Проект на закон, който да гарантира гражданския контрол при усвояване на европарите, започват да пишат депутати. Вчера те получиха зелена светлина от вицепремиера Меглена Плугчиева, а преди седмица и от президента Георги Първанов. Автори на идеята са депутатът от БНД Николай Свинаров и колегата му от Коалиция за България Кръстьо Петков. Проектът влиза за обсъждане в НС до средата на септември. За подготовката му и президентът, и Плугчиева са обещали по един свой експерт.
Новият съвет ще се превърне в нещо средно между обществена Сметна палата и българския ОЛАФ. Първите две години се предвижда да се работи по проекти на ОЛАФ, но след това трябва да се осигурят бюджетни средства. В основата на проекта ще залегне немският опит. За това настоял и еврокомисарят Гюнтер Ферхойген при посещението у нас. Той предупредил, че още пет години ще има европейски субсидии, които да ни подпомогнат в такива инициативи, но след това потокът ще секне.
Авторите на идеята все още нямат яснота как точно ще се избира гражданският експертен съвет, но със сигурност членовете му ще бъдат подбрани с конкурс. Те ще са личности с авторитет - юристи, икономисти, специалисти в съответните области. Не е ясно и колко души ще влязат във въпросния съвет. Все още има колебание дали да бъдат 10 или 20.
"Експертният съвет ще се произнася по всички важни проекти, финансирани от еврофондовете, както и по процеса на усвояване, за да се избегне шуробаджанащината." Това обяснение даде Николай Свинаров пред "Сега".
Междувременно устройственият правилник на МС даде право на вицепремиера Меглена Плугчиева да си направи подобен граждански експертен съвет, чието първо заседание е на 12 септември. От кабинета й още не са оповестили състава му, но вчера Плугчиева приела да покани и представител на научно-техническите съюзи.
------КООРДИНАЦИЯ
Правителството създаде вчера Съвет за координация и оперативно наблюдение на средствата от ЕС. Той ще се председателства от Плугчиева и е по подобие на съвета по европейски въпроси, чийто шеф е евроминистърът Гергана Грънчарова.
Кабинетът задължи оценителните комисии да се произнасят по всеки проект за срок, не по-дълъг от три месеца. От месеци насам бизнесът настоява за подобен срок. Той се оплаква, че е честа практика проектите им да се връщат по няколко пъти за неща, които администрацията не е установила като грешки при първата и дори при втората проверка. Много бизнесмени се принуждават да теглят заеми, за да започнат работа по проекта си, и това значително ги затруднява заради липсата на срокове.
|
|