Кембридж вече посреща не само президенти (на сн. - иракският Джалал Талабани), а и простосмъртни сценаристи на сапунки. |
Целта на университетското ръководство е да се представи в по-гостоприемна светлина пред потенциалните студенти и да приземи малко елитарния си образ, за да привлече младежи от по-разнообразен произход. Според Кембридж ще е от полза, ако сред героите на сапунките има повече студенти вместо изпаднали от училище неудачници, съобщава The Press Association. Ако пък залягащите над науките са и от работническата класа, още по-добре.
Усилията на Кембридж обаче не се изчерпват само със сериалите. Комуникационните специалисти на университета са се свързали и с предаването Top Gear с предложението да пресъздадат знаменитата каскада от 1958 г., когато студенти по инженерство вдигнали цял Austin 7 на покрива на една от университетските сгради. На сценаристите на Doctor Who пък предложили терен за разполагане на някои исторически сцени в колежите на висшето училище.
Приземяването до сапунките и предаванията за автомобили е част от идеята на университета да разбие на пух и прах някои митове и легенди за себе си преди 800-ия юбилей догодина. "Хората мислят, че това е едно ужасно скъпо място за учене. Истината е, че благодарение на късите семестри и възможността за настаняване в студентско общежитие, разходите дори може да са по-ниски. Предлагаме едни от най-щедрите програми с финансова помощ, а бюджетът ни е бездънен - никога няма да свършим парите", казва говорителят на университета Грег Хеймън пред "Гардиън".
Някои от дългия списък с телевизионни шоута, които са получили оферта за сътрудничество, вече са проявили интерес и са готови да посетят университета и на място да почерпят академични сюжети. В случая с EastEnders обаче офертата е закъсняла - в сериала вече има двама младежи, чиито майки се надпреварват кой ще се класира за Кембридж или Оксфорд. И като стана дума за вековния съперник, оттам категорично се заричат, че никога не биха прибягнали до подобни тактики. Но с половин уста признават, че и те са писали на EastEnders. Но само за да се уверят, че сценаристите няма да оплетат някоя стипендия в случай, че сюжетната линия с кандидат-студентските мъки продължи в следващите серии.
Говорителят на Кембридж обаче се аргументира, че е важно да се насърчат стремежите на младите хора и да им се покаже цялата палитра от възможности пред тях. Той потвърждава, че е в действие програма за сътрудничество със сценаристите на най-гледаните сериали и също признава, че са изпратили на EastEnders изчерпателна информация за финансовите програми и условията за учене в университета. За оправдание от висшето училище посочват, че здравното министерство има цели отдели, които се занимават точно с това как да прокарат послания за здравословно хранене и ваксинации до масовата публика. Всичко това обаче не хваща много вяра сред британската преса, която се втурна да кодоши достолепната институция с всякакви въображаеми сценарии.
Усилията на университета да се отърси от елитарния си имидж и да привлече повече младежи от държавните училища не са от вчера, но засега не дават резултат. И Кембридж, и Оксфорд са под натиск от правителството да разширят приема си. Двете висши училища предлагат едни от най-щедрите финансови пакети във Великобритания, но на Острова се усилват притесненията, че голяма част от парите си остават неизползвани, защото младежите не са добре информирани за възможностите. "Кембридж е бил преди територия само за привилегировани и сме много закъснели с изкореняването на тази представа. И сега ни възприемат като елитен университет и по тези причини не сме достъпни до всички. Но искаме да насърчим будните умове да кандидатстват при нас", казват от висшето училище.
Ако се погледне на данните за аудиторията, Кембридж добре се е ориентирал къде да търси най-широка публика. Според АФП EastEnders се гледа от 9 милиона зрители на епизод. А както казват в университета, не всички млади хора четат сериозни вестници.