:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,193
Активни 591
Страници 12,067
За един ден 1,302,066

Само в 7 бранша праговете за осигуровки скачат над 30%

Укриването на доходите ще продължи, прогнозират експерти
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Въпреки всеобщото мнение на експерти и управляващи, че в строителството се укриват доходи, там няма да има съществено увеличение на минималните осигурителни прагове за 2009 г.
Сериозният скок на минималните осигурителни прагове, за който настоя социалният министър Емилия Масларова, ще остане мираж догодина. Според договорките между синдикати и работодатели само в 7 сектора ще има над 30% увеличение. За останалите 66 икономически дейности средното покачване ще е 26.6% - колкото бе и тази година.

Праговете са минималната сума, върху която човек трябва да се осигурява за здраве и пенсия, и се договарят от профсъюзите и бизнеса според растежа на доходите. "Засега споразумения са постигнати в 44 отрасъла", съобщи зам.-шефът на КНСБ Пламен Димитров. В останалите 29 сектора праговете ще се увеличат служебно от правителството с 26.6%.

С най-голям процент - 34.1%, се повишават минималните бази за осигуряване в производството на пиво и малц - висшите служители в сектора догодина ще се осигуряват на 625 лв. (при 547 лв. сега), операторите на машини - на 400 лв. (при 300 лв. сега), а нисшите кадри - на 355 лв. (при 225 лв. сега). С 31.6% скачат праговете за търговците на автомобили и мотоциклети - те ще се осигуряват от 310 лв. за ниските позиции до 750 лв. за ръководния персонал. В транспорта увеличението е от 30.1 до 31.6%. В същия диапазон - 31.5%, е промяната в производството на хляб и хлебни изделия. Така ръководните кадри в сектора догодина ще се осигуряват на поне 860 лв., а най-ниско стоящите - на 300 лв. През тази година те внасят осигуровки съответно върху 550 лв. и 225 лв.

Сравнително голямо увеличение има и при производството на месо и домашни птици (29.4%), както и при производството на кожи и обувки (29.8%). Висшите служители в този сектор ще се осигуряват на минимум 560 лв., а най-ниско стоящите - на 270 лв. Производителите на машини и оборудване ще внасят осигуровки върху 220 до 670 лв. (28.2% ръст), а работещите в тръбопроводния транспорт - върху 290-630 лв. (29.4% ръст).

Най-слабо увеличение ще има при производството на медицински и зъболекарски инструменти - при 9.5% ръст на праговете ръководните кадри ще се осигуряват на 700 лв., а обикновените служители - на 240 лв., при сегашни прагове съответно 600 лв. и 220 лв. За малък скок са се договорили синдикати и работодатели и при дейност събиране на опасни отпадъци - 12.5%. Максимумът тук е 800 лв. Ниски са увеличенията и за добива на метални руди - 15.9%, производството на на мебели - 12.6% и др.

Българската стопанска камара вчера определи 26.6% като "съществено нарастване" и обяви, че намалението на осигурителната тежест води до значително увеличение на трудовите възнаграждения.



НА СВЕТЛО

В строителния бранш, в който значителна част от доходите не се декларират, няма да има съществено увеличение. В дейността "строеж на магистрали" скокът на минималните осигурителни прагове ще е 16.4%, при строежа на елмрежи - 28.9%, а при строежа на сгради - 23.3%. "В останалата част от строителството работодателите отказаха да увеличат праговете и там те са значително по-малки, което отново не решава проблема със сивата икономика", коментира Пламен Димитров. Според него в този сектор е нужно около 50-60% увеличение. М.г. в строителния отрасъл бе постигнато увеличение на праговете с 39.75% средно, а при някои категории квалифицирани работници стигна и до 66%.

И в туристическия сектор не се очертава драстичен скок на минималните прагове (22.3%), макар че там има най-много сива икономика. "Колкото и да се увеличат праговете, и сега някои хотелиери не се съобразяват с тях, освен това те са вредни за туризма", коментира Румен Драганов, шеф на Института за анализи и оценки в туризма. По думите му с праговете държавата дава възможност на неизрядните фирми да водят двойно счетоводство, т.е да осигуряват работника върху минималната сума и да продължават да му плащат на ръка. Според него сериозните фирми в туризма, които са едва 8%, никога не биха осигурявали кадрите си на минимална сума. Във висококатегорийните хотели осигуровките вървят от 550 лв. до 6000 лв., твърди Драганов. В момента минималните прагове в туризма са от 220 лв. до 570 лв.
2
3871
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
09 Септември 2008 09:05
Колкото и да се увеличат праговете, и сега някои хотелиери не се съобразяват с тях, освен това те са вредни за туризма

нарушава се закона, освен това били вредни за туризма?! щото няма да може "хотелиерът" да си купи яхта?! а след 20-30 годинки като увиснат на държавата тези пенсионери с жалки пенсии какво ще стане? позастарелият станишеф и напълно изкуфялата масларова ще ги пратят на море в същите тези хотели ли? вие шегувате ли се бе?
09 Септември 2008 16:24
Те тия в туризма са неуправляеми. Ако сте чували за туристическата такса - тя е към общините - 50 стотинки за човекоден. Понеже общината е безсилна да наложи точна отчетност - отива и се МОЛЯТ на хотелския "бос" (трябваше май без кавички ) - да даде там стотина лева за СЕЗОНА ! Та за какви осигуровки да говорим. Праговете трябва да станат високи, за да дръпне като цяло нивото на доходите в държавата. А процентите за осигуровки - 10%, за да има стимул и бизнеса-да са равни с данъците.
Парите ги има, но отиват за олигарсите. Но гарван гарвану око не вади.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД