:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,875
Активни 628
Страници 25,440
За един ден 1,302,066

Народът вижда спасение в задължителното гласуване

Гражданите намират смесената избирателна система за най-подходяща у нас
Над 62 процента от хората, участвали в доброволно национално допитване, подкрепят идеята за въвеждане на задължително гласуване. Своеобразният референдум е организиран от ССД, а данните бяха обобщени от агенция "Сова Харис". Проучването не е представително според социологическите стандарти. В него са участвали 32 000 български граждани от всички големи градове на страната, без ограничения за партийната им принадлежност.

Масовото купуване на гласове, което изкривява изборните резултати, се изтъква като основна причина за все по-отчетливата подкрепа за задължителния вот. Социолозите обаче предупреждават, че той е нож с две остриета, тъй като се създават предпоставки за мащабни злоупотреби с вота на гласуващите по задължение.

Най-големи противници на задължителното гласуване са жителите на столицата, сочат данните. Над 54% от анкетираните там не одобряват идеята. Същият е резултатът в Кърджали, където преобладават избирателите на ДПС, а една от целите на задължителното гласуване е да ограничи влиянието на етническия вот. Рекордна е подкрепата за гласуване по задължение в Ямбол - 97.2%. В Хасково и Монтана идеята одобряват над 80 на сто от участвалите в допитването.

Гражданите намират смесената избирателна система като най-подходяща за сегашните условия в България, показва същото проучване. Близо 50% от анкетираните са я предпочели пред чисто мажоритарния вот (35.7) и пропорционалния (19.5%). Данните показват безапелационно, че българите желаят промяна на досегашния избирателен модел. Прави впечатление, че привържениците на мажоритарния вот подкрепят и въвеждането на задължително гласуване.

В София най-подкрепяната избирателна система е смесената (43.3%), след нея се нарежда мажоритарната (36.6%), а за досегашната пропорционална са гласували 20.1 на сто.



РЕАКЦИЯ

Още във вторник депутатите от ССД ще внесат в НС промени в закона за избор на народни представители, съобразени с тези обществени нагласи. Това съобщи председателят на партията Стефан Софиянски. Промените предвиждат въвеждането на смесена избирателна система, като 120 депутати се избират пропорционално, а останалите 120 - мажоритарно. България да бъде разделена на 120 едномандатни избирателни района, а партиите да участват във вота с национални листи, предвиждат още промените. Партиите ще имат право да издигат и мажоритарни кандидати. Според Софиянски проектът има подкрепата на цялата опозиция. Управляващите също готвят промени в изборните закони, но те предвиждат запазване на пропорционалната система и въвеждане на преференции - избирателят да може да пренарежда листите.
63
2483
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
15 Септември 2008 03:09
"Рекордна е подкрепата за гласуване по задължение в Ямбол - 97.2%."
Ето например едни резултати от избори през 2006 в Ямбол: Click here
97% искат задължително гласуване, а като дойдат избори в действителност гласуват само 45%
Баси.
15 Септември 2008 04:28
Освен, че проучването не е "представително" искам да припомня една народна мъдрост-"На сила хубост не става".
Навремето имаше едно заклинание-"Национализмът е последното убежище на комунизъма". В съвременен прочит, бих го казал така "Задължителното гласуване е последната дъвка на старата комуняшка мафия* у нас".

*Част от техните, особено по-младите, кръвни наследници не желаят задължително гласуване.
15 Септември 2008 05:26
Едва ли задължителното глусаване през ония 45 години докара в крайна сметка СДС на власт. Тяхна фракция сега пък иска пак ония времена. Според мен, нужен е малко военен режим.
15 Септември 2008 06:10
Не е начина на гласуване проблема, а начина на отзоваване на "избраните" да се подслаждат от общата каца с мед...
15 Септември 2008 07:20
".......Проучването не е представително според социологическите стандарти...
......................................... .........
Още във вторник депутатите от ССД ще внесат в НС промени в закона за избор на народни представители, съобразени с тези обществени нагласи. Това съобщи председателят на партията Стефан Софиянски....."

...
На С.С. ще припомня, че по времето на Т.Ж. гласувахме с празни пликове, a засега не страдаме от амнезия.
15 Септември 2008 07:38
След 19 год. пълна свободия некои неща задължително ще станат задължителни....
15 Септември 2008 07:39
БСП просто нема как да иска задължително гласуване, поради простата истина, че техния електорат е пределно мобилизиран. Ако има задължително гласуване губят именно такива партии като БСП и ДПС щото местата им в Парламента ще намалеят драстично от 20 до 40%.
15 Септември 2008 08:09
Всъщност задължителното гласуване няма да премахне нито етническия вот, нито купуването на гласове, но ще намали тяхното влияние при съставянето на парламента, съответно - при управлението на страната. На Ковачки например ще му стане доста трудно да купи недостигащия му брой гласове, за да се намърда в народното събрание, редом със съюзниците си от ВМРО. Що ще ВМРО при близкия до ДПС Ковачки е друга и тъжна тема. Жалко за традициите и идеалите на тази стара българска организация с трагична и противоречива, но достойна история!
Пък вие си гласувайте с празни пликове, никой не ви спира...
15 Септември 2008 08:29
Е..поне ще има много гъби, тъй като няма кой да ги събира по време на избори! Изгоряха гъбарите!
15 Септември 2008 08:58
Или платеното (дори и по пет лева на глас)!
15 Септември 2008 09:02
Категорично за ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО гласуване.
15 Септември 2008 09:12
Мразя задължителните неща... Искам сам да си решавам. Това задължително гласуване май го има само в две страни в света - Гърция и... другата не се сещам...
15 Септември 2008 09:12
Бих предпочел платеното, но подкрепям и задължителното.
15 Септември 2008 09:24
Милият Автор е измил ръце още в заглавието ... По-нататък , вода няма ... И помен няма още , от точната Дописка по този въпрос , през съвкупните цели и намерения , които трябва да формираме и следваме в общия си живот ... Прав си бил , стари Даскале Славейков ...

15 Септември 2008 09:40
Народът вижда спасение в задължителното гладуване
15 Септември 2008 09:47
Определено задължителното гласуване ще намали влиянието на твърдия електорат (как ще се стопи ДПС...), но от друга страна... мразя когато едно ПРАВО го превръщат в ЗАДЪЛЖЕНИЕ...
15 Септември 2008 09:51
задължителното гласуване (дори само формално т.е. без санкция) постепенно би трябвало да набие в главите на анархистите( аполитичните мекотели, "обидените" и всякакви елементарно незаинтересовани), че гражданското общество изисква поне някакви минимални интереси към политиката. за мен по същество отказът от гласуване означава отказ от граждански права и прави изключително нагло и безпринципно след това всякаква критика. на практика изборът на позицията "въздържал се" е проява на пълен непукизъм лошото е че той не е насочен само към себе си но и към околните. а за крайните отрицатели винаги остават и белия плик и масовото задраскване (ако параноята ги гони дотам че да мислят че някой ще им попълва празната бюлетина). та както някой бе казал "интересувайте се от политика, щото така или иначе тя се интересува от вас".
15 Септември 2008 10:23
Айде стига глупости де! Когато ми посочите ЕДИН единствен индивид в парламента, министерствата или съдебната система, който да не е затънал до шия в средно и много големи престъпления, тогава въвеждайте задължително гласуване. Защото то е безсмислено, когато единствената цел в живота на съществата в избирателните листи е да откраднат още милион я за непостроен път, я от контрабанда на оръжие или доставки на софтуер. Дотогава, бивши другари и другарки, ми го д-хайте да гласувам за вас!
15 Септември 2008 10:57
аахаха на Балканите са успяли да клонират бай Тошо
15 Септември 2008 10:57
Зорлем гюзеллик олмаз!
Не е вярно че отказ от гласуване е отказ от гражданска позиция. Напротив!
15 Септември 2008 12:32
Не е задължително да се въвежда задължително гласуване. Нужни са две-три простички неща в тоя т.нар. Парламент и хората ще му повярват повече и ще тръгнат да гласуват:
- намаляване на броя на депутатите, след като намалява (все още!) и населението;
- въвеждане на възможност за отзоваване на депутати:
- ограничаване на броя на депутатските мандати до примерно 2;
Аз лично тогава бих отишъл да гласувам!
15 Септември 2008 12:45
А трябва ли наистина да има гласуване?
Щото цели 18 години изборите винаги са предсказуеми, политиката е винаги една и съща(ограбване на народонаселението), а резултатите от управлението на "Избраните" са или нулеви, или отрицателни!
Ако прибавим и масовото бране на гъби, има ли смисъл да харчим излишни пари за партии, парламент, правителство, президент?!
Общините са ни самодостатъчни!
15 Септември 2008 12:57
"Партиите ще имат право да издигат и мажоритарни кандидати"


А друг освен партиите ще има ли право да издига мажоритарни кандидати. В публикацията е подминат този съществен въпрос.
15 Септември 2008 13:00
Мисля, че по-голямата част от народа български не е дорасъл за положение, в което да решава дали да упражни ПРАВОТО си на глас или не. Затова с две ръце - ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО гласуване! И не само гласуване. Още много други неща в България трябва да станат задължителни, за се научим, макар и бавно и мъчително, на ред, дисциплина, осъзнати демократични права и задължения и прочие измишльотини на "демократичния свят"! Чатала на врата, и така - с бога напред! Българина от друго не разбира. А на малката част "осъзнати"(дето подскачат като пърлета тука из форума) - сори, ама покрай сухото гори и суровото!
bat ico, !
15 Септември 2008 13:01
Проучването не е представително според социологическите стандарти.

нужен ли е по-нататъшен коментар нa "резултатите", особено като знаем даже по-сериозните и официални стъкмистически проучвания колко са обективни ?!


Редактирано от - Pavlik Morozov на 15/9/2008 г/ 13:07:10

15 Септември 2008 13:03
Знам, знам, чаталЪТ, българинЪТ и т.н. ... Ама това не променя кой знае колко нещата!
bat ico да се чете bat izo.
15 Септември 2008 13:03
В публикацията са подминати без внимание още два много съществени проблема:
1. Има ли българинът действителен избор по време на избори? Някога имаше един виц за разликата между бирите Загорка, Шуменско, Астика, Ариана и т.н. Отговорът бе че разликата е в етикетите. Та и с партиите на политическата мафия до голяма степен е така. Това е изключително съществена причина за ниската избирателна активност.
2. Българинът няма възможност да отзовава депутати при несправяне с работата им и дори при нарушаване на клетвата, полагана от тях. Докато това не се промени, няма да има интерес към участие в изборите.
15 Септември 2008 13:16
GermaNIK, а ДупеТО?
15 Септември 2008 13:19
Germanik:

" Мисля, че по-голямата част от народа български не е дорасъл за положение, в което да решава дали да упражни ПРАВОТО си на глас или не. Затова с две ръце - ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО гласуване! И не само гласуване. Още много други неща в България трябва да станат задължителни, за се научим, макар и бавно и мъчително, на ред, дисциплина, осъзнати демократични права и задължения и прочие измишльотини на "демократичния свят"! Чатала на врата, и така - с бога напред! Българина от друго не разбира. А на малката част "осъзнати"(дето подскачат като пърлета тука из форума) - сори, ама покрай сухото гори и суровото!"

Германик,
от постинга ти лъха впечатляваща демократичност и уважение към народа, както и към колегите ти от форума.
Все пак няколко въпроса, ако това не се счита за нарушаване на реда и дисицплината стил Германик:
1. Ако по-голямата част от народа не е дорасла да решава дали да гласува или не, считаш ли че при тази твоя оценка хората са дорасли да решават за кого да гласуват като бъдат докарани с тоягата пред урните?
2. Би ли дал някои примери за неща, които в България трябва да станат задължителни, а досега не са? Ще бъдеш по-добре разбран ако дадеш примери.
3. Чатала на врата - сега той не е ли там?
4. И така - с бога напред казваш, а питал ли си Бога дали ще иска да върви отпред? Щото ако го има, в което аз дълбоко се съмнявам, той засега върви с мафията.
15 Септември 2008 13:28
Когато вляза в магазина - аз оглеждам най-напред. И купувам - ако стоката ми е нужна, ако е качествена, ако цената е подходяща.
При изборите изнасят на тезгяха все нефелни кандидати и викат: "Ама задължително гласувай!" Демек - плати с вота си за някоя стока. Независимо от качеството или нуждата от нея.
Е, ако ме задължат непременно да купя нещо от магазина, аз ще ги изругая и си изляза. Защо трябва да избирам..."ИЗБИРАМ" задължително?
Не е проблемът само в избора, проблемът е в последващите мои права за оценка на работата на избрания. Или "избрания".
15 Септември 2008 13:30
А заглавието трябва дасе промени:
ПОЛИТИКАНИТЕ ВИЖДАТ СПАСЕНИЕТО В ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО ГЛАСУВАНЕ.
15 Септември 2008 13:41
Митев ,
Относно казаното от Германик , вж ми постинга по-горе ... Благодаря ...

15 Септември 2008 13:46
Germanik, е то "с чатала на врата" за какво са ни въобще избори?
15 Септември 2008 13:56
"с чатала на врата" за какво са ни въобще избори?

Ами да се поузаконят управляващите пред света и да се поограничи влиянието на Доган който и без друго прави "задължително гласуване" с неговия електорат защото там няма "не искам".Всъщност много ми е интересно какво ще стане когато ДПС има най много спечелени гласове на изборите защото подобен момент май хич не е далече.Подобно нещо стана на първите демократични избори когато комунистите се престараха и спечелиха повече от 50 процента и.... се оказа, че не е трябвало ама а де....
15 Септември 2008 15:23

Задължителното гласуване за България си е добра идея, защото тогава би могло да се получи ясна картинка за кого гласува или негласува българина. Иначе формално погледнато полза от задължителността ще имат партиите, които успеят да прескочат процентната бариера. Засега това се очертават да бъдат ГЕРБ, БСП и АТАКА, а ДПС виси на кантар. Останалите най-вероятно няма да се класират при задължително гласуване. Специално по партии полза от задължително гласуване май ще имат само БСП, защото електоратите на ГЕРБ и АТАКА, а и на ДПС и сега са почти на максимум. Интересно ще е при едно задължително гласуване и примерно 60-70% празни пликове, какви ще са резултатите от изборите?
15 Септември 2008 15:24
Митев,

Не задължително гласуване е необходимо а
- задължително присъствие на депутатите в НС и задължитено свършена работа;
- задължително прилагане на законите от МВР и правораздавателните органи и всички държавни служби на всички нива и по отношение на всеки;
- задължително изпълненние от правителството на поетите ангажименти.


Ex, и ако можеше да има и една задължителна неокастрена тояга някъде там и да виси над главите на горепосочените - ей така за всеки случай...
15 Септември 2008 15:35
Народът вижда спасение в задължителното гласуване



Това е проблемът, де. Работите ще се оправят когато се прозре:
Народът вижда спасение в задължителното гласуване с дървото.

15 Септември 2008 15:41
Драги Е6 ,
Задължителното гласуване не може да разреши кризата на политическото ни общуване в Общество ... Собствено , системата на това общуване , се нуждае от радикално преструктуриране , за влизане в работно съответствие с достоверната структура на самото Общество ... Иначе и всички , в помията на собствената си партизанска/политическа корист ще продължим да се варим , Приятелю , че и отърване не сещаме , като се "разкапваме" ...

15 Септември 2008 15:59
Ми то щом е задължително, то да е готово фишчето с разиграна, гарантирано печеливша, тройна конбинация 4-4-2 кат на "световното, га биаме вси те наред"
15 Септември 2008 16:07
1. Щом ще е задължително гласуването-п трябва да бъде платено!
2. Тази анкета показва ли колко процента от избирателите знаят значението на "мажоритарен" и "пропорционален" "ВОТ"???
3......и колко процента от журналистите...?
15 Септември 2008 16:11
Трябва ни Обща воля за нов Основен закон , по който да "обобществяваме" своето политическо общуване ... За департизиране модела на политическата ни система на общуване , чрез повече Общество в нея ... Тази Конституция не работи , Господа ... Кой , освен политиците ни , още не е разбрал това ?

15 Септември 2008 16:15
Sta,
участвали/те/ в доброволно/то/ национално допитване в Ямбол са 35 -те активисти на ССД, от тях 2-ма са гласували не според инструкцийте, затова % "за" е 97.2
15 Септември 2008 16:32
вместо задължително гласуване, да сложат една бюлетина "против всички" -- ше видите как ша са дигне избирателната активност
15 Септември 2008 16:40
"НАРОДЪТ" не вижда от никъде "спасението" и за това и не гласува, все пак има право на избор.
При задължително гласуване подателите на невалидни бюлетине ще е много голям - пак право на избор.
Същото ставаше и по време на "комунизъма", но тогава "комисиите отчитаха 99.99999%.
15 Септември 2008 17:35
Съгласно Конституцията народът/суверенът/има ПРАВО да гласува! И аз не обичам задължителните неща, но сега ситуацията е критична и трябва малко разум. Не противореча на другите... Ако целта е да се елиминира ДПС от властта/ясно е защо/, то единствения начин да му се намалят процентите от 7-8 до 3-4 е масовото гласуване! Е Вие решете дали да е по свое решение или задължително!
15 Септември 2008 17:37
Ми тъй де, нужно е задължително гласуване. А и ако ни кажат за кого да гласуваме задължително, съвсем ще влеземе в правата линия, както беше при император Тошко Правешки I.
15 Септември 2008 17:50
Аз да си кажа пак Задължително ЯВНО гласуване, че после като скочат пак цените, вместо да скачаме на един крак, да скачаме на оня йонколуу дето е гласувал за червените
15 Септември 2008 18:04
Зевзек, щом толкова искаш да ти кажат и за кого, добре/все пак имаш избор/-за една анархо-либерална формация! Уважавам зевзеците!
15 Септември 2008 19:05
Аз да си кажа пак Задължително ЯВНО гласуване, че после като скочат пак цените, вместо да скачаме на един крак, да скачаме на оня йонколуу дето е гласувал за червените


morehappy, и аз съм за ама да не се окаже че трябва да скачаме на собстените си родители , братя , съпруги и пр. Щото то има и изненади ако и всичко да е ясно, пък и България е толкова малка и всите са си навързани....
15 Септември 2008 19:25
Анджък де, то затова държава БГ вече няма, щото всички сме навързани, и всички си пазиме "връзките"....Ама нали знаеш че лисицата като види че нема измъкване, си изгризва крачето, докато българското магаре квичи на умряло докато пукне от глад
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД