Клиент в брюкселски ресторант показва сметката си с ДДС. Размерът на данъка за ресторантьори и други услуги раздели финансовите министри от ЕС. |
Франция и редица страни от ЕС поискаха да се увеличи броят на областите в икономиката, които печелят от ниския минимум на данъка, който е 5%. Срещу това се обявиха Германия и редица други държави, които смятат, че това ще наруши конкуренцията между различните сектори и страни.
Френското правителство натиска за одобряването на по-нисък ДДС за ресторантите, но това трябва да бъде одобрено от всички 27 страни членки на ЕС. Белгия подкрепя това предложение, тъй като смята, че това ще позволи разкриването на нови работни места. Тази инициатива се подкрепя и от еврокомисаря за данъците Лазло Ковач, който смята, че това няма да повлияе негативно на конкуренцията. Той обаче призна, че дебатът за по-ниските ставки на ДДС в момента се намира в "задънена улица".
Най-силна съпротива срещу френското предложение идва от страна на германския финансов министър Пеер Щайнбрюк, който е против съществуването на минималния праг за ДДС от 5%. Той заяви, че намаляването на данъка не гарантира разкриването на нови работни места и че Германия ще пострада, ако това сторят нейните съседи. Австрийският му колега Вилхелм Молтерер също е скептичен по този въпрос и каза, че има съмнения, че от намаляването на ставките ще спечелят потребителите.
Френският финансов министър Кристина Лагарде съобщи, че е помолила Еврокомисията да изготви доклад за икономическите и финансови ефекти от промяната на нивата на ДДС. Той би трябвало да е готов за следващата среща на финансовите министри от ЕС през октомври. Тя отхвърли предложенията въпросът повече да не се повдига заради липса на прогрес. "Има желание този дебат да продължи, тъй като имаме нужда от повече информация за ефектите от подобни предложения", каза Лагарде.
ПРОТИВОРЕЧИЯ
Стандартната ставка по ДДС в ЕС варира между 15% и 25%, но в определени случаи отделни държави членки имат право да налагат по-ниски или нулеви ставки. Същевременно някои видове стоки и услуги могат да бъдат облагани със специфичен режим на ДДС във всички държави от ЕС. Франция и Италия искат да наложат по-нисък данък върху продажбите на CD и DVD, за да ограничат пиратството. Париж настоява също така за запазване на преференциалния режим на ДДС за ресторантите. Великобритания и Ирландия от своя страна твърдо се противопоставят на премахването на нулевата ставка по ДДС за детските облекла и обувки. Наблюдатели коментираха, че разгорещените спорове за пореден път демонстрират колко чувствителни са данъчните въпроси и че националните правителства не желаят да прехвърлят правомощията си в тази област на Брюксел.