Сексуалните отклонения винаги са били силен коз в политическа борба. Публичната кариера на малайзийския лидер на опозицията вече е към края си, а той може да лежи и в затвора заради хомосексуалните си увлечения, които обектите на неговите желания тълкуват като сексуален тормоз.
Ануар Ибрахим влезе в световните новини не със свой политически успех, а като сексуален престъпник номер 1 в родината си. 61-годишният мъж е обвинен в хомосексуализъм от свой бивш сътрудник. Полицията арестува Ануар в средата на юли, след като 23-годишният Мохамад Сайфул Бакари Азлан подаде жалба за сексуален тормоз срещу своя ексработодател. Опозиционният лидер бе пуснат под гаранция от 6000 долара. Първото съдебно заседание по казуса "Ануар Ибрахим" е насрочено за 10 септември. Ако бъде признат за виновен, той може да получи присъда от над 20 г. затвор. Содомията в Малайзия, която е населена предимно с мюсюлмани, се смята за престъпление, забранена е и сурово се наказва. Законът определя содомията като "плътско сношение против природата".
Ануар Ибрахим, който бе вицепремиер на Малайзия в периода между 1993 г. и 1998 г., категорично отрича отправените му обвинения и твърди, че цялата история е скалъпена от политическите му опоненти. "Това е злобно твърдение и аз не съм виновен", твърди Ануар. Според него е пределно ясно, че става въпрос за груба политическа игра. "Обвинението цели да ме дискредитира пред обществото", смята бившият вицепремиер. Той твърди, че всичко е машинация, дело на управляващите, които се опитват по всички възможни начини да попречат на завръщането му в политиката, особено след като управляващата коалиция претърпя провал на изборите през март т.г. Премиерът на Малайзия Абдулах Бадави отказа да подаде оставка, въпреки че неговата коалиция "Национален фронт" претърпя най-голямото си изборно поражение от десетилетия насам. Коалицията успя за вземе едва 137 депутатски места в парламента от общо 219 и това й осигури само обикновено мнозинство. Опозицията има 82-ма депутати, което е значителен успех, тъй като повече от половин век "Националният фронт" е начело на Малайзия.
Премиерът Абдулах Бадави категорично отрече твърденията на опозиционера за политически заговор и заяви, че няма никаква конспирация срещу Ануар.
"Всеки трябва да отговаря за постъпките си",
обяви министър-председателят.
Всъщност Ануар Ибрахим не за първи път е обвинен в содомия. През 1998 г. бе принуден да напусне правителството на Махатхир Мохамад, в което бе вицепремиер, тъй като освен в содомия бе обвинен и в злоупотреба с власт и взимане на подкупи. Тогава Ануар бе обвинен в сексуално насилие от бивш шофьор на съпругата му. Той получи 9 години затвор, но след като излежа 6 години зад решетките, през 2004 г. бе освободен, а обвинението в сексуално престъпление отпадна.
Сега Ануар Ибрахим пак трябва да отговаря пред съда за содомия. Преди да бъде задържан обаче опозиционерът се бе укрил в турското посолство в малайзийската столица Куала Лумпур. Той твърдеше, че има правителствен заговор за убийството му. Впоследствие обаче се оказа съвсем друго - сексуално престъпление, и Ануар бе принуден да напусне убежището си. Според обвинението, прочетено на първото заседание в началото на август, опозиционният лидер е извършил престъплението спрямо бившия си сътрудник в апартамент в столицата Куала Лумпур на 26 юни.
Ануар Ибрахим бе пуснат под гаранция на 7 август.
Наблюдатели твърдят, че съдът взел това решение под силен натиск от страна на хилядите привърженици на опозиционера, които се бяха събрали пред съда. Властите се опасяваха от сериозни сблъсъци с органите на реда и затова освободиха от арест Ануар, но с изричната забрана да напуска страната. В съда адвокатите му представиха медицинска експертиза, според която обвиненията на бившия сътрудник на Ануар не отговарят на истината. Тя е издадена от лекар, който прегледал 23-годишният Мохамад Сайфул Бакари Азлан два дни, след като опозиционерът уж го насилил. Представеното заключение бе, че младият мъж не е бил сексуално малтретиран. Служителите от болницата, където е осъществен прегледа, нито признават, нито пък отричат автентичността на издадения документ, който е един от основните аргументи на защитата на Ануар Ибрахим.
Опитният опозиционен лидер предприе ответни действия срещу обвинителя си. Адвокатите му подадоха иск в съда срещу Мохамад Сайфул Бакари Азлан, обвинявайки го в лъжа. Целта е да се очисти името на техния клиент от отправените му обвинения, определени от юристите като "безпочвени". Дали наистина са неоснователни, или не, престои да реши съдът в столицата Куала Лумпур.
Привърженици на Ануар обаче се съмняват в безпристрастността на съда, тъй като според местните закони съдиите се назначават от краля на страната, който преди това се съветва с премиера. Така че, ако обвиненията наистина са плод на политически заговор срещу опозиционния лидер и целта е Ануар да бъде вкаран в затвора, за да не участва в бъдеще в управлението на страната, то обвинението може и да успее. Независимостта на малайзийската съдебната система на практика не съществува и тя е сериозно критикувана и от юристите в страната и от чуждите експерти.
До началото на юни т.г.
в азиатската страна има 903 000 висящи дела,
съобщава малайзийската държавна агенция "Бернама". Годишното възнаграждение на главния прокурор възлиза на около 127 400 долара. Колегата му в САЩ, например, годишно получава заплата от 217 400 долара. Заплатите на съдиите са много малки и те просто нямат стимул да работят добре, твърдят експертите. Премиерът Абдулах Бадави обещава, че реформирането на съдебната система в страната ще бъде един от приоритетите в новия му управленски мандат.
Ануар Ибрахим също се слави като остър критик на правораздавателната система в Малайзия. Миналата година той представи тайно заснет филм, на който адвокат се обажда на съдия, за да му даде "насоки" за изхода на дело, с което и двамата са ангажирани.
|
|