Британското правителство е спестило на обществеността на Острова решението си да създаде съдилища, в които да се прилагат практики от ислямското право, разкрива в. "Таймс".
Още през август миналата година те започват дейността си в Лондон, Бирмингам, Брадфорд и Нънийтън, където е центърът на шариатската съдебна мрежа. Предстои Глазгоу и Единбург също да се сдобият с такива съдилища. Ислямските съдии имат правото да решават граждански дела за развод, финансови спорове, наследство, домашно насилие, взаимоотношения между съседи. До момента те са се произнесли по повече от 100 случая. Решенията на петте действащи съдилища са задължителни и се налагат с цялата власт на британската система за съдопроизводство.
До подобно положение се стига благодарение на закон от 1996 г., който класифицира шариатските съдилища като арбитражни. Техните решения са обвързващи при условие, че двете страни са се съгласили на съдопроизводство според практиките на ислямското право. Съдилищата се ръководят от Мюсюлманския арбитражен съд на шейх Фаиз-ул-Актаб Сиддики, който се е възползвал от пролуката в британското законодателство.
"Мюсюлманските съвети във Великобритания подкрепят тези трибунали", заяви зам.-главният секретар на организацията Инаят Бунглавала. Той смята, че щом еврейските имат това право, ислямските съдилища също трябва да могат да развиват дейността си. Само преди седем месеца главата на Англиканската църква Роуън Уилямс си спечели гневни критики заради призива си за приемането на шариата в британските закони.
Има ли некой недоразбрал?
Скоро време не само на турски ша говорите, ами и чалми ша треба да носите (става дума за българите, не за англичаните)