Ангел Найденов бе категоричен, че подкомисията на Татяна Дончева, която наблюдаваше спецслужбите, се изпразва от съдържание заради новия орган. |
Заедно с това ще бъде създадена и друга подкомисия към военната комисия на НС, която ще се занимава с контрола върху военното разузнаване. Особеното и при двете е, че ще бъдат сформирани с решение на парламента, а не на съответната комисия. Найденов обаче даде да се разбере, че Татяна Дончева не е желана в нито една от тях.
Междувременно самата Дончева обяви, че е изумена от информацията за 80 нейни телефонни разговора с пребития журналист Огнян Стефанов. Бройката им бе оповестена от Бойко Борисов, който обаче не уточни откъде има данните. Дончева се закани да направи собствена справка, защото при посещението си в ДАНС не видяла документ със статистика за разговорите й със Стефанов. "Нямам никаква представа кога, за какъв разговор някой твърди, че съм говорила с Огнян Стефанов 18 минути. ДАНС нямат справка, в която да кажат колко разговора има между Х и У", възмути се Дончева.
Шестимата от вътрешната комисия, които бяха в ДАНС, за да проверят защо са искани разпечатки за телефонни разговори на депутати, не се разбраха вчера. Те ще продължат и днес спора дали разработката "Галерия" е политическа поръчка срещу депутати и журналисти, или наистина става дума за изтичане на информация. Те трябваше да изготвят резюме за визитата си. Представителите на опозицията Елиана Масева, Ася Михайлова и Борислав Българинов са убедени, че става дума за политически натиск. Минчо Спасов, Касим Дал и Татяна Дончева са по-уклончиви.
----------НА СКОРОСТ
Работна група с участието на ръководствата на ПГ от мнозинството, вицепремиера Меглена Плугчиева и министрите Гергана Грънчарова и Михаил Миков, ще работи по бързото приемане на 12 приоритетни закона, обяви още Ангел Найденов. Те са свързани с критиките по глава "Правосъдие и вътрешни работи" в докладите на ЕК. Новите закони и поправки в част от действащите трябва да бъдат приети през октомври и ноември. В тази бройка влизат новите закони за конфликт на интереси, обществените поръчки, за СРС, както и поправките в законите за общинската собственост и горите за забрана на заменките. Сред приоритетните са и промени в законите за дейността на комисията "Кушлев", държавната финансова инспекция, управлението на отпадъците, ВиК дружествата и енергийната ефективност.