.Двойно се е увеличил броят на студентите, приети да учат в университети във Великобритания, съобщиха за "Сега" от Британския съвет. За учебната 2008/2009 г. са одобрени 808 младежи от България, докато м.г. броят им е бил 389, т.е. ръстът е близо 108%. Почти два пъти се е увеличил и броят на младежите, които са кандидатствали за обучение в британски висши училища. Т.г. документи са подали 1056 младежи, докато през м.г. те са били 549. Ръстът е 92.3%. Сред останалите кандидати от държави извън Великобритания най-голям е броят на желаещите от Румъния. Младежите от северната ни съседка, които искат да получат британска диплома, са се увеличили с рекордните 114 на сто. Като абсолютен брой кандидати обаче румънчетата са по-малко спрямо българчетата. 755 души от Румъния е имало при тазгодишната кампания, докато м.г. са били едва 352.
Намаляването на таксата за българите е основната причина за бума на кандидати за Великобритания, смятат от Британския съвет. След присъединяването на страната ни към ЕС разходите за обучение на Острова драстично намаляха. Ако преди за бакалавърските програми българите трябваше да плащат между 9000 и 12 000 британски лири, то след пълноправното членство в ЕС таксите намаляха до 3000 лири. Освен това родните студенти на Острова имат право на нисколихвени кредити от британската агенция и това е втората причина за големия интерес към обучението във Великобритания. За бакалавърските програми има централизирана система за прием на документи и кандидатстване.
Въпреки ръста на желаещите засега Великобритания остава на трето място по брой български студенти. На първо място е Германия, където за учебната 2006/2007 г. са се обучавали 12 423 младежи. На второ място е САЩ - там се учат 3478, а във Великобритания преди членството ни в ЕС са били записани едва 770 бакалаври. "Германия е най-гостоприемната държава, защото обучението е безплатно. САЩ пък имат огромен фонд за стипендии и вероятно голямата част от българските студенти получават стипендия. Пазарът обаче се оживи след присъединяването към ЕС, тъй като българите вече плащат нивата за граждани на ЕС, които са много по-ниски от тези за граждани на държави извън ЕС", коментират експертите на Британския съвет.
НАПЛИВ
По данни на МОН в периода от 26 юни до 25 юли т.г. 2364 зрелостници са поискали дипломите им да бъдат легализирани, т.е. са имали желание да пробват какви са възможностите им за обучение в чужбина. В първите дни след раздаването на документите за завършено средно образование желаещите да легализират дипломата си са били средно по 200-300 дневно.
Редактирано от - Хасан_Бей на 23/9/2008 г/ 00:42:02