:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,757
Активни 711
Страници 18,322
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Трезорът, дето го няма

Най-сочната икономическа тема на сезона, т.нар. "излишък", подхранва амбицията на хиляди деятели натрупаните пари да се похарчат по техен помисъл. Вярно, в хазната се е събрала впечатляваща сума, над 4 млрд. лева повече от планираните за годината бюджетни разходи. Но ако някой си даде труда да събере сумите от всички идеи за харчене на "излишъка", сборът ще надхвърли целия национален бюджет за няколко години напред. Най-странно в цялата врява около харченето на милиардите никой досега не зададе естествения въпрос:



как се стопанисват парите?



Кой се грижи за извънбюджетните милиарди през времето, докато всички се карат за тях? Какъв доход носят? За 8 месеца само тазгодишното надвишение на приходите над разходите на хазната по мои сметки трябваше да е донесло над 60 млн. лева приходи дори от най-консервативно лихвоносно вложение. А не са само тазгодишните милиарди. "Излишък" се трупа от десетина години насам, а общата сума на паричните наличности по сметки на правителството и бюджетните организации в момента е 10.3 млрд. лева. Тези пари са в БНБ и се управляват от централната банка по правилата на усмирителната рецепта, наложена заедно с валутния борд. Антифинансовата логика на това управление изисква наличностите на борда да се влагат при максимална сигурност и почти незабавна ликвидност, т.е. при смехотворна доходност. Съответно и крайният резултат от управлението на общо 28.4 млрд. лева монетарни активи в емисионното управление на БНБ е под всякакви представи за разумно финансово управление. Нацията получава от този огромен за размера на нашата икономика ресурс



толкова жалък доход,



че ме е срам да го напиша. Всеки може сам да провери в годишните отчети на БНБ колко печелим от струпаната огромна сума (около половината от целия годишен брутен вътрешен продукт на страната). В крайна сметка принципът за максимална сигурност и ликвидност може да е добър за монетарните резерви на един валутен борд (аз въобще не съм убеден в това), но няма никаква причина страната да се лишава от доход и от дългосрочните фискални натрупвания. Нелогичното пасивно управление на държавните финансови резерви продължава вече цяло десетилетие. Вредите от такава финансова летаргия (наречете я глупост, безобразие или безстопанственост, ако ви харесва) растат с всеки нов милиард, който държавата изстисква от джобовете ни, за да го добави към резерва си.



Парите трябва да се управляват



разумно и активно, така че да носят смислен доход. Днес България не разполага с такава организация, която да може да прави това. На централната банка със закон й е вменено сегашното малоумно финансово поведение, а фискалното ведомство има право да ни събира пари, но няма нито правомощия, нито организация да управлява натрупаните авоари. Казват, че сега щели да прехвърлят част от резерва в някакъв си Сребърен фонд, който вече щял да управлява като хората капиталите си. Къде е този фонд, кой и как ще го стопаниса, не ни е дадено да знаем. То е голяма държавна тайна. Друга държавна тайна е защо само Сребърният фонд ще се управлява разумно, а останалата (в пъти по-голяма) част от фискалния резерв ще продължава да се влага на загуба, при лихви под процента на инфлация и задължително в чужбина. За да спре източването на доход, на държавата й е нужно да създаде



нова финансова институция: Трезор



с ясни законови правомощия да взема професионални решения за активно и доходоносно управление на резервите на правителството. Не за нова гигантска бюрокрация иде реч, а за ред и организация. Иначе екип от две до три дузини финансисти спокойно може да се справи със задачата. Няма нужда дори от ново ведомство - този екип спокойно може да е част от финансовото министерство, макар че е най-добре Трезорът да е отделна държавна корпорация. Така по-лесно ще се следят и проверяват сметките и резултатите й. Няма нищо по-лесно от това държавата да спечели към милиард лева годишно от резервите, с които разполага сега, и ще натрупа до края на годината, дори да не е успяла да направи собствен Трезор. Достатъчно е само да създаде ред за



възлагане на управлението



на отделни финансови портфейли от независими финансови институции - и наши, и чужди. Не е нужно управителят на портфейла сам да има инвестиционен рейтинг (А или повече), нито огромен капитал. Достатъчно е само да даде достатъчни обезпечения за парите, които ще управлява. В момента на международните финансови пазари при 100% гарантирана главница стотици инвестиционни банки и фондове предлагат поне 7% очаквана доходност на вложения с 3-5 години хоризонт. Отделен е въпросът, че вложения в реалната икономика на България могат и двойно по-висок доход да дават. Но трябва глава и друг един важен орган, на който набляга Буров.
27
3746
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
15 Септември 2008 02:27
"Антифинансовата логика на това управление изисква наличностите на борда да се влагат при максимална сигурност и почти незабавна ликвидност, т.е. при смехотворна доходност."
Абсолютно вярно.
НО !
Когато в БНБ имаха свобода да провеждат собствена финансова политика те безсрамно злоупотребиха с нея. Нароиха се какви ли не афери в банковия сектор целящи само едно - ограбване спестяванията на вложителите. Накрая се бяха разпищолили до такава степен че сринаха цялата финансова система. Тотална осирация.
Затова им наденаха таз усмирителна риза. Никакво доверие. Никаква собствена игра и всичко само в ликвидност без помисъл за печалба. Точка. Лаком г.з глава затрива.
15 Септември 2008 03:32
И кой го казва ?!
Що не ги дадат на Миленчо??
Той ше ги опрай!!!
Или ги дайте на царо на сино!!!
И той мое да ги опрай!!
То и дъщеря му може, ама сега е заета-оправя дървения матрял и помаците?!
Заеби!!!!
15 Септември 2008 06:27
"Всеки може сам да провери в годишните отчети на БНБ колко печелим от струпаната огромна сума...."
Като провериш външния дълг и ти става едно такова.....
15 Септември 2008 06:50
Ами да сплати част от външния ни дълг с този излишък-пак ще е по-добре, отколкото безумните идеи на това слънчасало правителство!Поне на всички малко ще ни олекне-психически, то другояче не се и предвижда!А заХърсев няма да коментирам-планът Ран и Ът, дето и той го писа ми стига да помня неговите "съвети"дето още им берем кахърите след масовата приватизация!
15 Септември 2008 07:18
В момента на международните финансови пазари при 100% гарантирана главница стотици инвестиционни банки и фондове предлагат поне 7% очаквана доходност на вложения с 3-5 години хоризонт.

То в който и да е момент, ще се намери някой да ти предлага, че и по-голям процент доходност. От страниците на този вестник преди половин година един себе представил се за удостоверен финансоф анализатор (CFA) ни обясняваше как ни липсвала (на българите) финансова култура и колко било просто да си вложиш парите в някой взаимен фонд и да прибираш по 40%. Но да си говорим сериозно, защото идва дума за изстраданите грошове на българите. В момента най-ценното нещо е пари в брой- вярно не за дълго, но в близката половин година ще е така (говорим за милиарди разбира се, а не за 40-50 хиляди). Сгромолясват се институции на по 100+ години, пазара на ценни книжа на сериозните пазари е на нива от преди 10 години, в пазара на суровини има толкова огромно количество спекулация, че пазарните нива са абсолютно неизвестни, американското правителство се прави на японците от преди 15 години- с други думи има толкова много неизевестни, че рисковете не си заслужават по-високата възвращаемост (или доходност). А както и колегата Воци е отбелязал, не може да се разчита на политически назначени финансови експерти, защото задайдат ли се избори ще си изморим старците от море и почивка. В стабилните стопанства има преграда между централната банка (и нейните авоари) и политиците, защото изкушението е непреодолимо, както го знаем от горчив опит. Просто целите са различни (както Хърсев би трябвало да знае) и навлизаме във вечния проблем на представителя, чийто интерес е различен от този на собственика. Долу ръцете от париците на народа.
15 Септември 2008 08:16
Достатъчно е само да създаде ред за

възлагане на управлението

на отделни финансови портфейли от независими финансови институции - и наши, и чужди. Не е нужно управителят на портфейла сам да има инвестиционен рейтинг (А или повече), нито огромен капитал.

Дали пък не се сещам за една такава финансова къща....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
15 Септември 2008 09:53
Мисля, че за "майсторлъка" ни VOCI е казал всичко.
Големият излишък също е резултат от "майсторлъка", ама на МФ.
Най-добре е да НЯМА такъв голям излишък и ТОЧКА.
15 Септември 2008 10:04
За да постигнем рекордни печалби от рекордния излишък треба щото същия да бъде даден на Хърсев да го развърти по инвестиционни банки и прочие царевици за седум % или пък го вкара в реалната икономика където имотите скачат с по дваесе % годишно.
Аре темпо щото докат са туткаме още 2 йодейски банки дали фира и накрая няма да остане на кой да го дадем.
15 Септември 2008 11:12
Хърсев, стига си ритал с/у правилата на валутния борд . Седни и напиши едни мемоари за периода ти в БНБ - там имаше един управител - Тодор Вълчев ли му беше името ? Едни зам. управители , че и ти беше май в това число , разкажи на народа как рефинансирахте източваните банки чрез ДСК и бюджета , та да разберем как "умело" се управляват бюджетни пари
15 Септември 2008 12:49
*****
Във валутен борд сме. Левовете в обръщение трябва да са равни на валутния резерв /наличния валутен резерв/ по обменния курс.
При огромния външнотърговски дефицит, бюджетния излишък се формира от увеличените постъпления по вноса. Сметни само ДДС-то при 12 млр. внос, колко е.
Нямам квалификация за правителствените икономисти, самия Станишев едва ли осъзнава за какво става въпрос, които разчитат това като ресурс за преразпределение, а ти пък го разчиташ даже като ресурс, който може да се използва и управлява.
При валутния борд тези пари /бюджетния излишък/ се вадят от обращение именно за компенсиране на отрицателния външно-търговски баланс, който в нашия случай рязко намалява валутния резерв, а от там следва и намаляване на левовете в обръщение.
Какво фактически се получава с икономиката ни. В момента чрез банковите кредите силно се изкривява валутния борд. Би трябвало БНБ да следи банките и кредитите които те отпускат да са предимно в сферата на инвестициите, а всъщност преобладават кредитите за потребление. По този начин се стимулира вноса и фактически ние финансираме икономическото развитие на страните внасящи у нас продукцията си, забележи чрез кредитите на техните банки, като същевременно увеличаваме инфлацията в страната.
Защо банките не се страхуват да раздават тези кредите, ами защото българина е обезпечен със жилище, което просто в един момент ще му вземат.
Банките за последните 7-8 години са раздали около 40-50 млр. лева кредити при 10% годишна печалба можеш да сметнеш за какво става въпрос. Само за последната година печалбата им е с ръст от над 40%
За чужди инвестиции не ми говори, защото една незначителна част от тях са в производството, всичко останало е в спекулация с недвижими имоти и ценни книжа. Видя ли какво стана с борсата ни?
ТОВА СА ГОДИНИТЕ НА НАЙ-МАЩАБНОТО ОГРАБВАНЕ НА БЪЛГАРИЯ! ТАКОВА ДО СЕГА НЕ Е ИМАЛО! ДОРИ СЛЕД ВОЙНИТЕ!
ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО ТРЯБВА ДА СИ ХОДИ, ЗАЩОТО ИЛИ НЕ ГО РАЗБИРА ИЛИ ЗАЩОТО ТО ГО РЕАЛИЗИРА.
Предложението на Масларова за пенсионерски почивки е пир по време на чума.
Какво ни очаква:
Ако през 1997 валутния борд стартира с 2 млр. евро валутен резерв и левове в обръщение около 4 млр., след като имаш само за последните три години по близо 6 млр. евро търговски дефицит и натрупана инфлация от 1997 год. насам над 100%, как мислиш колко е реалния курс лев/евро. Ще ти кажа - около 1 евро за 7-8 лева
И какво ще стане при влизането ни в еврозоната /след около 2-3 години/ - следващите пенсии по 40 -50 евро, депозитите в лева обезценени 3-4 пъти и българите, винаги славещи се с наличието на 90% собствени жилища живеещи под наем.
Забравих за опозицията. Във форума някои подхвърлят, че за всичко е виновен Костов. Вярно е, че ББ не може и да ги разбере тези работи, а може би и не му трябва. Сигурно си е намерил хора за това. Ами къде е сега Костов? Нали поне от това разбираше?



Редактирано от - bot на 15/9/2008 г/ 13:27:32

15 Септември 2008 13:09
Какво правя аз:
1.Кредити не взимам или, ако се наложи нещо краткотрайно само в евро.
2.Инвестирам не в жилище /право на строеж/, а в земя.
3.Депозитите доколкото ги имам само в евро. Тези в лева са с възможност за бърза ликвидност чрез безлимитно плащане с дебитата карта.
4.Наличностите основно в евро, при необходимост купувам левове и харча.
5.Никакви ценни книжа.
6.Резервен бизнес ориентиран към посредничество не към притежание на значителни активи.
7.Внимателно следене на "околната среда" и за наличието на индикатори влияещи критично на процесите.
9.Посещавайки храма господен в молитвите си винаги споменавам и това Станишев да няма съдбата на Виденов.
10.Максимата ми е: в някои периоди не е толкова важна печалбата, по-важното е да не загубиш това, което си спечелил до момента.

15 Септември 2008 13:25
Някой си прави майтап или се гаври - точно днес по телевизията тече информация за фалит на фондове вкл. Мерил Линч.
15 Септември 2008 13:30
Микеле - Ами къде е сега Костов? Нали поне от това разбираше?
Ето, че Костов пак е виновен - в опозиция е, а не иска управлява.
15 Септември 2008 13:43
Йоще една рецепта за успех:
Какво правя пък аз:
1.Кредити не взимам, защото не ми дават поради здравословно състояние.
2.Инвестирам не в жилище, а в деца. Там възвращаемост - само духовно удолетворение.
3.Депозитите доколкото ги имам, а аз нямам нито лев, също са само в евро.
4.Наличностите основно в храна за два дена (лютеница и зеленчуци) и резервоар нафта, при необходимост купувам салам. Телешки.
5.Никакви ценни книжа. Книгите ми са безценни.
6.Резервен бизнес - 6 от 49.
7.Също внимателно следя "околната среда" за наличието на индикатори влияещи критично на процесите. Този месец например краставиците поскъпнаха, а доматите се задържаха на старата цена. Преминах на дълга позиция домати.
9. Пестя по два лева от свещи, непосещавайки храма господен. Моля се в къщи.
10.Максимата ми е: всичко е важно. Понякога от загубата получаваш повече, стига да не е в деня на заплатата, че после усещането е много гладно. Т.е. гадно.
15 Септември 2008 13:56
Йори ...
От моята партия си!

Гойко, да и за мен Костов е виновен.
Виня го за едно, че дезертира веднага след падането си от властта. Всеки може да загуби битка.
И се направи на ущипана госпожица.
И не говореше..., както не говори и сега.
А иначе никой не може да оспори качествата му, защото той е един от малкото, който днес може да обясни какво става с икономиката на страната и хората да го разберат. А хората иска някой да им обясни логично какво става и до какво ще доведе ситуацията в която сме.
Говори Костов, говори!
Знаеш ли какъв е бил девиза на Суворов....
"Самое главное везатся в бой, а там увидим!
15 Септември 2008 14:08
Йори
Де си бил досега?
Микеле,
За жалост това е положението - правилникът не разрешава.
Не се бутай между шамарите.
А за Костов и аз това разправям отдавна. Имаше шанса да се покаже като уникално явление у нас - както Хрушчов преди да умре се гордеел, че е първият пенсиониран (а не утрепан) комунистически ръководител.
Но за жалост Костов явно няма куража да играе ва-банк.

Редактирано от - Сократ-май на 15/9/2008 г/ 14:11:27

15 Септември 2008 14:12
Това е и една много стабилна вноска по външният ни дълг, нали така?

Или някой не иска да сме без външен дълг, че да не стане като с Чаушеску.
15 Септември 2008 15:15
Да разбираме, че г-н Йори се е разплатил със София Франс Ауто и вече не пуши пури... Браво, браво!
15 Септември 2008 17:19


Да се изпуснеш за първи път на седемдесет си е направо първата и най-добра новина.
15 Септември 2008 17:39
Mikele
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 844
Скрий: Име, IP

*****
Във валутен борд сме. Левовете в обръщение трябва да са равни на валутния резерв /наличния валутен резерв/ по обменния курс.
При огромния външнотърговски дефицит, бюджетния излишък се формира от увеличените постъпления по вноса. Сметни само ДДС-то при 12 млр. внос, колко е.
Нямам квалификация за правителствените икономисти, самия Станишев едва ли осъзнава за какво става въпрос, които разчитат това като ресурс за преразпределение, а ти пък го разчиташ даже като ресурс, който може да се използва и управлява.
При валутния борд тези пари /бюджетния излишък/ се вадят от обращение именно за компенсиране на отрицателния външно-търговски баланс, който в нашия случай рязко намалява валутния резерв, а от там следва и намаляване на левовете в обръщение.
Какво фактически се получава с икономиката ни. В момента чрез банковите кредите силно се изкривява валутния борд. Би трябвало БНБ да следи банките и кредитите които те отпускат да са предимно в сферата на инвестициите, а всъщност преобладават кредитите за потребление. По този начин се стимулира вноса и фактически ние финансираме икономическото развитие на страните внасящи у нас продукцията си, забележи чрез кредитите на техните банки, като същевременно увеличаваме инфлацията в страната.
Защо банките не се страхуват да раздават тези кредите, ами защото българина е обезпечен със жилище, което просто в един момент ще му вземат.
Банките за последните 7-8 години са раздали около 40-50 млр. лева кредити при 10% годишна печалба можеш да сметнеш за какво става въпрос. Само за последната година печалбата им е с ръст от над 40%
За чужди инвестиции не ми говори, защото една незначителна част от тях са в производството, всичко останало е в спекулация с недвижими имоти и ценни книжа. Видя ли какво стана с борсата ни?
ТОВА СА ГОДИНИТЕ НА НАЙ-МАЩАБНОТО ОГРАБВАНЕ НА БЪЛГАРИЯ! ТАКОВА ДО СЕГА НЕ Е ИМАЛО! ДОРИ СЛЕД ВОЙНИТЕ!
ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО ТРЯБВА ДА СИ ХОДИ, ЗАЩОТО ИЛИ НЕ ГО РАЗБИРА ИЛИ ЗАЩОТО ТО ГО РЕАЛИЗИРА.
Предложението на Масларова за пенсионерски почивки е пир по време на чума.
Какво ни очаква:
Ако през 1997 валутния борд стартира с 2 млр. евро валутен резерв и левове в обръщение около 4 млр., след като имаш само за последните три години по близо 6 млр. евро търговски дефицит и натрупана инфлация от 1997 год. насам над 100%, как мислиш колко е реалния курс лев/евро. Ще ти кажа - около 1 евро за 7-8 лева
И какво ще стане при влизането ни в еврозоната /след около 2-3 години/ - следващите пенсии по 40 -50 евро, депозитите в лева обезценени 3-4 пъти и българите, винаги славещи се с наличието на 90% собствени жилища живеещи под наем.
Забравих за опозицията. Във форума някои подхвърлят, че за всичко е виновен Костов. Вярно е, че ББ не може и да ги разбере тези работи, а може би и не му трябва. Сигурно си е намерил хора за това. Ами къде е сега Костов? Нали поне от това разбираше?


Най накраят един умен чиляк, че и да обясни на разбираем език аджеба кво става у Българско
Аз като казвам на всичкото приятели да си хваща багажа и да си ходи, те ма гледат учудено, сиреч тъкмо са почнали да се оправят нещата, и да оставят всичкото далавера!!!
Като им казвам че курса лев/евро е поне 1:5, те пак ма гледат прозрачно.
Като им казвам че бюджетен излишък се формира основно от митата върху вноса., сиреч голям бюджетен излишък значи ГОЛЯМ външен дълг, пак ма гледат учудено!
Като им казвам че пенсионен фонд да работи на загуба, е такова чудо на природата нема, пак ма гледат учудено
Аве с две думи, масата бг народ са си едни такива учудени
15 Септември 2008 17:58
Вероломе,
Разплатих се и после продадох Пижото.
Стига франкофонство.
И фау ве са хора. Да не се бърка с фау две.
А пури пушим редовно. По две на година.
15 Септември 2008 18:01
Е, айде сега! Само патента от TI , носи неколко хиляди годишно...

Стига и за по три пури на месец....
15 Септември 2008 18:12
Баш когато 150годишни банки тупат като круши и ААА рейтингови облигации изфирясват през комина за минута, а ще има и ощер да се говори за "по-активно управление на пари" не знам какво да го нарека.
Или може би точно сега е времето да си купим една американска банка или подпомогнем българската диаспора в Щатите с изплащането на ипотеките срещу благоприятна и за двете страни лихва.

15 Септември 2008 18:32
Ето цитат от тази БГ- диаспора.На пръв поглед, не е по темата, но всъщност, много даже е:



FL
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 6310

Дуйчев, Пуйчев, Хуйчев.....В Москва се учи само комунистически булшит!




Аз на такава диаспора пари не давам! Не сребърен фонд, а сребърен куршум за нея!

Редактирано от - KillJoy на 15/9/2008 г/ 18:33:48

15 Септември 2008 18:36
Тъй, един от съавторите на програмата Ран-Ът си позволява (пак) да дава акъл. И иска нему да възложим (без рейтинг) да управлява парите на държавата ? Даааа!
15 Септември 2008 18:41
Зяпайте, и се учете на икономика
Натиснете тук
15 Септември 2008 19:28
Всички знаете, че тук не коментирам- по понятни причини ...А що се отнася до Мавъра...По тоя тема писах лани...В началото на просветлението, той като слуга народен още през деведесетте години (заедно с един друг слуга - пак Иван - само че Пушкарев) имаха целият властови и времеви ресурс да направят обмяна на парите...Нооо - нъцки...Не го хвалете...Дъртите помним!...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 15/9/2008 г/ 19:30:16

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД