СМЕТКАТА, ХЕР ШИЛЕР!
Германската служба GEZ, която събира от гражданите такси за радио и телевизия, изпрати известие за неизплатена сметка на великия немски поет Фридрих фон Шилер. Същият не се бил издължил за правото да ползва тв антена, информира британският "Гардиан". Геният положително не си е платил сметката за телевизора, тъй като е покойник от 1805. Известието пристигнало на адреса на начално училище в град Вайгсдорф-Коблиц, чийто патрон е поетът.
В бележката хер Шилер е помолен да внася за ползване на антената 17 евро и 3 цента месечно, в противен случай срещу него ще бъдат задействани наказателни финансови мерки. Директорът на училището "Фридрих Шилер" написал писмо до GEZ, в което обяснил, че "адресатът вече няма възможност да слуша радио или да гледа телевизия". Последвало ново известие от таксосъбирачите, съгласно което Шилер може и да не плаща за антената, стига да докаже, че не притежава теле- или радиоприемник. Тогава директорът отново писал до GEZ, прилагайки към писмото си описание на жизнения и творческия път на поета, като дискретно отбелязал, че от доста време визираният Фридрих Шилер не е между нас.
GEZ поднесли извинения и се оправдали с досадна техническа грешка в базата данни. Техническа, ама човешки полуум я е допуснал...
ЖИВОТ В НИСКОГРАМОТНОТО ОБЩЕСТВО
Национална кампания на БНТ "Голямото четене" ще избере любимия роман на българите от българската и световната литература, научихме вчера. Номинациите и класирането ще бъдат определени чрез модерния в последните години SMS-вот, като израз на най-пряката демокрация - хем гласуваш, хем си плащаш. Така бяха избрани "Великите българи" (с Азис в топ 20), беше измерено IQ-то на нацията и пр.
Половин година ще се събират и състезават заглавия на романи. Финалното шоу ще бъде на 15 март 2009 г., когато ще бъде обявен победителят.
Хвърлихме скептичен поглед към сайта на кампанията - 4etene.bnt.bg. Нещо ни бодна в левите подребрия още от името на сайта - не е много красиво да пробутваш думата 4etene на четящи хора...
Както и да е. Изрично е подчертано, че в надпреварата могат да участват само романи - никакви пиеси, стихове, есета или каквито и да било други литературни форми и безформености.
Но!
Какво откриваме в публикувания предварителен списък с любими романи, публикуван в 4etene.bnt.bg след специално проучване на "Алфа Рисърч"? Първо, боде очите гъмжило от буквени грешки, имена, започващи с малка буква и прочее особености на съвременната компютърна неграмотност. Открихме и обидни за средно ерудиран човек недоразумения. На буквата "Ш" например откриваме "романа" "Шерлок Холмс". В литературното наследство на Конан Дойл наистина има заглавия като "Приключенията на Шерлок Холмс", "Завръщането на Шерлок Холмс" и пр., но са сборници от разкази. А има сериозна разлика между роман и сборник, драги ми Уотсън... Любим роман на българите можело да бъде също "Живот във висшето общество" на Съмърсет Моъм - а той човекът писал, та се изписал, но точно такова произведение не е завещал. Джон Брейн има такъв роман, но този ярък представител на Сърдитите Млади Хора не е посочен като автор...
Отдел "После" настоява, че тези безчинства на ненаказуемата неграмотност трябва да се прекратят! Публикуването в интернет, особено на сайта на обществена институция, трябва да е съпроводено с някакъв минимум отговорност - всичкото това "знание" се мултиплицира в черепните кутийки на читателите и така ще си остане.
Всички правим грешки - също и на тази страница. Но поне стремеж към грамотност трябва да има. А тъпотата с взлом следва да е, както настояваха Илф и Петров...
|
|