Скандален бизнесмен оглавява дирекция "Инспекторат" към Министерството на извънредните ситуации (МИС), съобщи БГНЕС вчера. Янко Хаджигеоргиев, който заема ключовия за борбата срещу корупцията пост от 1 юли 2006 г., дълго време е бил представител у нас на известната чешка фирма "Агропласт", чието име бе замесено в трафик на оръжие. Преди години той е въртял общ бизнес с Емел Етем.
Преди 8 години чешката "Агропласт" попада в епицентъра на шумен скандал, след като чешката обществена телевизия СТ огласява секретен доклад на държавното контраразузнаване. Според него "Агропласт" е сред най-големите трафиканти на оръжие в международен мащаб от 1994 г. до 2000 г. Чешките служби за сигурност разследват фирмата в продължение на година по искане на правителството в Прага. Няма информация обвиненията да са внесени в съда. През 1999 г. САЩ забраняват достъпа на фирмата до американския пазар.
Янко Хаджигеоргиев е бил управляващ във фирмата "Си Ейч Ес Ел - България" ЕООД, която е сред длъжници на фалиралата Балканска универсална банка. Фирмата е получила кредит в размер на малко над 2.6 млн. лв.
През 1994 г. Емел Етем влиза в съдружие с Хаджигеоргиев във фирма "КАРЕ-93", която е с предмет на дейност търговия с разнообразни стоки. Двамата притежават по 25% от капитала на дружеството, което продължава да фигурира като действащо в информационната система ДАКСИ. Говорителят на МИС Владислав Прелезов потвърди за общия им бизнес, но уточни, че през 2005 г., когато Етем става министър, фирмата е закрита със съдебно решение. Той обясни, че фирмата развивала дейност само една година и осъществила няколко сделки с дървен материал. Година след поемането на министерския пост Емел Етем назначава бизнес партньора си за шеф на инспектората, който следи да няма конфликт на интереси, злоупотреби и корупция сред чиновниците на МИС.
Интересни подробности изникват и около други бизнес съдружия на Янко Хаджигеоргиев. През 1995 г. той създава обща фирма "Ядран" ООД с руснаците Микола Литвинов, Дмитрий Ширков, Равил Хайрулин и Александър Чертков, в която държи контролния пакет. Тя пък е съсобственик "Си Ейч Ес Ел - България" ЕООД, която дължи на фалиралата по-късно Балканска универсална банка милиони.
Хайрулин и Ширков са изгонени от България през 2000 г., в края на управлението на Иван Костов, с мотив, че застрашават националната сигурност. Тогава сини активисти обвиниха бизнесмените за фалита на ЗММ "Якоруда" и написаха "кърваво писмо" до Костов, в което обвиняват фирмата в куп грехове - от производство на пиратски дискове до търговия с диаманти и оръжие. През януари 2000 г. НСБОП залавя част от пиратското им производство.
Тогава в скандално интервю Хайрулин обвини за изгонването си Янко Хаджигеоргиев, когото уволнил от поста изпълнителен директор на българското представителство на "Си Ейч Ес Ел".
|
|