Нов отдел, който ще се занимава с делата за престъпления с европари, е създаден във Върховната касационна прокуратура. Заповедта на главния прокурор Борис Велчев за сформирането му е от 1 септември. Отделът ще се ръководи от Маргарита Попова - говорител на Велчев и един от най-доверените му хора. В отдела си Попова е събрала 4 дами от ВКП, чиито имена засега се пазят в тайна. Предвижда се да бъде създадена аналогична структура и в Софийската градска прокуратура. Идеята е до няколко месеца да има реални резултати.
В края на юли от прокуратурата обявиха, че наблюдават около 60 досъдебни производства и преписки за престъпления, свързани с еврофондовете по САПАРД, ФАР и ИСПА. В тях влизат дела за длъжностни присвоявания, документни измами, контрабанда и данъчни престъпления. Някои от разследванията са тръгнали след сигнали на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.
Отчетът на държавното обвинение тогава бе провокиран от острия доклад на ОЛАФ, който стана достояние на медиите. В документа се говори за чадър на властта над разследвани бизнесмени. Главни герои в доклада бяха бизнесмените Марио Николов и Людмил Стойков.
На 6 ноември 2006 г. във ВКП е получен сигнал от германските митници за злоупотреба със средства по САПАРД от български фирми с използване на фалшиви документи за стари машини за месопреработка и пакетиране. На 4 декември 2006 г. СГП е образувала дело срещу Николов, Стойков и още петима за това, че в периода 2002-2005 г., като организирана престъпна група чрез използване на множество документи с невярно съдържание, са получили 14 млн. лв. по САПАРД. Обвинителният акт срещу тях вече е в съда. Стойков обаче изпадна от това дело, тъй като прокуратурата не намери достатъчно доказателства. Сега срещу Стойков има само разследване за пране на пари.
-----МЕТОДИ
ОЛАФ предупреди, че най-новият метод за измами с европари у нас е надуване на цените по проектите, съобщиха от МВР. Еврослужбата разполага с около 100 такива сигнала. "Другите три групи от случаи на измами са класическата схема на групата "Стойков-Николов" или групи, които биха могли да имат връзка с фалшификаторите, за да получат одобрение за проектите си по САПАРД", допълват от вътрешното ведомство. Такива измами за 20 млн. евро са били предотвратени след намесата на службата. Според Арно Хайнен от ОЛАФ, който работи в България, трябва да се проверят консултантските фирми, изработващи проекти за САПАРД, тъй като имало подозрителни съвпадения.
|
|