сигурност ще се справят. Скалата е силно изкривена (16-23 точки за 3.00 - а на запад скалите на такива тестове започват от 50-60 точки за положителна оценка). Като следствие МОН успява да манипулира резултатите, както му е удобно - по-малко двойки, лесни задачи, масово оценки от 4 до 5. Няма начин да покажеш знания по литература или философия със зазубряне на сухи факти, а каква е ползата да имаш 4 или 5 или 6 на матура по философия, като не можеш да кажеш две думи накръст.


Като край - мисля, че учениците щяха много повече да се стараят, ако имаха обективно външно оценяване. Защото ако един випуск получи 50-60% двойки и тройки на матури (колкото си му е и реалната оценка - сравенете с приемния изпит по български в СУ), следващият ще се респектира и ще изкара по-добри резултати.


Редактирано от - imho на 25/8/2008 г/ 19:46:03

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД