:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,185
Активни 659
Страници 9,750
За един ден 1,302,066

Апартаменти в София вървят по 50-60 хил. лв.

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Все повече граждани искат да си купят по-евтини апартаменти чрез публична продан. Обявленията са окачени в сградата на бившето ГУСВ на бул. "Цар Борис III" в столицата.
Да се намери приличен апартамент в София за 50-60 хил. лв. не е мираж. Това показва справка из актуалните обявления за имоти, подлежащи на публична продан, окачени в сградата на Софийския районен съд на бул. "Цар Борис III". Закачените публични обявления за набиране на участници в търговете вчера бяха близо 40. Началната цена на повечето жилища, поземлени имоти и автомобили, обявени за продан, е видимо под пазарната.

Началната цена за апартамент в столичния квартал "Дружба", чиято площ е 60 кв. м, е едва 65 000 лв. Имотът се продава, защото длъжникът не е могъл да погаси заем към "Прокредит Банк". Крайната дата за участие в наддаването е 29 септември. Заявки за участие в търг за апартамент от 56 кв. м в "Красно село" пък могат да се подават до 15 септември. Жилището се продава заради дълг към "УниКредит Булбанк" при начална цена 60 000 лв. Друг апартамент в същия район и с приблизително същата площ тръгва от едва 48 000 лв. По-скъпо се продава жилище от 59 кв. м също в "Красно село", което включва таван и мазе. Началната цена е 75 000 лв.

Желаещите да наддават за жилище от 44 кв. м на ул. "Хайдушка поляна" в "Красно село", което включва стая, хол и кухня, трябва да подадат документи до 25 септември. Началната цена е 47 000 лв. Апартамент от 60 кв. м в "Овча купел 1" пък тръгва от 51 200 лв., като публичната продан се провежда в периода между 1 септември и 1 октомври. Купувачите трябва да имат предвид, че върху 1/2 от имота е учредено право на ползване на български гражданин. Документи за участие в търг за жилище от 44 кв. м, състоящо се от стая и кухня, в "Младост" 3 се приемат до 11 септември. Началната цена е 40 000 лв.

Ниските цени са най-голямото преимущество на покупката на жилище чрез публична продан. Сред неудобствата обаче е фактът, че в този случай плащането на цялата сума за имота става веднага. Допълнително трябва да се внесат 2.5% местен данък върху продажната цена. Отделно се дължат солени суми на съдебния изпълнител за постановлението за възлагане на имота и за въвеждане във владение, ако длъжникът не иска да напусне доброволно, припомнят експерти.

СДЕЛКИ

От началото на годината до средата на 2008 броят на сключените имотни сделки е намалял около 2.5 пъти. Това съобщиха вчера от компанията "Ремакс" при обявяването на предстоящата "Седмица на имотите в България", която ще е през октомври в София.

Причините са повишаването на лихвите по ипотечните заеми и ограниченото вече финансиране на нови строителни обекти. Неминуемо и кризата в Европа се отразява върху българския пазар. През последните 6 месеца себестойността на строително-монтажните работи непрекъснато расте. Представители на бранша очакват строителните дейности да поскъпнат с още 25% до края на годината, като средната според тях ще стигне 450 евро на квадратен метър. Очаква се и поскъпване на таксите за включване към инженерната инфраструктура, което ще доведе до ново поскъпване на строителството. Не на последно място е и дефицитът на работна ръка, което кара предприемачите да увеличават заплащането.
18
15120
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
02 Септември 2008 00:45
Пригответе се хора, края на 2009-та квадрата панелка ще гони 200 евро. Да добре видяхте двеста евро. Пренаситеността на пазара и липсата на свежи пари при сторителите по черноморието както и песимистичните настроения за инвестиционния климат ще катурнат пазара надолу с главолмна скорост.
Според мен е невъзможно дори и партийните каси да издържат на напора да подържат празни апартаменти готови за купуване без реални купувачи.
Единственно София ще претърпи най-леката корекция но селата по морето ще пострадат много.
02 Септември 2008 01:40
Вчера беше най-евтината техника, днес апартаментите... Добре поне, че в днешния брой сте пуснали хороскопа...
02 Септември 2008 06:09
Като има проблем собственика защо веднага не го продаде сам?Да върне парите на банката и така за него какво остане.Но българина е инатчия и си мисли че законите са ташак за него.А после ще си лиже хуя за сол......
02 Септември 2008 06:18
...нормално е при световна тенденция на срив в бизнеса с недвижими имоти...
...нередовни платци има винаги но досега се облагодетелстваха адвокати и съдии...
02 Септември 2008 07:17
Ами собственика не може да го продаде, защото апартаментът е ипотекиран. Той съответно не иска да го продаде за без пари, а купувачите пък не искат да си слагат таралеж в гащите, купувайки ипотекиран апартамент.
02 Септември 2008 08:17
Мине се не мине година и ето някой се опита да издой българина. Посъбра Ганьо лев два и банките му завидяха . Въпреки , че тук няма ипотечна криза/ поне така ни говорят брокери и банкери/ , а лиВхите -над 10 процента. Апартаментите над 1000 евро м2, В незавършен вид , и на зелено! И вчера един мушмурок банкер ми кудкудякя , че със заплата от 1500 лева можело да си позволиш да си купиш апаркамент?!!! Как ще стане това бе мискинин?!
02 Септември 2008 08:49
Съдия изпълнителя обявява за начална цена 50% от цената, определена от лицензирания оценител. Която пък е пазарна. Играе се на открит търг, при което продажната цена пак става колкото е пазарната.
След спечелване - цялата сума трябва да се преведе по сметката на съдия изпълнителя в седем дневен срок. Което означава, че парите трябва да ги има, не става с кредит.
Това е схемата.
Знам я, защото търсих жилище...
02 Септември 2008 08:52
Гледах те ли вчера платените репортажи по btv и Нова!?! кого лъжат вече - наивните селеляци, продали някоя нива? Догодина цените щели да скочат с 40% - да видим, те могат и да скочат, но кой ще ги купува? Спекулантите се изнасят, и да видим сега какво ще става със стотиците незаселени блокове от типа "ново строителство".

Редактирано от - Bacho Ilia на 02/9/2008 г/ 08:53:52

02 Септември 2008 09:39
Като има проблем собственика защо веднага не го продаде сам?
Хъш, точно това и става; собственик е държателя на ипотеката, т.е. банката.
Кредитополучателят има ограничени вещни права за ползване и не може да се разпорежда с имота.
02 Септември 2008 09:51
Ето затова не върви в тая територия, където уж има държава, защото всеки разбира от всичко.
Та на въпроса. Собственикът си е сам собственик на имота, а не ипотекарният кредитор. Собственикът може сам да си продаде апартамента и с парите веднага да се погаси ипотеката. Това може да се уговори в самия нотариален акт и плащането до размера на кредита да става на банката. Ипотеката се вдига и новият собственик си е собственик на чист от тежести имот.
Само че, за да знаеш тези работи, трябва да се консултираш с някой знаещ. И съответно трябва да дадеш за консултацията 10-20 лева. Ама защо да дава българинът, който разбира от всичко, или ако не той - съседът му всичко знае, или пък ще прочете някоя мъдрост по форумите. И така - скъп на триците, евтин на брашното, и ... имотът се продава от съдебен изпълнител...
02 Септември 2008 10:00
Чернев, добре така е, но я се постави на мястото на Бай Вълчо от Мало Бучино, когато отива в Банката.
02 Септември 2008 10:25
Чернев .
То затова са адвокатите, с една устна консултация за 10-20 лв. си спестяваш безброй "изненади", но и там трябва да попаднеш на човек, защото и сред тях има много брак, и ако не ти движат цялата сделка просто ще те разкарат.
02 Септември 2008 11:38
Чернев, прав си на теория, собственикът е свободен да си продаде имота заедно с ипотеката. Но кажи ми кой баламурник би купил апартамент с тежести?
Ниските цени най-вероятно се дължат на факта, че това са цени, които са били пазарни преди 2-3-5 години когато е правена ипотеката.
Собственикът на имота може да обжалва оценката.
02 Септември 2008 13:24
А бе не са ниски цените бе, прочетете хубаво какво писах по-горе. По закон началната цена е половината от оценката, пък оценката е на пазарни цени.
При търга след наддаването се стигат пазарните цени. С кредит не става, трябва да ги имате всичките пари, иначе гори депозита.
Само няма комисионни за посредниците. И имота е чист...
02 Септември 2008 13:42
Аз пък си пуснах да гледам "Господин за един ден"...Мъкаааааа...мъка !
02 Септември 2008 13:48
требе пуйка да ти е изпила мозъко чи да са натискаш за апартмент у най-мръснио град на Балканите......ко че прайте у товъ сметище бре другари......?

Редактирано от - Хасан_Бей на 02/9/2008 г/ 13:48:48

02 Септември 2008 15:07
... а защо сацитирани само стартовите цени, а ? ...
02 Септември 2008 18:58
... а защо сацитирани само стартовите цени, а ? ...

Май защото паричния потенциал на купуващите в брой не е безкраен, а вторичния пазар току-що изгря. При запазване на тенденциите продажните цени ще се доближават до стартовите. Да не продължавам и за първичния пазар и за оценките и за новите стартови цени...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД