Има констатации, които буквално цепят мрака и показват нещата в ослепителна яснота. Например тази: "Годишната държавна субсидия за БАН се равнява на парите, които ще бъдат похарчени за извозването на софийския боклук до Силистра." - каза министър Вълчев при откриването на 120-учебна година в Софийския университет. Медиите не я пропуснаха - не че разкрива истина за настоящето, а че иронизира най-вероятния бъдещ министър-председател в битността му на столичен кмет.
Когато обаче яркото сравнение е съждение за действителност, може да се мисли, че за боклука ще отиват все повече средства и ще се харчи повече полемична енергия. С право- от столичния боклук произтичат сериозни заплахи за здравето на широки народни маси, както и още по-сериозни политически кризи, докато от парите за науката най-много да дойде поредното съсловно дърляне кой, как и къде следва да се занимава с нея. Към него ще се прибави и вопълът на т. нар. български бизнес, недоволен, че не му готвели нужните кадри. Така или иначе въпросът дали стигали парите за наука в БАН-ските институти или в университетите, дали те не трябва да отиват в университетите или в университета, бледнее пред перспективата столицата да потъне в боклуци, радващи част от силистренските общинари, някои транспортни фирми, събирачите на отпадъци, злонамерените към образа на държавата в цялост и на кмета Б. Борисов в частност фотографи и новопоявилите се кучешки глутници. Пък и след хиляда години боклуците ще радват бъдещите археолози - по неразградените отпадъци ще пресъздават живота ни. Тъкмо тази грижа за бъдещото познание е най-неотразимият довод срещу намеренията за изгарянето, подобно на това в широкия център на Виена, а не страховете, че нашият ще бъде опропастен от стратегически инвеститор, който ще строи завод вместо N-ти Mall of Sofia.
А въпросните пари не са малко:
има-няма седмичният масраф на Харвардския университет, където ден преди министър Вълчев да направи горното мило сравнение премиерът Станишев изнесе лекция. В нея отново най-впечатляващото бе отличният му английски. Разбира се, за придружаващите го журналисти, докато списователите на местния университетски вестник пропуснаха събитието в топпроявите за седмицата. Виж, изчерпателно отразиха друга донякъде българска проява - разговорът с Кристо и съпругата му за пазарлъците в изкуството. Иначе, както му е редът, премиерът се обърна към българските студенти там да се върнат тук; имало проблеми, решими с тяхна помощ. Не зная как поканата "Елате и опитайте!" се е счула на английското ухо; за българското тя звучи ехидно и в Харвард. Нека да не опитват; поне не тези, които искат да се занимават сериозно с наука, но им посочват проблеми, резултат на обикновена политическа некадърност, необикновена подкупност и лична суета. По ирония на историята те бяха дозабъркани именно от върнали се у нас питомци на престижни университети, разположени между Ленинские горы и Harvard Forest.
Изобщо изискването към науката за непременна и бърза полза е
опасна злоупотреба не толкова с нея,
колкото с ония, които искат да й се посветят самоцелно, заради самата нея. Резултатите от тая злоупотреба болезнено се усещат в нашите университети и институти, където се подготвят хората, чиято жизнена цел трябва да е науката - докторантите. Те драматично намаляват не само заради малко пари, стара апаратура и божем утвърдени учени, чиито трудове в приличен университет не стигат за кредити в първи семестър, камо ли за публикация в сериозно издателство. Намаляват, защото трябва да защитават смислеността на заниманията си по най-нелеп начин. Правителствените трици с увеличените на 450 лв. стипендии трудно подмамват хора, които на всичко отгоре ще трябва да се правят на маймуни, за да оправдават научния си избор с някой "животрептущ" проблем. Нищо, че в това отношение имаме дълга традиция, която прекрасно се съчетава с изискванията на днешния ден. Да се мотивира изследването на морфо-синтаксиса в арабския с борбата срещу тероризма е толкова смислено, колкото и някогашните актуализации на темата за трансценденталната конституция на нравствеността у Кант с партийните решения за изработване на нова конституция на НРБ. Та и затова, а не само заради малкото пари, в началото на тая академична година за близо 300 докторантски места в Софийския университет има около 350 кандидати; така стоят нещата и в другите университети, както и в институтите на БАН. Толкова за науката и боклука.
През седмицата имаше и други ярки събития.
Бербатов вкара първите си голове за "Манчестър Юнайтед"; заплетоха се скандалите около ДАНС; отвъд океана и край Брюксел продължиха да пукат балоните на свободния пазар; увеличиха се лихвите по заемите и ипотеките; успешно продължиха Dancing Stars и Big Brother; т.нар. народно събрание прие на първо четене нов семеен кодекс, разграждащ семейството, но узаконяващ конкубината; ФК "Левски" пак загуби нещастно в София, този път от отбор на по-малко измислена държава; по света намаля цената на петрола, у нас поскъпна бензинът. Но всичко това чезне пред исторически най-значимото, което също има свойството да показва нещата в ослепителна яснота:
Умря Константин Павлов, един от малцината, които съзнателно бягаха от бързата полза и суетата от задължителния успех. Тъкмо тая смърт приближава - за миг, но приближава - още повече до образците на видимо самоцелни и все пак най-сериозни жизнени избори, които ни правят човеци.
Редактирано от - Зе Мария на 04/10/2008 г/ 10:12:55