:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,484
Активни 665
Страници 27,049
За един ден 1,302,066

Успехът на зрелостниците скара МОН и директорите

Училищата оспорват статистиката за раздутите оценки
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Просветният министър Даниел Вълчев си навлече гнева на училищни директори заради черната класация с надутите оценки от дипломите.
Анализът на МОН за драстичното разминаване между оценките на матурите и в дипломите предизвика гнева на школските директори. Преди ден просветният министър Даниел Вълчев огласи доклад, според който "оценките в средните училища се завишават, и то далеч не символично". В подкрепа на твърдението бяха приложени класации, според които в някои учебни заведения средният успех от дипломите на учениците по български е с 2 единици по-висок от постиженията им на матурата. Трудно е да се оправдае човек, който не прави разлика между 5 и 3, коментира министърът и заплаши със строг контрол и санкции провинилите си.

Сметките на министерството обаче се разминават с данните на самите училища. Такъв е случаят със СОУ "Йордан Йовков" в силистренското село Окорш, което оглави класацията с надутите оценки с разлика от над 2 единици. Средният успех от дипломите на децата по български е 4.56, а не 5.46 както твърди МОН, обявиха оттам вчера. Абитуриентите в Окорш са изкарали 3.41 на матурата.

Сходна е ситуацията и в разградската професионална гимназия "Ст. Н. Спасо-Еленина". Според МОН успехът от дипломата там е 5.19, а от зрелостния изпит - 3.22. Директорът Грета Станчева обаче заяви, че тези цифри не са верни. Тя твърди, че средният успех от дипломите на децата е 4.06. "Не знам откъде идва тази грешка, от нас никой не е поискал данни, ще си търсим правата", каза тя. Станчева обясни, че това срива репутацията на училището и те били готови да съдят всички, отговорни за грешката.

В крайна сметка се оказа, че разминаването идва от начина, по който МОН съпоставя оценките. При изчисляването на средната оценка от матурите просветните експерти включват в сметката всички деца, явили се на изпит. При средния успех от дипломите обаче се взимат само тези, които имат диплома, т.е. които са издържали матура. Така в единия случай в сметката влизат и двойкаджиите, а в другия - не.

"При анализа са взети оценките от матури на всички зрелостници, но само дипломите на тези, които са издържали, защото само те са в регистъра", потвърди директорът на "Информационни и комуникационни технологии" в МОН Орлин Кузов. Според данни на просветното министерство на поправителна матура тази година останаха над 9000 деца от повече от 70 000 явили се. Кузов призна, че може да се говори за неравнопоставеност на двете извадки, но в същото време подчерта, че в момента не се знае какви са оценките в дипломите на останалите над 9000 деца. По-вероятно е скъсаните на матурата да не са от най-силните ученици и успехът им ще свали общите резултати от дипломите.



ОЩЕ ГРЕШКИ

Това обаче не е единственият проблем с анализа. Резултатите на шестото училище в черния списък - русенската частна гимназия "Джордж Байрон", се оказаха сгрешени и без скъсани ученици на матурата. "Нашата гимназия бе открита през май 2007 г. Това е първата година, в която работим и сме обучавали 4-ма дванадесетокласници, прехвърлени от друго училище", обясни директорът Владимир Дачев. Средният успех на децата само от 12-и клас по български език и литература е 4.75. На матурата тези ученици са изкарали 4.02. "Дори и да вземем предвид оценките от цялото средно образование, успехът по литература на тези ученици е 5.18. В разпространената от МОН статистика се сочи успех от 5.75", допълни Дачев. От министерството се оправдават, че са ползвали данни от самите училища и грешките би трябвало да са у тях.
79
3199
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
79
 Видими 
05 Септември 2008 01:17
Мащабът на нарцистизма ще прерасне в олигофрения при този индивид и на петимата съдии от ВАС допуснали матурите, всичко тепърва ще се разраства.

Вместо да млъкне, знаейки, че е провел матури с измама, този се все на сериозно.

Със Станишев са като оная мома, дето като говорела, плюела жаби.

05 Септември 2008 06:37
Хайде сега да видим платените клакьори на МОНстъра Вълчев как пак ще ръкопляскат.
Браво на журналистите - хванали са част от лъжата! Ами ако се надникне в сметките, в делегираните бюджети, в заплащанията за командировки, хонорари, награди?
Време е и най-озлобените комплексарчета, пърхащи като назадничави чайки около нещата, да - основен ръководител на МОН и съответно основен виновник за недобрата работа там е еднолично безличието Вълчев.
05 Септември 2008 06:58
Благодарение на "безичието" Вълчев за първи път стана възможно да се говори за обективна оценка и сравнение между ученици и училища. Дали в 5, 10 или 50 училища веднъж е допусната грешка, не е толкова важно. Затова учителско-директорската мафия се пука от яд.

ПП. На заплата съм при Вълчев на длъжност "старши клакьор". Размерът й е служебна тайна.
05 Септември 2008 07:49
Сър Джон, става дума, че не в 5, 10 или 50 училища са допуснати грешки, а че методиката е тотално объркана и грешките са навсякъде.Така че резултатите просто не са верни!Второ, не ти ли прави впечатление, че статиите за това, колко добре са платени сега учителите и как не вършат никаква работа, започнаха да излизат точно преди началото на учебната година.Май някой го е страх, че началото на миналата може да се повтори и взема превантивни мерки да привлече общественото мнение на своя страна.За това говори и поведението на телевизията, която пусна изявленията за разликите в оценките на МОНстъра, но въобще не си даде труда да покаже възраженията на директорите.
05 Септември 2008 08:59
Ще припомня някои неща в кратцел Силно впечатление ни направи средната оценка по чужд/и език/ци от матурите - тя беше (по памет) над 5, 50, т.е. по-отлична от средната оценка за бълг. език. Направих си труда и проверих аджеба какво е дадено по чуждия език. За моя неприятна изненада се оказа, че нивото е като за 8-ми клас (А2). Всъщност със свалянето на летвата е докарано тъй, щото всичкото ученичество да я прескочи с добър резултат. Там където изискват приемен изпит по език, резултатите са доста по-ниски. Пък и тези дни в доста ВУЗ-ове организират трето и четвърто класиране, защото има свободни бройки. ЮЗУ-Бл-град организира приемен "комплексен изпит" по математика и български език (!?!?!?!?) и за химия, и за език, и за педагогика, и за..... Мъкаааа

05 Септември 2008 09:45
Интересно, какви ли е положението, ако се съпоставят средните оценки на децата с тези от предварителните изпити в ВУЗ ? Било много интересно и веднага ставало ясно къде по матурите се е преписвало масово.
05 Септември 2008 10:07
Perdekiriz, идеята със занижените критерии е да се изкара колко здраво и модерно е нещастното ни образование. Нормално за нарцисите, които управляват, всъщност доразрушават, образованието.
А иначе във всички университети и в момента тече кампания за прием на студенти. В СУ има нещо като пето класиране. Още приемат молби! Това никога не е било.
05 Септември 2008 10:15
...бележкарството затри образованието...
...не може училището ти да и между университета и дворецана културата и оценката ти 3 -4 или 5 да не говорим за 6, да е дадена за същите знания и критерии , каквито се получават в гоце делчев или трън...
05 Септември 2008 10:22
Вълчев определено е най-смелият и реформаторски настроен министър на образованието от 20 години насам и няма нито един факт, който може да обори това. А колко е успешен ще покаже времето, стига следващият да не опропасти всичко в името на някакви дребнички цели. И всички, които продължават да плюят по него, явно са доволни от нивото на образование в страната и не смятат, че промени са нужни. И още нещо - 4 години са безкрайно кратък срок, за да може да се отпочне една реформа в една от най-закостенелите и консервативни системи, камо ли да се очакват някакви супер-успешни резултати. Въпросът е - правилна ли е посоката и ако не - коя е правилната?!
Поздрави...
05 Септември 2008 10:24
Абе стига - образованието ни си е наред, стига за фризьрки, камериерки, шивачки, работници в автомивки, строители. Като искате повече - ще си платите и ще пратите детето в чужбина. Ако нямате парички - обречени сте, в крайна сметка - все някои трябва да работи в завода, защо да не вашето дете?
05 Септември 2008 10:29
bm, каквато и да е методиката, фактът е, че ВЕЧЕ ИМАМЕ ВЪНШНО ОЦЕНЯВАНЕ. Това е революция във вкамененото съзнание и практиката на българското обарзование и свалям шапка на човека, който се пребори за нея. Оттук нататък методики може да има всякакви и е несъмнено, че те непрекъснато ще се подобряват.
Същото беше и с приватизацията. Добра или лоша, без нея щяхме да сме Северна Корея. Човек трябва да може да различава важните неща от второстепенните. За прогреса на една нация е много важно хората да се научат да отдават дължимото на тези, които допринасят за този прогрес, независимо от слабостите и дори пороците им.
05 Септември 2008 10:46
Ше стане ВЪНШНО ОЦЕНЯВАНЕ на Куково лято. Да помислим малко: въвежда се външно оценяване => реалните резултати са плачевни => министър и инспекторат скачат срещу учителите - мизерно платени, в повечето случаи и некачествени поради мизерното заплащане и ниския статус на професията => родителите скачат срещу учителите (санким, пратила съм си детето - Що не го учиш, а се чешеш) => малкото останали читави учители се пенсионират или се преквалифицират, защото не издържан на стреса за толкова малко пари => в държавните училища остават пълните некадърници съгласни да работят за 390 лв => министъра е кух и не съобразява, че стартовата заплата за млад учител трябва НЕЗАБАВНО да стане 1500 лв нето => идват избори, избира се нов министър, също кух до небесата => той също не проумява горното => нищо не се променя, а децата растът необразовани, глуповати без накакви съществени шансове пред себеси => white trash
05 Септември 2008 10:54
Аз още вчера написах, че тази статистика ще отприщи нещастния учителски вой. Имало грешка...разликата не била 2 единици, а само 1.5. Ами да се "равним" по друг течащ скандал - Горсов не проиграл 100К от сметката на дъщеря си, а "само" 75К - значи да го оправдаем за стореното.
Показателно е, че и най-изперкалите даскали вчера не посмяха да оспорят факта, че оценките в дипломите са раздути...нали досега само чрез тях се правеше статистика за успеха на изхода на системата и даваше "лице" на учителите да циврят пред МС да им дадат заплати...както навремето цивреха и чакаха да им дадат (пуснат) банани, маслини и кока-кола. Кога ли ще осъзнаят, че човек трябва сам да си взема, а не да чака да му дадат.
Обаче дойде външното оценяване и стана тя каквато стана...сега на учители и директори им остава само да циврят, че не били чак толкова надценени оценките, които са поставяли...само умерено надценени. И да извъртат проблема с мечта да го стоварят в/у здравата глава...така както са свикнали винаги да правят учители с 30 год. стаж. Естествено нито дума, че ВСЕ ПАК са надписвали оценки няма да чуем.
.
Всъщност със свалянето на летвата е докарано тъй, щото всичкото ученичество да я прескочи с добър резултат.
Perdekiriz, Вълчев вече намери как да реши този проблем...обяви, че май децата не са готови за литературен текст и догодина може и да отпадне. И така по БЕЛ няма да са по-слаби от езиците.
Всъщност се оказа, че по този прословут текст повече от 2-3 изречения са писали....15% от целия випуск.
Бих осигурил морска почивка на доказан учител във форума, който да ми обясни за какво са си вземали 5 години заплатите учителите по БЕЛ. И с какви очи искат по-големи.
.
И за още нещо не са прави - за залпа от плюнки срещу министъра. Ако бяха малко по-прозорливи щяха да се светнат, че той всъщност им прави добро. Първо за да се замислят дали пак да се включват в стачки за пари - обществото тогава наистина ще изригне при "постиженията" им. И второ...замислят ли се какво щеше да стане, ако не ги беше оценил наистина правилно и сложи 23/100 т. за 3.00? Ами ако беше сложил много по-логичното 40-45? Да не говорим за реалните 50-55.
.
И накрая нещо лично - виждам, че от вчерашните постове над 90% са с изразено възмущение срещу учителите, но днес само някакъв повей от мой пост е приложен от поизкуфял учител. Което означава, че моето мнение е улучило там, където най ги боли. А най боли истината. Това е задължаващо да продължавам
05 Септември 2008 10:58
Драги ми преждеговоривш,
Виждам, че си много добре осведомен. Затова те моля, без толкова многословия, да ми отговориш само на два въпроса:
1. С какво ще се занимава Вълчев след като престане да бъде министър.
2. С оглед на това бъдещо занимание какъв е неговият интерес: по-добро или ПО-ЛОШО държавно образование?
05 Септември 2008 11:06
Аааа, Сократе, не ми се прави на учител и не отклонявай нещата.
Отпреди 10 дена ти поставих 3 прости въпроса, които ти отбягваш. Ще ги повторя и като отговориш, тогава ще ми поставяш въпроси. Ако ти стиска да отговориш, де. Щото на мен ми стиска - Вълчев ми е през онази работа, аз от него не чакам да ми вдигне заплатата.
Въпросите ми бяха:
1. Добро ли е образованието, което получават децата ми?
2. Реални ли са на знанията им оценките, поставяни от учителите им?
3. Получават ли образование, съвместимо със социалните и икономически условия в 21 век?
05 Септември 2008 11:30
Хайде аз да ти отговоря:1. Добро ли е образованието, което получават децата ми?-Не е добро, защото учебните програми не са съобразени нито с възрастовите особености на децата, нито с днешните реалности.да не говорим за качеството на учебниците!Но държа да направя едно уточнение-учебните програми не се изработват от учителите, техните протести не се чуват и те не носят никаква вина за това.2. Реални ли са на знанията им оценките, поставяни от учителите им?В повечето случаи са реални.Друг е въпросът, че голяма част от родителите не могат да възприемат факта, че децата им не са гении и обикновено за по-ниските оценки са обвинявани учителите.3. Получават ли образование, съвместимо със социалните и икономически условия в 21 век?Не получават, защото този, който трябва да изготви съответните учебни програми бърза да си прибере хонорара и въобще не се интересува, че тези програми в повечето случаи са неприложими.Това пак не е отговорност на учителите, а на въпросния МОНстър от когото толкова много някои хора се възхищават.А ако притурим и неадекватните решения взети на ниво МОН, нещата стават все по-лоши.Например, след като се заговори за въвеждане на униформи, в МОН повече от 300 училища са представили проекти за свои униформи/пректът трябва да бъде одобрен от лицето Вълчев/.Раекцията на МОНстъра е била ужасяваща/въпреки, че уж идеята е негова/-викове, крясъци от рода на:"А пари откъде да ви дадем!" и т.н.Колкото до това, че при него било въведено външното оценяване-и това не е вярно.Пробни матури имаше още по времето на В.Методиев, а предполагам, че на повечето от форумците е известно, че всяка година РИО-тата провеждат в част от училищата оценяване на входящото и изходящото ниво на учениците.






05 Септември 2008 11:34
Извинявам се - не съм забелязал въпросите. Веднага отговарям: отговорът и на трите въпроса е по-скоро НЕ (смятам, че и ти не би абсолютизирал).
Естествено, не се смятам за специалист - дори не работя в образованието - и може да греша.
Въпросът е друг: когато една фирма не работи, вината е на ръководството. Да се обвиняват даскалите е чист популизъм. Иначе остава да приемем за чиста монета твърденията, че точно ние, българите, притежаваме някаква сатанинска даскалска мафия.
И пак те питам - не излиза ли господин министърът непрестанно в бяло? Та той прави ли нещо друго, освен батебойковщини?
Неговата е лесна - съсипва образованието, прогонва малкото свестни учители и от догодина си отваря частното училище (засега едно, по-нататък и повече).
05 Септември 2008 11:35
То и аз съм съгласен:
- 'Сичкото "излишък" - за образование!

Ама няма...
Казано е: - "Прост народ най-добре се управлява"!
(поговорката е малко по-другояче, ама вече сме я употребявали многократно)
05 Септември 2008 11:39
Stern: Опасенията ти са абсолютно оправдани, ведно с желанието за добро образование. Лошото в цялото образование е, че НЯМА подготвени и мотивирани учители/преподаватели, които да реализират изискванията за съвременно образование /нарочно обобщавам нещата/. Повишаване на квалификацията/ите изисква допълнителни средства и мотивация, но самите учители не са заинтересовани от тази възможност, пък и няма кой да я осъществи. Голяма част от обучителите са практически извън изискванията за по-знаещи и по-можещи - как слепец да води окати? Със знания от 90-те /в по-добрия случай/ може ли да обучиш някого за изискванията на 21. век?

05 Септември 2008 11:40
Бабите на морето, а учителя на село да прекопава градинката, че без зимнина не може да изкара зимата.
05 Септември 2008 11:42
Решението - 1500 лв стартова заплата на млад учител и нещата ще тръгнат стремеглаво нагоре, още от университета.
05 Септември 2008 11:43
Ох, докато отида за пресата - и доказаният лайномет с акнето пак се появил.
Явно има дежурство. Или просто не работи, а губи времето на чорбаджията, за да се развлича.
/Подчертавам - занимавам се в момента с частен бизнес, свързан с медиите, работното време сам си определям и не заемам служебен компютър/.

Чайке с птичи грип,
ти май наистина си поразен в перата чак, та не се сещаш, че министърът отговаря за всичко в системата. Окей, да приеме, че всички даскали са кофти, пишат оценки по милост или срещу заплащане /твоите със сигурност са такива!/ - кой трябва да контролира работата им?
Кой трябва да вземе мерки?
Кой трябва да ги изволни, ако не са кадърни?
Самите те ли? И най-големият некадърник сам няма да си признае /имаш личен опит с огледалото/. Тогава?
Я, кърма затъпена, се замисли - опитай, първият път е трудно, а може после да ти хареса - и отговори на тези въпроси.
А на баналните ти тъпоумия ще отговоря аз.
Синовете ми бая отдавна работят. Вицепрезиденти на фирми - единият в София, малкият в Търново. Завършиха езиково училище. Има надписване - знам го. В седми клас седнах да попрепитам малкия - имаше петици, а нищо не знае. Хайде, с мен - в ново училище. Питат ме там: 'За оценки ли го водиш /в края на първия срок/ или за знания?". Абе, какви оценки, да не е чайка, та да го местят заради едните слаби оценки по чужбината чак?! Имаше успех нейде около 5. По география 4, по литература 5. на приемния след седми клас изкара пак пет и влезе в езиковата. Ама беше записал и изпит с география за математическа. Викам му - няма смисъл да се явяваш. А той - не, ще отида без дасе готвя, да видя какво съм научил при Жепето /така й викаха/. Отиде, изкара 3, 50 - без подготовка, без преговор дори.
Така че - има кадърни учители, има свестни училища, има и тЪпигьози, които избиват комплекса си за малоценност, плюейки по ВСИЧКИ учители наедно.
Ти защо не попита - имма ли учител, който да отговори ЗА СЕБЕ СИ, а обобщаваш? Защото явно си свикнал покрай свестните да минаваш и ти, та сега опитваш покрай несвестните да обругаеш и другите.
Елементарно човече си, злобно и безгранично ограничено. Плюс комплекса за малоценност. Успокой се най-после - не е комплекс.
Мисля повече да не се занимавам с теб - човек настъпи нещо такова, пък само се ядосва. А то си смърди.

Редактирано от - генек на 05/9/2008 г/ 11:44:52

05 Септември 2008 12:04
Някой все още спомня ли си как се нарича "Учител" на японски?
И какъв произход има йероглифа?
05 Септември 2008 12:19
1. С какво ще се занимава Вълчев след като престане да бъде министър.
2. С оглед на това бъдещо занимание какъв е неговият интерес: по-добро или ПО-ЛОШО държавно образование?

1. Нямам никаква идея. не го познавам, а и не ми е никак интересен, че да следя развитието му.
2. Това е функция на 1., а вече отговорих.
.
Въпросът е тенденциозно поставен неправилно - няма никакво значение какъв е личния интерес на даден човек, пък бил той и министър. Вероятно ще открива частно у-ще - голяма работа, има ги вече много; това не е от обществен интерес.
Важният въпрос е какъв е обществения интерес - по-добро или ПО-ЛОШО държавно образование?
Мисля, че въпросът е риторичен.
Някои по-горе пишат "той министъра е виновен, МОН, но не и учителите".
Хайде да видим не са ли и ТЕ виновни?
Да си чул за учителски протести и стачки срещу неадекватните учебници? Аз не, чувам само циврене за пари.
Да си чул при поредното преизбиране на Янка да ги представлява (нали не МОН я назначав, а учителите я избират? Да не бъркам?) да са й поставили условие да се бори не за 50 лв. повече заплата, а за осъвременяване на учебното съдържание?
Да си чул учителите да са ЗА оптимизация на училищната мрежа и учителската маса? Аз не съм, чувам само как било особено нужно училище с 10 ученика и 20 души персонал. Дори и в Израел няма у-ще във всеки кибуц.
Да продължавам ли с "невинността" на учителите? Че те да не би да са извън тази система; да не би да не са те, които пряко образоват децата? Да не би те не пишат 5 и 6 по математика на ученик, който като иде при "колежка" на частно, тя му казва, че трябва да почне с него от начало, нищо не знаел? Или да стигна до заключението на изперкал даскал с 32 год. стаж - децата са тъпи.
.
Всъщност ми е все едно, а и няма какво да убеждавам - обществото се произнесе какво мисли за учителите, за труда им и за заплащането им. Ти сам пита веднъж защо обществото изпитва такава омраза към учителите. Ако още не си си отговорил, то не ми е работа да те убеждавам.
Моята работа е сега да си пусна Пинк Флойд в слушалките и да отида да порисувам малко
Пък учителите нека се пенявят, вече никой не им обръща внимание, а и не очаква от тях да учат качествено децата му.
05 Септември 2008 12:29
Идиоте чайкаджийски!
Опитах се да дискутирам нормално с теб.
Виждам, че продължаваш да си държиш на своето. Министърът не отговаря за образованието - даскалите са виновни. Да са стачкували за промяна, да са се борили срещу министъра, да са направили по-добра система.
Много е лесно да се обяснява така, драги.
Европа ни спира стотици милиони заради разхищения в пътното строителство - виновни са ония с валяците и лопатите. Защо не са стачкували срещу шефовете си?
Европа ни обвинява в толериране на организираната престъпност - виновни са (единствено) редовите полицаи. Защо не са стачкували срещу своя министър?
Продължавам да повтарям, че има хора с нещо разхлопано в съзнанието, които побесняват, щом чуят една от трите думи: учител, култура, православие.
Поради тази причина разбирам, че всякакъв разговор с теб е излишен. Единственото, към което се стремиш, е оргазменото удоволствие да викнеш: ТЪПИ ДАСКАЛИ-И-И-И!
Има такава диагноза. Някой с по-добри медицински познания от мен може да ти я каже на латински.
05 Септември 2008 13:03
Сократ-май, що се хабиш да се ядосваш. Едно си баба знае, едно си бае. Докато има такива хора, като щатните плювачи, такъв ще ни е халът. Жалко. В някой от форумите, не помня по каква тема, някой беше казал, че май ще се окаже Каравелов прав, като е искал преди всичко да се просвети българския народ, пък тогава да се върви към освобождението. Даа, така си е, мисля аз. Само просветен ум може да бъде свободен, а тука май има доста роби, на които им се иска и децата и внуците им да са беспросветни роби. Когато е била могъща българската държава, е имала отлично образование и просветени владетели, като Симеон Велики например. Скоро бях в Истанбул и спорихме с водача на екскурзията, който твърдеше, че Истанбулският университет бил един от първите в света. Аз опонирах, щото имах някакви спомени за Болонския университет, че се счита за първи. Като се прибрахме в България порових в уикито и се оказах права, разбира се, като се има предвид съвременното схващане за университет. Но, в една статия в Уикипедията, казваха, че ако се има предвид едно по-широко схващане за висша академична институция, то първият университет е бил Константинополския /същият град все пак, ама не и като заслуга на Османската империя!/. Но, интересното беше, че веднага след Константинополския университетет /прословутата Магнаурска школа/, следваха Преславската и Охридската школа. Та, когато сегашна Европа е тънела в безпросветен мрак, ние сме имали великолепни образователни институции. Знаем си го и ни е мъчно, че сега не е така. Ама защото липсва другата част на уравнението - просветени държавници. А ние нямаме нито държавници, за просветени - да не говорим/пример недоразумението Вълчев и всички останали/
05 Септември 2008 13:10
Тъкмо щях да напиша, че почна да напипваш, най-после, проблема (-те) - докато чакате някой отгоре да реши въпросите, а вие долу да блеете и да циврите - ще продължава по същия начин.
Но видях обръщението...като няма какво смислено да кажеш, почваш с обидите.
Давай, развихряй се, тука ти е позволено, че няма шеф да му близваш топките, а после си гледай кротко новините и гласувай за този, който ще те оправи вместо ти самия да го сториш. Гласувай за 800 дни, гласувай за преродените социалисти, гласувай за любимия си Бойко Б. - сега е негов ред да ви оправи всичките. И учителите, и културните дейци. Той може 10К пенсионери да прати на море.
05 Септември 2008 13:12
Кретенчето с птичи мозък смята, че задава поразяващи въпроси-аргументи. И хич не МОЖЕ дасе замисли над тях.
Ами ЗА ПАРИ СЕ СТАЧКУВА, глупаче безогледно, за пари! Не е задължение на наемните работници да оправят системата, в която си изкарват хляба. Може да звучи цинично - ама ако ти плащат да пренасяш тухли от тук до стената и обратно, ще пренасяш и няма да питаш защо. Има си мениджъри, има си босове, има си чорбаджия.
Именно на учителите не е работа да стачкуват за нови учебници, за нови програми, за нови реформи. Контролът над това е на ОБЩЕСТВОТО, делегирало права на поредния шут, съсипващ просветата.
Пазарна икономика! Наемен труд! Който се заплаща не по качеството, а по количеството. Че кой трябва да протестира? Българи сме си, минава работното време - по него се отчита, заплатата върви.
Нали затова има МОН, има министър, РИО-та и какви ли не некадърници /като теб!/, които би трябвало да следят и постоянно регулират работата на учителите. Но като не могат или не искат - и учителите не са напъват, така е. Хайде стига - всички живеят в пазарна икономика, само даскалите във Възраждането. А и техните деца вече разбраха, че нормално било да се яде три пъти на ден.
П.П. Сократе, ама и ти не издържа пред тая въпиюща и претенмциозна тъпня. Ей това е типичен случай на лайномет. Има ги във всички министерства - регистрирани, замразени, включват ги при нужда. Вчера, в "Наблюдател", под една хубава статия за Орешарски, двама такива /с малко мнения/ рипнаха насреща ми с един аргумент - приказвал съм глупости. Кое е глупост? Посочете! Разбийте ме с доводи!
Нееее, плюха набързо и се скриха. Така ва им е тактиката - да вбесят опонента с откровени лъжи и демагогии, с елементарни плетеници, да отклонят темата и да опитат да дезинтересират публиката към проблема. Свеждайки го до едно - удобно на господарите им - решение.
05 Септември 2008 13:17
Що се отнася до Такевица, птицеглавецо, това не е нито твоя, нито моя работа. Има си профсъюзи там, има си учители, които са им членове - те да му мислят за Такевица. Техен проблем е, че тя им е проблем. Но тя е удобна на твоя любим министър /Сократ няма шеф, ако не знаеш, ама ти все висиш под висящи неща, простако!/ и ще стои, докато е удобна на властта.
А сега си слушай "Пинк Флойд" - не са те виновни, че ги слушаш. Слънцето грее и над лайна!
05 Септември 2008 13:20
Ей , четейки Stern- а ме избива на поезия :

Щерн-а, верно си каверна
- пълна сжлъч, но благоверна...

Да ме простите за поетическата волност
05 Септември 2008 13:31
Янка Такева, както много пъти съм казвал, трябва да се...чесно да ви кажа - немога да измисля толкова строго наказание, каквото тя заслужава.
05 Септември 2008 13:39
До "щъркеловото крило с рибята опашка"
Давай, развихряй се, тука ти е позволено, че няма шеф да му близваш топките
За твое съжаление, драги, нямам друг шеф, освен себе си и своята съвест. За да не бъда голословен - виж ми мейла. Ще се досетиш за името, оттам влез в гугъла и провери (понеже сме двама с това име, уточнявам - аз съм фантастът).
Колкото до теб - претенциите ти, че си художник и почитател на "Пинк флойд" са просто жалки. Тия две качества обуславят широта на духа, каквато просто не виждам при теб.

05 Септември 2008 13:46
Сократе,
остави го тоя Биглерчо!
Такива като него са силни в тъмата на неизвестността. Анонимни страхливци.
Ето ти нещо по темата, намерих го в един сайт, от неизвестен автор :
Нещо запецна, та ще го препостна:
----------------------------------------- ------
АНОНИМНИЯ СТРАХЛИВЕЦ

Свободата на словото е май единствената практически осъществена свобода на демокрацията ни. Която демокрация също е под съмнение.
Защото тя е като тоалетна хартия – и чиста да е, не може да се яде, а оцапана /както направиха нашите политици/ съвсем за нищо не става. Обаче свобода на словото имаме.
Разбирана най-вече по балкански – възможността безнаказано да напсуваш някого, да излъжеш, да подвеждаш. И, разбира се, вече не се използват остарелите методи и средства на кварталния клюкарски пункт, а се действа чрез медиите. От пресата до интернета.

Съвременни технологии и първичен морал. Обърнете внимание какви са изказванията по откритите телефонни линии в телевизии и радиа. Обаждат се най-вече анонимни хора – дори и да кажат име, няма гаранция за истинността му.




И не само анонимни, а анонимници. Хорица, искащи някого да оклепат, да наругаят, да кажат нещо за сестра му /въпреки че няма такава/. Много рядко зад подобни обаждания стои човек с име, адрес, гражданска позиция.
А това именно е гаранцията за чистотата на отношението, верността на фактите, правото на мнение. Винаги има нещо нечисто в безименните обаждания – от подлостта да се наклевети до дребнавия страх на дребната душица да поеме отговорност за думите си.
Ще кажете – но твърде често има мотивация. Не само обаждащите се, а и виновниците за нещо носят балканския манталитет. Чиито прояви от страна на изнесения на висота съгрешил са отмъстителност, озлобление, ненавист към истината.
Вярно. И контрастиращо с намеренията на анонимния. Щом искаш да си гражданин и желаеш да се чуе думата ти – излез на светло, поеми отговорността, пребори се с трудностите, използвай правото си на свободно слово.
Както правят журналистите. Забелязали ли сте в каква неравностойна позиция е журналистът в студиото към обаждащия се?
Няма откровен разговор – липса положението “очи в очи”, има съмнения – къде е моралът на “право, куме, та в очи”, просто ответната страна се крие зад ъгъла.
И громи противниците си задочно. Като недорасляк, който мята балони с вода по минувачите и се чувства недосегаем.
Така е и в модерните бази на свободното слово – форумите. Анонимността и там убива вярата в истината. Сяда някой – завистлив, мразещ, некадърен – и започва да оплюва ненавистния му човек.
Важното е да пише, че еди-кой е еди-какъв си. Което често хваща декиш. Защото нападнатият може само да се оправдава и оставя неясното чувство, че “имаше нещо – той ли краде палто, нему ли откраднаха”.
Или просто да не разбере, че някакво първосигнално същество се опитало да го плюе. Модерно изражение на доцивилизационни емоции от психически и морално изкривени хорица.
И е ясно защо низките хорица предпочитат анонимността. Защото нямат какво да покажат. Нямат лице. Нито гражданска съвест.
Камо ли морално право на свободно слово.


ЯСЕН НИКОЛОВ



Редактирано от - генек на 05/9/2008 г/ 13:58:53

05 Септември 2008 13:46
Сократ, Генек просто нямам какво да добавя!
05 Септември 2008 13:56
Абе, и ти имаш, и Сократ има, и аз имам какво да добавим - ама после три дни във фризера. Това е част от задачата на подобни провокатори - да предизвикват и отстраняват посредством поведението си опоненти на господаря си.
05 Септември 2008 14:01
Аааа, там майсторът е ошлифован от МОСАД!
П.П. И сега аз на кого отговарям? Така е, Сократе, не казвай такива неща за последователни постинги с цел отклоняване на вниманието. На сега!

Редактирано от - генек на 05/9/2008 г/ 14:04:14

05 Септември 2008 14:10
Оф-ф-ф-ф като вземете да виждате шпиони във форума ми ставате много смешни, най-много някое новобранче от полицията да има за задача да прочете разсеяно сутрешната преса. Вижда, че днес никой няма да пали парламента, добре, и преминава в sladur.com - където вече разглежда много по-усърдно за опасни врагове.
Предполагам знаете, че въобще не сте анонимни зад никовете си, така че ако някой е искал да разбере кой кой е и откъде (с точност до 1м) досега да е разбрал. Отнасяйте се към интернет, така сякаш всеки път като отваряте някоя страница се лигитимирате с ЕГН и Снимка.
05 Септември 2008 14:46
.
05 Септември 2008 14:51
Бачо Илия, има, има! Сети се за една скандинавка с акне, виж как се появяват някои никове и изчезват, колко близки са до определена линия и се цъфват баш под статии за тая линия.
Но се пита в задачата - абе няма да питам, ще кажа един виц.
Събрание в ТКЗС-то. Става Пешо и пита:
- Защо председателят и кметът откараха онова прасе за секретаря на ОК зимъска?
Тишина.
Събрание след месец. Става Иван:
- Абе, имам да питам две неща. Ама най-напред - къде е Пешо?
Та аз няма да питам къде отиде Сократ.
05 Септември 2008 15:00
Споко, тук съм.
Сам се тривнах. Щото и ние имаме по няколко постинга, та за това.
05 Септември 2008 15:11
Хайде, хайде - не сме толкова важни хора. Спрете да чакате да ви повикат в милицията "за справка", спрете да се оглеждате страхливо през рамо. Уверявам ви, че няма група агенти, които да ви четата постингите и да се дивят на вашия диверсионен гении. Тук пак сме що годе културни, ами я агентите да дойдат в кварталната кръчма, ако знаете там какви ги говорят и кроят, каго чуят агентите на МОСАД, ЦРУ, ГРУ, ФСБ, М6, М5, ще побягнат през девет планини в десета.
05 Септември 2008 15:22
Бачо Илия,
По принцип си прав. Както виждаш, не се боя.
Имам само някои съмнения, че в момента се разработват тактики за в бъдеще - за в случай, че интернет и форумите станат сериозна сила. Подозирам дори, че се разработват програми за автоматично водене на беседа.
Но на мен ми е простено - малко си падам по конспирациите.
05 Септември 2008 15:33
Няма конспирация - всичко що е медия попада в интереса на службите.
Конкретно за този форум обаче - бистрим политиката - нищо по-различно не правим от седянката в една кръчма. Не трябва да си предаваме важност с такива глупости.

Идеята за автоматично водене на дискуся е вълшебна, въобще не си далече от истината, и със сигурност ще доживееш да го видиш това внуче на спама. Какво да се прави модерни времена. А иначе какво ще кажеш как наще служби как бързо бутнаха сайта на опасните новини, сега се чете само като кеш на Гугъл (виж в-к Стандарт)
05 Септември 2008 15:44
Бачо Илия,
Аз по принцип не съм в час и само фантазирам.
Но тия дни много силно се изненадах, като опитах да открия в гугъла изображения на иракски военнопленници. Няма. Просто няма!
Единствено изключение - за Абу Гариб и Гуантанамо, които се радват на официална закрила.
А ги помня тия снимки - военните колони с вдигнати ръце, пленниците с черни найлонови торби на главите посред пустинята и тъй нататък.
05 Септември 2008 16:18
Бачо Илия,
викаш - не бойте се, влизате с паспорт. Ама като ти пратих едно писмо - върна се от МАЛЕР ДЕМОНА. Нямало такъв адрес.
Та дай един сигнал на пощата ми - реална е, нещо интересно ще ти кажа.
Не е за по телефона!
05 Септември 2008 16:30
О-о-о, прав си за e-maila, ама виж, че е шега "wtf", сега ще ти пратя моя e-mail.
05 Септември 2008 16:39
При положение, че матурата беше доказано необективна по редица причини е безпочвено да се сравнява с училищните оценки. Да видят кандидатстудентските изпити, изпитите след 7 клас и на фона на тях мижавите си матурки. Като ги докарат на трудност, покрият равномерно целия материал през годините, спрат преписването и подсказването, тогава да почнат да сравняват. 1000 пъти им се каза, че резултатите от матурата са целенасочено натъманени към средна оценка 4.50 и нямат нищо общо с училищните, а те - едно си баба знае, едно си бае. Ето примера с езиците - 4 - 5 в училище, после 5-6 на матура. Външно оценяване друг път.
05 Септември 2008 16:52
Сократ-май, човек като вас, не трябва да си хаби нервите с разни....
05 Септември 2008 17:17
Трудно е да се оправдае човек, който не прави разлика между 5 и 3, коментира министърът и заплаши със строг контрол и санкции провинилите сe.

Това вече минава всякакви граници на допустимата арогантност! Кой бе, аланкоолу, не знаеше къде да сложи летвата за тройка? Кой изчака матурите да се проведат и даже да се точкуват, и чак тогава да се определят скалите за оценяване. Цял министър и куп експертни комисии не са наясно къде да пишат 3, къде 5, а щели да наказват даскал Ботьо, да речем, от цитираното село Окорш /на който тъй или иначе вероятно му е предстояло съкращение, поради закриване на училището/. Не е необходимо човек да е завършил дори трето отделение, за да направи елементарното логическо заключение /само върху гореспоменатото/, че яко е оплескал нещата. Остава въпросът: защо се пеняви тогава. Интересен би бил наборът от отговори, които можем веднага да дадем във форума.
05 Септември 2008 17:51
Още по време на учителската стачка беше ясно, че си има платени клакьори, като Акнатончето. Фактът, че още се помни тук, говори, че си е свършил/а работата. Има статия, посветена на такива изроди Натиснете тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД