Германците се страхуват от инфлацията повече от всякога през последните 20 г., сочат данни от социологическо проучване за най-големите опасения сред населението на страната.
Повече от три четвърти (76 на сто) от германците признават, че най-голямата им тревога е в поскъпването на цената на живота. Това установява изследването "Страховете на германците", проведено от застрахователна компания "R+V". Опасенията, свързани с инфлацията, не са били толкова големи от 1991 г., когато компанията започва да прави годишните си проучвания, отбелязва в."Локал". Миналата година 66 на сто от германците признават страх от инфлация, но тази година повишаването на цените на храните и енергията се е отразила силно върху икономическите възприятия на потребителите, отчитат авторите на изследването.
Доверието в икономиката също спада. 58 на сто от анкетираните поставят сред водещите си страхове влошаващата се икономическа среда.
"Това не е изненада", казва политологът д-р Манфред Шмид, консултант на проучването. Въпреки че икономиката е в сравнително добро състояние, мнозина германци се чувстват неудовлетворени. "В Германия се държи много на стабилността на цените и хората се чувстват застрашени, затова се събужда страхът от инфлацията и тревогите за бъдещето", обяснява той.
Най-много германците се страхуват от природни бедствия, само те изместват страха от поскъпването на живота. Германците от западните провинции са по-уязвими на страх от природни катаклизми, отколкото източногерманците.
Паниката от тероризма и войната е отстъпила в сравнение с предишните години, и сега заема 11-о място в листата на страховете благодарение на гласовете на 41 на сто от анкетираните.
Междувременно изследване на двама икономисти разбуни духовете в страната, след като те изчислиха, че човек може да оцелее и със 132 евро на месец, макар и да живее доста бедно. Според Фридрих Тисен и Кристиян Фишер от Техническия университет в Кемниц, минимумът е 278 евро, но в тях влизат и разходите за алкохол и цигари. Ако не се харчи за тези пороци, месечната издръжка може да е 132 евро, в които са включени 1 евро за развлечения и 2 евро за комуникации. Според техните изчисления, децата може да преживяват и със 79 евро. "Тази сума стига за месечната издръжка на куче в приют", коментира гневно изчисленията им експертът Рудолф Мартенс от неправителствена организация за социална справедливост. Според него данните от доклада са съотносими с праговете за бедност от 1900 г.
|
|