:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,766,986
Активни 510
Страници 23,453
За един ден 1,302,066

Държавата сама подклажда войната срещу софийските бали

Местната съпротива срещу приемането на боклука е неизбежна и несръчните акции на правителството и Столична община само я засилват
Снимка: Борислав Николов
Историята на софийския боклук - от затварянето на Суходол, до балирането му, складирането му и търсенето къде да се екстрадира, е уникална история на новото време.
Боклукът смърди и това елементарно правило трябва да се изпише с главни букви на входа на всички институции, упражняващи се по темата "криза със столичните отпадъци". Държава и община полагат неимоверни усилия да се провалят по нея, залъгвайки главно себе си с решения, карикатурно окичени с гриф "строго секретно".

Последното развитие на сагата с ферментиралите 600 000 тона бали на София е пример как институциите възприемат обществото като съставено от две оскотели групи - истерична, неспособна да приема аргументи, и апатична, готова да преглътне всичко. И в двата случая институционалното насилие се търси като единствено спасение.

Какво и как се опитват да ни продадат община и министерство около операцията "преместване на бали от населено място X в населено място Y"?

Първо - откровена некомпетентност. Европа съобщи за откриването на наказателна процедура заради балите на 17.10.2007 г. Оттогава, та чак до днес община и правителство се срещат из тайни коридори да водят тайни преговори какво да правят.



Тайнствеността роди едно голямо нищо



Този август насред отпуските и месец преди изтичането на крайния срок за отчет пред Еврокомисията, вицепремиерът Меглена Плугчиева и колегата й Джевдет Чакъров изпращат писъмца до кметовете на n броя общини с приканване да отворят местните депа за столичните бали. Преди тази учудваща за родната действителност епистоларна акция (сякаш писмата у нас водят до нещо) вероятно е имало и телефонни увещания. Тук възниква логичният въпрос кой следва да бъде увещаван? Съответният кмет, общински съвет или гражданите? В условия на тайно взимани решения този въпрос е изначално нелеп. Това ни води до втория провал - войната на местните общности.

Институциите оправдават тайните договорки около боклука със страха да не породят съпротива у гражданите. Да пренебрегнем за миг факта, че у нас (поне на теория) цари парламентарна демокрация, и да се вгледаме в съпротивата. Тя разбираемо е ожесточена (боклукът мирише), но огънят й се подклажда от същите тези изплашени институции. Незнайно какво е очаквала да постигне държавата с тайните писма до общините, но резултатът вече е налице - първа разбунтувала се община. Пловдив вече обяви с цената на политически скандал на местно ниво и настръхване на гражданството, че няма да приеме балите. По веригата можем да очакваме още къси съединения. На практика държавата тика местните управи към ситуация, в която могат да кажат само и единствено не. Противното вече означава да признаеш, че си по-недалновиден от Пловдив, че те управляват от центъра и нехаеш за гражданите - "За какви ни взимат, че да им прибираме боклуците". Тоест държавата сама прави неизбежна истерията.

Може би картината щеше да е различна, ако община и държава бяха положили минимално усилие



да обяснят защо проблемът с боклука е национален,



а не просто софийски. И до момента не е ясно какви санкции точно грозят България при неизпълнение на евродирективата за околна среда. Солидарната отговорност на държава и Столична община пък се изчерпва с удобното за София обяснение, че задачата за намиране на депо вече е на правителството. Тук комуникационните затруднения на властта са очевидни - как да говориш за наказания, без да излезеш виновен?

Община и държава губят възможността за обществена подкрепа и по друга линия - липсата на каквато и да е било информация за наличните депа по общини, свободните капацитети в тях, евентуалните разходи за транспорт. Страхът за прехвърляне на кризата от София в други градове е напълно легитимен, а спекулациите около това са повече от очаквани. Нищо не пречеше на екоминистерството да свика на обща среща кметовете на всички набелязани общини и да аргументира предложенията си за количество бали и компенсации, вместо да атакува единично град по град. Така и местните общности, и обществото като цяло биха получили шанс за информирано мнение. Това надали щеше да спре съпротивата, но пък и обратното засега не успява.

Това не е първият опит, в който чиновниците демонстрират пълна амнезия за основанията да взимат решения от името на обществото. В същата тайнственост бяха обвити и повторното отваряне на Суходол, сега оспорвано в съда, и изборът на площадка на завод, и много обществени теми встрани от боклука. От всички тези чиновнически тайни си има и плюс - събуждането на гражданите. Но будните граждани наистина могат да са и лумпени.
13
2668
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
27 Август 2008 07:24
Не е толкова просто готините! Завод за изгаряне на боклуците (най-бързо реализируемото и най ефективно решение) с капацитет 400 000 т/година ще струва 140-180 млн. ЕВРО. Първо няма балама който да даде такава сума на СОС, второ СОС няма потенциал да ге "усвои" за по малко от 5-8 години (вижте колко се мотаят с метрото а то е "само" 100 млн. ЕВРО).
Така че глупостта на Софиянски да обещае, подкрепена от тази на ББ да спре депонирането на боклука на Суходоло и идиотщината с балите не водят до нищо хубаво!
Така че в идеята на БСП за назначаван от Правителството Министър на София има доста хляб! сегашната форма на управление на отпадъците на града явно не фела!
27 Август 2008 08:11
boby1945
Сигурен ли си че един завод за боклук е 140-150 млн. евро? Ако е толкова - тогава какъв им е проблема. Миналата година само от излишъка раздадоха почти 2 млрд. лв (1 М ЕUR). Ако си прав явно че се играят някакави игри с цел да се вдигне 3-4 пъти цената на този завод и разликата да иде в нечий джоб.
27 Август 2008 08:27
Всички министри на околната среда от валентин василев до сегашния и всички софийски кметове до сегашния не направиха нищо за построяването на завод за изгаряне на боклуците. Това можеше да стане за една година а пари държавата има.
27 Август 2008 08:33
Цялата идея е ББ да не направи завода. Догодина има избори и той не трябва да се справи с боклука. Какво значение имат тука няколко стотин хиляди бали? Или пък опасността от зарази? Или пък санкциите на ЕС. Важното е да бъде бит политическия опонент.
27 Август 2008 09:25
Защо държавата трябва да решава въпроса с боклука на София? Да не би за варненския боклук да се е погрижила държавата (въпреки че Варна и околностите й нарастват тройно през курортния сезон)?
Гледате излишъка в държавния бюджет, а този в Софийска община? Миналата година има неусвоени 250 млн.лева, тази година се очаква излишъка да е 400 млн.лева. От 4 години София има нов кмет, който дойде с обещанието да реши въпроса с боклука... И какво? Все още даже няма обявен конкурс за завода за отпадъци!
Голяма е далаверата - затова не се решават въпросите... Сами пресметнете колко излиза една бала боклук - събиране, опаковане, товарене, транспортиране до Кремиковци, после ново товарене, транспортиране до Пловдив (ако е до Силистра - още по-добре)... Всички печелят!!!!
27 Август 2008 09:39
Конкурсът трябва да го обявят общинските съветници, а те допреди две години бяха мнозинство на БСП. Междуличностните войни за власт доведоха до това положение на безвремие. И то не само със завода за боклук, а и с всичко останало - магистрали, инфраструктура и т.н. За съжаление в тази държава това ще продължава винаги - опозицията ще се мъчи да руши, за да дойде на власт, а властта ще отхвърля всички стойностни предложения на опозицията, само защото са на опозицията.
27 Август 2008 09:58
duzov Повече от сигурен! Но не се надай на бюджетния излишък, той в 70% е на хартия а и "наличните" 30% се харчат по бюджетни, вече утвърдени, направления на малки порции.
А да изхарчиш 300 000 000 лева за един нов проект само бюрократичните, съдебните процедури и боричканията между европейските доставчици на това специфично оборудване ще ти изядат 5-6 години още толкова на строителство монтаж и наладка.
Виж сегашния проект за разширение на метрото който е около 100 млн. ЕВРО, кога започна и колко се влачи! Или например Дунав мост 2 - проект благословен от ЕС още 1999 година, виждаш до къде е стигнал (също около горната сума)
Така че ББ си е за бой за тези 3 години откакто е на власт вече трябваше да има разрешен проект за строеж на нормално "европейско" сметище!
27 Август 2008 10:09
Изводът е - БЪЛГАРИЯ ВОНИ
27 Август 2008 10:42
В БГ се славим единствено с едно нещо - героично се справяме с трудностите, които сами си създаваме.
Въпрос: Защо у нас няма изграден нито един завод за изгаряне на битови отпадъци?
Отговор: Защото битовите отпадъци (боклукът) е голяма далавера. Както за концесионера, така и за общинските власти, а от там и за държавата.
27 Август 2008 11:23
За какви ни взимат, че да им прибираме боклуците


А нас за какви ни взимат, че да им прибираме боклуците????? цела софия се е размекала като на умирачка, в трамвая вече има какви ли не образи, на витошка човек все едно е на "главната" на кой-да-е град отвъд ихтиман...... където и да се обадиш по офисите - мекат, по администрацията - мекат, в магазините фльорците - мекат. нас за какви ни взимат????
27 Август 2008 12:17
"От всички тези чиновнически тайни си има и плюс - събуждането на гражданите. Но будните граждани наистина могат да са и лумпени."
И какво излиза другарко Петрова? Чиновниците, вярно забавили се с 10-15 години, ама щяло да има наказателна акция срещу България, та затова селяни приемайте боклука. А ако протестирате, е, вече може да не ви наричаме селяни, а граждани, ама лумпени.
Защо ни пробутвате тези номера - вярно ние сгрешихме (правителства, кметове), ама всички сме виновни (селяни и граждани)?



27 Август 2008 14:19
Проблемът с боклука е държавен, защото на цялата държава са й необходими 4-5 завода като софийския...Нали и сметищата скоро стават незаконни в ЕС!? Поотделно малки и големи общини не могат да се справят с тези проблеми.
27 Август 2008 14:53
Проблемът с боклука е държавен, защото за боклука на Неапол падна правителството, но къде ти тук не е Италия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД