Евросъюзът ще преразгледа връзките си с Русия заради руската интервенция в Грузия и ще обсъжда дали да продължи диалога с Москва в някои области. Такава формулировка се съдържа в проектодекларацията, която ще бъде предложена на лидерите на ЕС, събрали се вчера вечерта в Брюксел на извънредна среща за конфликта Русия-Грузия. "Съюзът ще продължи да бъде нащрек", гласи още документът, цитиран от Ройтерс. Той е подготвен от Франция - ротационния председател на ЕС. В него се предлага "всестранен анализ" на отношенията на ЕС с Москва, като се изтъква, че преразглеждането на връзките с Русия може да доведе до решение дали да продължават дискусиите за бъдещето на отношенията с Русия в различни области. Специално се изтъква, че отношенията ЕС-Русия "са на кръстопът". Позовавайки се на високопоставени източници от кулоарите на срещата, ИТАР-ТАСС предаде, че на нея лидерите няма да вземат окончателно решение за Русия.
Позициите на отделни политици от ЕС преди форума ясно очертаха два подхода по отношение на Русия. Изразител на твърдия подход е Лондон. "Трябва да анулираме преговорите за ново споразумение за партньорство и сътрудничество", призова британски правителствен говорител. Искането за цялостно преразглеждане на отношения е именно британско. Новият кръг преговори за това споразумение са предвидени за 14-15 септември. Някои балтийски страни също подкрепят британската позиция. Според Полша пък Евросъюзът трябва "добре да помисли" дали да се проведе следващата среща на върха ЕС-Русия през ноември в Ница.
В същото време възлови страни са против наказателни мерки срещу Русия. "Или подхващаме студена война, посочваме с пръст Русия и изолираме, което не е изборът на Франция или на Европа, или избираме диалога. Днес думата "санкции" не влиза в дневния ред, днес думата е "диалог", каза френският премиер Франсоа Фийон. Той заяви, че президентът Никола Саркози е готов да замине за Москва и Тбилиси, за да помирява враждуващите страни. Италианският премиер Силвио Берлускони заяви, че Русия е сила, която трябва да се зачита и че не очаква срещата в Брюксел да "влоши ситуацията". Латвийският премиер Ивар Годманис заяви, че позицията на страната му е по-близо до тази на Италия. "ЕС не бива да прекратява диалога с Русия", заяви германският канцлер г-жа Ангела Меркел. Срещу твърдата позиция спрямо Русия се обявиха още Испания, Румъния и Гърция и председателят на Европарламента Ханс-Герт Пьотеринг.
Преди началото на срещата премиерът Сергей Станишев се срещна с грузинския си колега Владимир Гургенидзе.