Петричката прокуратура внесе в съда обвинителни актове срещу 20 бивши служители в Управление "Пътни такси и разрешителни" на ГКПП - Кулата. Те са подсъдими за източване и присвояване на 3 200 000 лева.
Сред подведените под наказателна отговорност държавни служители е и ексначалникът им Иван Тиньоков. Той ще бъде съден по чл. 201 от Наказателния кодекс, който предвижда до седем години лишаване от свобода и конфискация на имущество.
В периода 2002-2004 година подчинените на Иван Тиньоков са ощетили държавната хазна, като не са отчитали събираните пари от такси на граничния пункт и от продажбите на винетни стикери, уточняват от прокуратурата.
"Първенец" в присвояването според обвинителния акт е служителят Марин Бърдаров - 422 хиляди лева. Следват го колегите му Атанас Иванов, Костадин Карабельов, Иван Дончев, Христо Панчев, Огнян Башлиев и Георги Смилянов. Те се облагоделствали със суми от 350 000 до 420 000 лева.
Дясната ръка на началника Тиньоков - Велик Христов, от петричкото село Марино поле е подсъдим освен за длъжностно присвояване и за нелегално притежание и държане на оръжие и голямо количество боеприпаси.
Злоупотребите на инспекторите на Кулата бяха разкрити преди повече от две години. Разплитането на аферата тръгна от обработката на 100 000 квитанции. Те бяха открити в 14 кашона и 18 чувала с архив на "Пътни такси и разрешителни", скрити в дома на краваря Велик Христов. В къщата му имаше също оръжие и боеприпаси.
Христов работел за Марин Китанов, също бивш шеф на "Пътни такси" на Кулата. Той е собственик на комплекс "Комитите" в село Чучулигово, който е с най-модерния на Балканите плувен басейн с олимпийски размери. Освен него семейство Китанови притежава мандра.
Когато аферата бе разкрита през 2006 г., бе обявено, че парите са идвали основно от черно счетоводство и продажба на винетки за чужденци. Ежедневно в "Пътна служба" са били преглеждани издадените документи при трафика на коли и пътници. След това са правени копия със занижени стойности, които били изпращани в агенция "Митници" в София. По този начин са спестявани значителни суми в евро. При седеммесечното разследване е установено, че групата е успяла да продаде над 2000 винетки на чужденци, от което получили още 72 000 евро.
Уличените имат стотици декари земя, мотели и къщи, които не могат да придобият с декларираните си доходи, и затова започнаха и проверки на имотите ми.
|
|