"Дават за наука като за боклука", тревожно алармира "Стандарт" - "Бюджетът на БАН за една година излиза колкото извозването на софийския боклук до Силистра", рече просветникът министър Даниел Вълчев на среща в Алма Матер и трябва да признаем, че сравнението е въздействащо. Без наука няма сполука, както гласи правдивото клише. (Понякога несправедливо дискриминираме клишетата заради туй, че звучат шаблонно - а всъщност истината и мъдростта често биват банални.)
Това любопитно равенство е впечатлило всички вестници, някои като "Класа" го изразяват в числа - 60 млн. лева е бюджетът на фонд "Научни изследвания", толкова струва и търкалянето на софийските бали към Силистра. Може би властта изхожда от позицията, че науката е тънка работа, та затуй гледа да мине по тясната лайсна, казано на неакадемичен жаргон.
А свободни пари се намирват, например откъм сенчестата страна на националното стопанство - "Сивата икономика глътнала 5 млрд. евро", съобщава "Дума" - толкова са укритите за последните 5 години данъци, по сметки на прокуратурата. Че да вземе да мине и науката към сивия сектор, държавата явно не я бива за хазяин на прогреса!
България се гордее с американския учен Джон Атанасов. Понеже бащата на бащата на компютъра е родом от ямболското село Бояджик. В същото туй село, дало своя скромен тласък за гигантския научен скок, се разигра една мръсна история, която се следи от "Труд". Един полицай бе осъден затуй, че се сдърпал с група пияни цигани, които се лензили на пилона със знамето в селското училище. След схватката националният флаг станал на боклучава дрипа, ромите не са особено повредени. Страданието им се изразява в туй, че полицаят им светел с фенерчето в очите - и затова бе осъден да плати 1000 лв. И това ли се прави от боязън за етническия мир?
Само че мир не се пази, като развращаваш едно малцинство за сметка на останалите - тъй просто ставаме бунище. И не е нужно да си кой знае колко учен, за да схванеш това.
|
|