:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,060
Активни 803
Страници 25,963
За един ден 1,302,066

Съсобствениците имат предимство при продажба на имот

Красимир Добрев
Имам част от къща и от терена под нея. Останалото е собственост на друг човек, с когото сме съсобственици. Искам да продам само моята част. Необходимо ли е да го питам, или да му искам съгласието? Каква е процедурата в такива случаи?



Валери К., Благоевград



Съсобственост възниква при много обстоятелства. Това може да стане например, когато роднини или пък ортаци построят голяма къща. Такава възниква и при наследяване на имот едновременно от няколко души. Съсобственици са и придобилите по време на брак апартамент, къща или пък терен съпрузи.

И при всички тях често възникват и проблемите в конкретния въпрос. Обичайно при съсобственост се стига до делба - било то доброволна или пък съдебна. Това е и най-добрият вариант, при който съсобственици, притежаващи идеални части, се сдобиват с отделни, реални части, с които могат да се разпореждат свободно.

Докато обаче съществува съсобственост никой няма право да продава или заменя своята част, без да спази точно определени в закона правила.

Така според чл. 33, ал.1 от Закона за собствеността "съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия". Освен това той е длъжен да декларира писмено пред него и че никой от тях не е приел това предложение.

Това означава, че всеки е длъжен да предложи на другия съсобственик своята част, ако тръгне да я продава. Така, ако я е спазарил за 80 000 лева, я предлага за тази сума на съсобственика и ако той не се съгласи, тогава и сделката с третото лице може да се изповяда.

Тук има и още няколко правила. Възможно е декларацията, че никой не е приел предложението, да се окаже неистинска т.е. деклараторът продавач да е излъгал, че е предлагал и му е отказано от другите съсобственици. Тогава те разполагат с два месеца след продажбата на третото лице, за да внесат иск в съда за разваляне на сделката и за изкупуване на частта по цената в сделката. Същото важи и ако се окаже, че третото лице "купи частта на съсобственика при условия, уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици". Например, предложил им частта си за 80 000 лв., а пък я е продал за 20 000 лв. на третото лице. И тук всеки заинтересован съсобственик може да поиска от съда да развали сделката и да купи имота за действителните 20 000 лв.

Тук ЗС дава едномесечен срок на последния съсобственик да плати сумата и да придобие и частта на продавача. Ако не го стори, тогава съдебното решение се обезсилва по право. И частта от имота си остава отново в собственост на съсобственика продавач.

Затова е добре съсобственикът задължително да предложи на останалите, както и да не лъже в декларацията или в цената. В противен случай може да се раздели с частта си само с едно съдебно решение.
2
5306
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
03 Септември 2008 06:37
...има неточност...
...ние сме кооперация строена 1935...
...земята е наша...
...всеки има идеални части...
...много хора прададоха и напуснаха...
...никой не ми е предлагал да му купя каквото и да е от имота...
03 Септември 2008 09:52
Разликата е, че апартаментите с прилежащите им общи части в кооперацията се водят напълно отделни имоти, а не става дума за съсобственост.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД