Над 62 процента от хората, участвали в доброволно национално допитване, подкрепят идеята за въвеждане на задължително гласуване. Своеобразният референдум е организиран от ССД, а данните бяха обобщени от агенция "Сова Харис". Проучването не е представително според социологическите стандарти. В него са участвали 32 000 български граждани от всички големи градове на страната, без ограничения за партийната им принадлежност.
Масовото купуване на гласове, което изкривява изборните резултати, се изтъква като основна причина за все по-отчетливата подкрепа за задължителния вот. Социолозите обаче предупреждават, че той е нож с две остриета, тъй като се създават предпоставки за мащабни злоупотреби с вота на гласуващите по задължение.
Най-големи противници на задължителното гласуване са жителите на столицата, сочат данните. Над 54% от анкетираните там не одобряват идеята. Същият е резултатът в Кърджали, където преобладават избирателите на ДПС, а една от целите на задължителното гласуване е да ограничи влиянието на етническия вот. Рекордна е подкрепата за гласуване по задължение в Ямбол - 97.2%. В Хасково и Монтана идеята одобряват над 80 на сто от участвалите в допитването.
Гражданите намират смесената избирателна система като най-подходяща за сегашните условия в България, показва същото проучване. Близо 50% от анкетираните са я предпочели пред чисто мажоритарния вот (35.7) и пропорционалния (19.5%). Данните показват безапелационно, че българите желаят промяна на досегашния избирателен модел. Прави впечатление, че привържениците на мажоритарния вот подкрепят и въвеждането на задължително гласуване.
В София най-подкрепяната избирателна система е смесената (43.3%), след нея се нарежда мажоритарната (36.6%), а за досегашната пропорционална са гласували 20.1 на сто.
РЕАКЦИЯ
Още във вторник депутатите от ССД ще внесат в НС промени в закона за избор на народни представители, съобразени с тези обществени нагласи. Това съобщи председателят на партията Стефан Софиянски. Промените предвиждат въвеждането на смесена избирателна система, като 120 депутати се избират пропорционално, а останалите 120 - мажоритарно. България да бъде разделена на 120 едномандатни избирателни района, а партиите да участват във вота с национални листи, предвиждат още промените. Партиите ще имат право да издигат и мажоритарни кандидати. Според Софиянски проектът има подкрепата на цялата опозиция. Управляващите също готвят промени в изборните закони, но те предвиждат запазване на пропорционалната система и въвеждане на преференции - избирателят да може да пренарежда листите.
"Рекордна е подкрепата за гласуване по задължение в Ямбол - 97.2%."
Ето например едни резултати от избори през 2006 в Ямбол: Click here
97% искат задължително гласуване, а като дойдат избори в действителност гласуват само 45%
Баси.