Докладът не се спира специално на страната ни, но от публикуваната таблица в сайта на Health Consumer Powerhouse се вижда, че страната е много зле по отношение на достъпа до лечение и превенцията на болестта. Наскоро доц.Владимир Христов, началник на Клиниката по ендокринология в Александровска болница, разкри, че в България има около 350 000 диабетици, като 30 на сто от тях не са знаели, че носят заболяването. Според други данни, ако през 1997 г. само 2% от българското население е било с диабет, през 2006 г. цифрата е вече 8,3%. Това е с около 512 хил. болни повече.
Пред нас в изследването е Кипър с 508 точки. "Кипър се представя добре само в 4 от 26-те показателя - помощ за лекараствата на диабетиците, контрол върху кръвното, холестерола и кръвната захар", гласи докладът, цитиран от в. "Сайпръс мейл". Много зле Островът на Афродита се представя в такива показатели като задоволителното регистриране на болните, достъп до информация, участието на пациентите във вземането на решения за лечение. Посредствено е равнището на превенцията, а статистика за бъбречната атрофия и за ампутациите на краката почти липсва. На практика няма статистика за смъртност, причинена от болести, свързани с диабета.
Иначе чисто диабетната смъртност в страната е 20 на 100 000. Впрочем толкова е смъртността и в Малта, Португалия, Словения и Австрия.
Най-добри условия за превенция и лечение има Дания с 837 точки, следвана от Великобритания с 836, Франция 814 и Холандия 813 точки в индекса.
ПРОЕКТ
Министрите на земеделието от ЕС одобриха схема за безплатно хранене на милиони ученици с пресни плодове и зеленчуци, предаде Ройтерс. Програмата, насърчаваща здравословното хранене и борбата срещу наднорменото тегло при децата, стартира догодина. Годишно за проекта ще се заделят 90 млн. евро. Националните правителства ще поемат половината от нужното финансиране.