Столична община сама ще трябва да спасява "Топлофикация-София" от фалит и да накара софиянци да си плащат сметките. Държавата е готова да се отърве от част от акциите си във фирмата и не счита за справедливо да се грижи за дълговете й. Това се разбра от изказване на енергийния министър Петър Димитров във връзка с хронично тежкото финансово състояние на дружеството. Миналата седмица "Булгаргаз" заплаши, че ще намали доставките на газ заради текущите задължения на "Топлофикация", а тя от своя страна почна да спира топлата вода на цели сгради, в които има големи задължения.
"Има начин текущите задължения да бъдат покрити и общината е принципно съгласна със схемата", заяви вчера енергийният министър. Според него кметът Бойко Борисов е готов да налее в дружеството 70 млн. лв., с които да бъдат платени текущите задължения. Така капиталът на фирмата ще бъде увеличен и делът на общината в него ще скочи от 58 на 75%. На свой ред акциите на държавата ще паднат от 42 на 25%.
"Не коментирам лицето Петър Димитров. Тия хора искат да ми прехвърлят всичко", каза пред "Сега" Бойко Борисов. Преди година Столична община предложи точно обратното - общината да прехвърли 16% дял на държавата заради дълга за гориво. Тогава съветници коментираха, че общината трудно може да управлява "Топлофикация-София", защото държавата определя цените и на природния газ, и на топлото.
"Този вариант е неприемлив. Наливането на пари от държавата ще е за сметка на всички данъкоплатци, а проблемът касае само софиянци", категоричен бе вчера Димитров. Министърът добави още, че подкрепя бърза приватизация на дружеството, макар да не са разговаряли по тази тема с кмета от декември м.г. Димитров отрече твърденията на "Булгаргаз", че нямали пари да си платят горивото на "Газпром", като посочи, че природният газ се плаща авансово.
ИДЕЯ
Петър Димитров доразви и идеята си как комуналните дружества да се справят с некоректните платци. Неотдавна той посочи, че в Западна Европа, когато не си плащаш тока, ти спират всички останали услуги. Вчера Димитров каза, че хората, които не плащат парно, трябва да бъдат отрязани от обслужване и от общината. "Има десетки плащания през общината. В повечето европейски държави, като не си платил едната сметка, ти си 100% неизряден и те отрязват от всичко", настоя Димитров. Според общината обаче отказът на комунални, както и административни услуги заради неплатени сметки за парно е незаконен.
|
|