Проблемът на проблемите е, че има рязко разминаване м/у техническите параметри и възможности за предоставяне на услугата (подава се, отчита се и се фактурира енергията подадена към цялата сграда) и фактът, че според действащото законодателство субект на сключване на договор за комунална услуга е физическото лице, собственик (или съсобственик) на част от сградата и по-точно на отделен апартамент в нея.
Защо няма такива скандали с тока и водата? Ами защото всеки апартамент си има електромер и водомер и договорът е пределно изчистен и ясен - 1 кВт/ч или 1 кубик струва толкова-гледаме показанията-смятаме-плащаме. Виждам, че имам много ток-намалявам потреблението-плащам по-малко. Дори и тъй близката до парното услуга газификация е на същия принцип - договор се сключва с отделния абонат/собственик. Проблем на газовото дружество е как ще си изгради инсталацията така, че ако потребителя в един момент реши, че не му е изгодно да се топли на газ, да се откаже и да спре да плаща КАКВОТО И ДА БИЛО и да не му казват да си продаде жилището.
В мненията по-горе вече се изясни, че при ТЕЦ-а нещата не стоят така. Какво да се прави?
Две неща - първо някой (съд, медиатор, Гиньо Ганев, кръгла маса, Брюксел) да уточни кое е водещото в спора - технологичните принципи (и ограничения) на ТЕЦ-а или действащата в момента социално-икономическа среда и законодателство и второ-да се регулират законово нещата след това.
Ако приемем, че вече сме правова държава с установена пазарна икономика, то очевидно е, че принципа е плащаш за услуга, която си поискал и която са ти изпълнили. В случая - не искаш парно-сваляш/спираш радиаторите-не плащаш нищичко. И никакви инсталирани мощности, отчитащи фирми, разпределители и минаващи тръби не те интересуват. Което би довело до надуване на сметките на ползващите в блока. ОК, но дайте да се разберем - що за фирма е това, която е "абонирана" за печалба, която няма как да губи? Щом фирмата не може да предлага търсена и достъпна услуга просто спира да я предлага. Ами ако утре таксиджиите вдигнат тарифите до 10 лв./км и клиентите им се откажат...ще ги задължават да я ползват ли?
Апропо за тръбите - що за идиотщина през частната ти собственост да минават съоръжения, осигуряващи нечия печалба и да не ти плащат наем/такса за това? Ами ако утре някой ISP реши, че за да достави ИНет до нов клиент и за да не се ръси много този клиент и не се откаже реши, че най-евтино ще е кабела да минава през нечий хол? По тавана, без да пречи сериозно? Виждал съм долни жилища от висок блок с цяла батарея тръби из стаите, сигурно заемат към 2, 5 кв.м., за които собственика е платил 4-5000 евро при сегашните цени.
Та мисълта ми е или да се спазва сегашното законодателство и ТЕЦ-а да намери начин да подава топло така, че хората да са наясно колко и за какво плащат и да могат реално да регулират потреблението си, който не ползва да не плаща и услугата да е достатъчно атрактивна за потребителите, т.е. да стане както е и при ток, вода, газ, телефони, или да се сменят колкото закона е нужно за да стане удобно за ТЕЦ-а, а именно всеки блок да е ЮЛ. Макар че и в този случай не може да се променя основния принцип - плащаш за поискана и получена услуга.
Едно от определенията за пазарната икономика е, че тя се уповава на желанието на хората да получават стимули. В момента стимулът е да не са на ТЕЦ. Наскоро излезе едно изследване, че тази зима отоплението с ток ще излезе с 400 лв. по-евтино за целия сезон от парно. За 75 кв.м. жилище. Да не говорим, че в реалната ситуация има много семейства, които са по цял ден извън къщи и в 8 ч. спират климатиците и настройват таймерите им за 16.30-17 ч. Значи ще е още по-голяма разликата. Казват, че на парно е най-комфортно. Да, казват също и че Ролс ройс возели най-комфортно. Комфортът е функция от чергата ти и затова се гърчиш в по-некомфортен Мерцедес.
Редактирано от - Stern на 10/9/2008 г/ 12:21:43