Забрана за бягството от час ще сложи новият закон за просветата. Неизвинените отсъствия ще бъдат инкриминирани, съобщи вчера зам.-министърът на образованието Кирчо Атанасов. В момента учениците могат да отсъстват безпричинно до 5 учебни часа. "Така ги учим на нещо, което го няма в обществото. Кой може да не се явява по 10 пъти на работа", аргументира се Атанасов.
Най-леката санкция за неизвинено отсъствие е уведомяване на родителите. Освен това от 2006 г. социалните служби спират изплащането на детските надбавки за съответния месец. В училище пък другите санкции са забележка, предупреждение за преместване и преместване. При натрупани неизвинени ученикът може да повтори класа. Най-драстичната санкция е преместване в самостоятелна форма на обучение, но тя се прилага само за ученици над 16 г.
В проекта на нов закон се обмислят и още по-драстични мерки за задържане на децата в училище. МОН предлага при системно отсъствие от училище майките и бащите да бъдат лишавани от родителски права. Това обаче ще бъде крайна мярка, освен това не е ясно доколко ще срещне подкрепа, защото в този случай децата отиват в социални домове, а стремежите на правителството са точно в обратна посока. В момента правата на родителите се отнемат само при заплаха за живота и здравето на детето. "Въпросът е дали трябва да прибавим към това и липсата на образование. Аз смятам, че това е също толкова важно", коментира Атанасов.
МОН смята и да върне оценката за поведение. Тя ще бъде от три степени - примерно, добро и незадоволително поведение. Дори за средната степен детето ще се лишава от стипендия. При незадоволителното поведение ученикът ще полага обществено-полезен труд. Оценката за поведение обаче няма да влияе върху общия успех от училище.
Засега в екипа на МОН има известни противоречия по въпроса дали да има санкции за родителите, чийто деца бягат от час. Според просветния министър Даниел Вълчев семействата не бива да бъдат санкционирани, а точно обратното - да бъдат стимулирани, че пращат децата си в училище. Зам.-министърът Атанасов обаче предлага родителите също да споделят отговорността за редовното посещение на учебните часове от децата им. Той допусна, че глобите може да тръгнат от 500 и да стигнат до 5000 лв.
ПРОМЕНИ
Промени в 3 наредби на МОН излязоха в "Държавен вестник". Двойкаджиите на матурите ще могат да се явят отново на изпита, но ще има право да избира дали да е на същия предмет или на друг. Децата с увреждания пък ще имат 2 часа повече от останалите. При седмокласниците също има малка промяна - учениците от националните отбори за международни олимпиади ще влизат директно в гимназиите.
МОН смята и да върне оценката за поведение.
следва и връщането на общественото порицание