:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,886
Активни 360
Страници 1,451
За един ден 1,302,066

Отпада лимитът за неизвинени отсъствия

МОН иска да отнема родителски права за бягство от училище
Забрана за бягството от час ще сложи новият закон за просветата. Неизвинените отсъствия ще бъдат инкриминирани, съобщи вчера зам.-министърът на образованието Кирчо Атанасов. В момента учениците могат да отсъстват безпричинно до 5 учебни часа. "Така ги учим на нещо, което го няма в обществото. Кой може да не се явява по 10 пъти на работа", аргументира се Атанасов.

Най-леката санкция за неизвинено отсъствие е уведомяване на родителите. Освен това от 2006 г. социалните служби спират изплащането на детските надбавки за съответния месец. В училище пък другите санкции са забележка, предупреждение за преместване и преместване. При натрупани неизвинени ученикът може да повтори класа. Най-драстичната санкция е преместване в самостоятелна форма на обучение, но тя се прилага само за ученици над 16 г.

В проекта на нов закон се обмислят и още по-драстични мерки за задържане на децата в училище. МОН предлага при системно отсъствие от училище майките и бащите да бъдат лишавани от родителски права. Това обаче ще бъде крайна мярка, освен това не е ясно доколко ще срещне подкрепа, защото в този случай децата отиват в социални домове, а стремежите на правителството са точно в обратна посока. В момента правата на родителите се отнемат само при заплаха за живота и здравето на детето. "Въпросът е дали трябва да прибавим към това и липсата на образование. Аз смятам, че това е също толкова важно", коментира Атанасов.

МОН смята и да върне оценката за поведение. Тя ще бъде от три степени - примерно, добро и незадоволително поведение. Дори за средната степен детето ще се лишава от стипендия. При незадоволителното поведение ученикът ще полага обществено-полезен труд. Оценката за поведение обаче няма да влияе върху общия успех от училище.

Засега в екипа на МОН има известни противоречия по въпроса дали да има санкции за родителите, чийто деца бягат от час. Според просветния министър Даниел Вълчев семействата не бива да бъдат санкционирани, а точно обратното - да бъдат стимулирани, че пращат децата си в училище. Зам.-министърът Атанасов обаче предлага родителите също да споделят отговорността за редовното посещение на учебните часове от децата им. Той допусна, че глобите може да тръгнат от 500 и да стигнат до 5000 лв.



ПРОМЕНИ

Промени в 3 наредби на МОН излязоха в "Държавен вестник". Двойкаджиите на матурите ще могат да се явят отново на изпита, но ще има право да избира дали да е на същия предмет или на друг. Децата с увреждания пък ще имат 2 часа повече от останалите. При седмокласниците също има малка промяна - учениците от националните отбори за международни олимпиади ще влизат директно в гимназиите.
22
7399
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
10 Септември 2008 05:33
МОН смята и да върне оценката за поведение.


следва и връщането на общественото порицание
10 Септември 2008 06:27
...скъсай колана в г'за му, друго за него не можеш да сториш...
...удряй с лопатата, където свариш...
10 Септември 2008 06:30
следва и връщането на общественото порицание



Оценка за поведение е имало и преди 9-ти.
И изключване от училище за лошо поведение.
И гаранция от родителите с техни имоти.

Редактирано от - Simplified Solutions на 10/9/2008 г/ 06:31:49

10 Септември 2008 06:58
При положение, че от боря на учениците зависи мястото на проверяващия учител - познайте какви отсъствия, наказания, че и изгонвания ще има.
10 Септември 2008 07:22
Стига с този хаос в обраованието!Наистина младите трябва да се научат на ред и дисциплина-както вкъщи, така и в училище!Че как ще го наемеш такъв един хубостник на работа, който редовно е бягал от час и това му е навик.И как ще стане да си отсъства в частна фирма ей така-щото не му харесва шефа или днешната работа, например!Да ви кажа, учениците в Сингапур са В ПЪТИ по-натоварени от нашите, вечно са заети със задачи и учене, имат шефство с общината да поддържат парковете и градинките, носят си с гордост униформите на учебното заведение и НИКОЙ НЕ ГИ ПИТА ИСКАТ ИЛИ НЕ!Ами обратното-натискат се по 20-тина човека да влязат в добро училище, а за Техническият университет е мечта да влезеш. Итестове, изпити, пак тестове и пак изпити!!И е изключено да остъстваш-родителите биват привикани на момента, има и санкции.Ама нямам спомен от такова събитие-просто самите деца си знаят още от детската градина, че за да успееш-иска се яко учене!Което и правят!В България-точно обратното-анархия и разпуснатост!Затова после и излизат некадърни випуски и се хващаме заглавите от оцнките след матурата!
10 Септември 2008 07:29
опростения, а през 14-ти век са горили вещици на клада. какво точно искаш да кажеш с коментара?
10 Септември 2008 08:43
Кой може да не се явява по 10 пъти на работа


Дуган
10 Септември 2008 08:47
А ще задължат ли училищното ръководство да ме уведомява незабавно, когато детето ми отсъства - така правят в САЩ и други цивилизовани държави? Защото вече 3 години се разправям с класния на сина ми и му обяснявам до посиняване, че няма как да взема мерки при неизвинени отсъствия и двойки, при положение, че научавам за тях чак в края на срока, а не в деня, в който са се случили. Следя детето ми да тръгва навреме за училище и да си носи бележника, но няма как да знам дали стига в училище и какво прави там ако училището не ме информира своевременно, а не на родителските срещи 2 пъти годишно и при положение, че нито слабите оценки, нито отсъствията се нанасят във въпросния бележник системно. Комуникацията е двустранен процес -хайде преди да въвеждаме санкции да подобрим комуникацията и да си изясним задълженията на двете страни.
10 Септември 2008 09:09
Василия, прав си! Но как това да се приложи към родители, започващи разговора с децата си думите "к'во измислиха пак тия тъпи даскаля". Та нали тоя пагубен нихилизъм у днешните млади го насадихме точно ние - родителите! След това поизлязохме навън и видяхме , че в европейските и щатски школа цари зверски ред и дисциплина/включително и униформи/.
10 Септември 2008 09:20
Това с отнемането на родителските права е глупост велика.Бог дава и отнема тези права а не държавата.Санкции обаче трябва да има.Спиране на помощите и глоби за родителите дори и затвор за по два три месеца и работа яка работа ще копаят ще чистят и на хляб и вода.На който не му изнася да си търси друга държава.
10 Септември 2008 10:10
"Неизвинените отсъствия ще бъдат инкриминирани"
10 Септември 2008 10:24
Доколкото знам, във Франция още след първото безпричинно /там няма понятие "неизвинено"/ отсъствие на детето, викат баща му в училището. Просто го предупреждават, че при втори подобен случай ще си го вземе за ръчичка и е свободен да го запише в каквото си иска частно училище. Но френската държава не търпи да плаща за нещо, за което някое малко диване е решило, че няма нужда.
Впрочем, ученици в професионално училище - а там учат младежи до 21 години - живеят в общежитие, което /забележете!/ просто се заключва в 20.30 ч. Иначе учебният им ден продължава до към 16 ч., като часовете са двойни с по пет минути междучасие.
10 Септември 2008 11:03
"Кой може да не се явява по 10 пъти на работа", аргументира се Атанасов." - Ами 90% от мазните ни депутати, г-н Атанасов. Вие сляп ли сте или просто се опитвате да излъжете.
10 Септември 2008 12:22
Не мога да разбера защо се полагат толкова усилия за да се попречи на посредствените хора да бъдат посредствени.Задължение на държавата е да осигурява равен достъп до образование за всеки, който иска да учи и отговаря на съответните критерии.А вместо това, държавата тръгнала да принуждава чрез административни санкции разни тъпи тикви, които колкото и да учат, никога няма да се образоват. Само ще им дадат дипломи та после да пречат на действително образованите да си вършат работата. От първи до осми клас - нямам претенции. В 21 век сме и всеки трябва да може да чете, пише, да знае таблицата за умножение и да превръща обикновена дроб в десетична. Обаче от там нататък защо и е на камериерката, общия работник, работника във ферма, хигиенистът и на много други да могат да решават биквадратни и ирационални уравнения и да пишат интерпретативни съчинения? Защо трябва да се хаби толкова финансов ресурс на данъкоплатеца и да се тормозят горките деца, които просто нямат желание да учат. Ами след 8-ми клас една година професионално училище, една година работа като стажанти и са готови цял живот да си тежат на мястото и да бъдат полезни на себе си и обществото.
10 Септември 2008 13:33
Защото драги aazz, след това тия посредствените непросветени ще висят на твоя гръб!!!
10 Септември 2008 13:38
Sir Mano, адски си прав и отгоре!Живеем в свят, в който да си конкуретно способен хич не е гот да си бачкатор, неграмотен при това!Щото и за бачкатор няма кой да те вземе, ако не поназнайваш машините на които ще работиш, да не говорим за програмни стугове и прочие джунджурии, дето съвременното производство ги изисква!Ще учат и още как, иначе наистина ще ни висят на гърба!!
10 Септември 2008 13:54
Окончателните резултати от преговорите за минималните осигурителни прагове показват следната равносметка:
От общо 88 основни икономически дейности постигнати са споразумения между браншовите организации на работодателите и на синдикатите за 38 основни икономически дейности. За 6 от тях има споразумения за отделни дейности. Административно ще се определят праговете за всички останали, в това число изцяло за 44 основни икономически дейности.
Първоначалните данни показват, че работодателите са готови да увеличават преимуществено трудовите възнаграждения на по-квалифицираните работници и служители, а в по-малка степен - на тези с ниска квалификация.
10 Септември 2008 15:43

Дано Министерството успее - ако в училище младите хора не свикнат на дисциплина(щото и казарма вече няма..), каква работа да очакваш от тях? И не само работа...Но да седят в часовете на неграмотни безотговорни даскали-чиновници е направо вредно (нека ме извинят останалите, уважавам труда им в днешното училище-лудница!). Така че ако искат от присъствието в училище наистина да има полза и за учениците, и за обществото, чиновниците от МОН да си огледат кадрите и което не става- да си ходи, вместо да ни поврежда децата и да ни бърка в джоба! Но като се има предвид, че в МОН очиновничаването е тотално, май нищо няма да се промени.
10 Септември 2008 16:07
[/quote]Така че ако искат от присъствието в училище наистина да има полза и за учениците, и за обществото, чиновниците от МОН да си огледат кадрите и което не става- да си ходи, вместо да ни поврежда децата и да ни бърка в джоба!


Правилно - да се уволнят веднага всички даскали и да се назначат на тяхно място нови, три пъти по-кадърни!
Новите даскали да се внесат от Марс. Там има много - знам го от сигурен източник.
Основната им мечта е да преподават в България за не повече от 100 лева заплата!
10 Септември 2008 17:33
Василия, абсолютно прав/а си, че образованието е двустранен процес (дори тристранен, ама това е друга тема).. Мисълта ми е, че ако Вие, като родител, трябва да звъннете ЕДИН път на класния ръководител и да се поинтересувате за детето си, то класният трябва да звънне на най-малто ДВАДЕСЕТ родители и да ги уведомява за успеха и поведението на дечицата им.. Та за да не се къса връзката училище - родител, нека наистина да бъде двустранно - т.е. и вие, родителите, малко повечко да се ангажирате с проблемите на училището... Колкото до поведението...и да, и не.. Една такава санкция може да изиграе доста лоша шега - вместо да стресне децата и да ги накара да бъдат по-редовни в час, да ги накара да си мислят обратното - така и така ме наказват, значи няма смисъл да се тормозя..Трябва да се обмисли внимателно. А другите неща и сега си ги има - и сега за наказание от Педагогически съвет "Предупреждение за преместване в друго училище" учениците се лишават от стипендия за отличен успех (от социални стипендии нямаме право да ги лишаваме).. Наказанията за безпричинни отсъствия и сега са същите - забележка, предупреждение, преместване... И сега учениците, навършили 16 години могат да се накажат с преминаване на самостоятелна форма на обучение-т.е. не виждам нищо ново. Питам се КАКЪВ обществено полезен труд могат да полагат учениците в училище... И сега в нашето училище "Бегачите на дълги разстояния" си знаят, че ще има санкция в края на годината - я да се боядиса оградата, я да се пренесат и подредят чинове, столове.. Ама идеята на Монстъра ДА ПОМАГАТ на по-малките..Че те не са влизали в час и не знаят нищо..На какво да ги научат?! Просто не ми се говори... ПРОМЯНА В СИСТЕМАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО ТРЯБВА ДА ИМА, НО НЕ НА ПАРЧЕ! Трябва ЦЯЛОСТНА СТРАТЕГИЯ и не за ден-два или година-две, а да се мисли в перспектива..Някой по-горе беше споменал Сингапур..И аз преди месеци говорих за това - не от лични впечатления, а от един филм за Сингапур..И ме впечатли, че там елит не са борчетата, а ОБРАЗОВАНИТЕ хора.. И НЯМА КОРУПЦИЯ...АМА ИЗОБЩО.. Дори на журналистите не им се вярваше и мислеха, че не са ги разбрали, та разпитваха подробно кого ли не... А тук.. Дори в бедното МОН-ско братство се търси какво да се "приватизира"..
10 Септември 2008 18:19
sowa7, тъкмо се канех да отговоря на vasilia, че много учители вече са натрупали големи сметки за месеца на личните си GSMи за служебни цели, а учебната година още не е започнала... Представете си броя на разговорите, vasilia, с децата или семействата им през учебната година! Това в Американския колеж го прави администрацията, но в държавните бг училища ти казват, че администрацията си има много други задължения. Нито пък ти позволяват самия ти да звъннеш служебно /за служебни извънградски разговори дори не споменавам/, защото няма пари в бюджета за такъв лукс!
Към колегите /ако някой форумец все още не ползва тези възможности, в което силно се съмнявам/:
за безплатен контакт с родителите чрез sms съобщения използвам официалните сайтове на mtel /до 15 съобщения на ден към други абонати на mtel/ и глобул /до 20/. Вивател са по-проблемни - нямат онлайн sms център. Имам GSM номер само към единия оператор и за да изпратя съобщения към другия оператор обикновено моля някой да ми услужи с неговата регистрация в сайта. Наистина поради такива технически подробности комуникацията се забавя и заради лимита в броя символи на съобщението, е не много ефективна, но поне за уведомяване за родителски срещи ми върши работа. Разбира се, бих използвала имейл, но не всички родители ползват този начин на комуникация.
10 Септември 2008 18:55

Ако бях учител, никога нямаше да си използвам личния GSM за да уведомявам родителите за отсъствията на децата им.При тези заплати ще обрека семейството си на мизерия.Ако не разрешават служебни разговори поради бюджета, родителите да се оплачат в МОН и да търсят отговорност от чиновниците.Относно наказанията-гледайте и САЩ.Там за отсъствия и лошо поведение отстраняват от училище за определени дни и това се отразява финансово на родителите.Ако на тези родители им изнася да плащат за поведението на отрочето си да плащат, така ще има пари да уведомяват другите родители.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД