Традициите не са това, което бяха, се казваше в една реклама. И поредното доказателство за това е решението на британското правителство съдии и адвокати вече да не влизат в съдебните зали с неизменните за последните 300 години перуки и тоги с бели, високи, колосани яки с подвити ъгълчета, смятани за един от символите на правораздавателната система в страната.
От началото на октомври перуките свалиха само магистратите, които гледат граждански дела във върховните и апелативните съдилища във Великобритания. Те се разделиха и с червените си тоги, които всяваха респект и уважение, и вече обличат тъмносини одежди от габардин с кадифени маншети. Старшинството в йерархията се определя от цвета на ивиците, които висят отпред на тогата. Те ще бъдат в златно, червено и лилаво. Изработката на новия гардероб на магистратите е възложена на известната британска дизайнерка Бети Джаксън, която сама определя колекциите си като "необикновени британски дрехи за амбициозни британски момичета".
"Опитваме се дизайнът на новите тоги да не се различава много от традиционния. Цветните ивици са модерният детайл в служебното облекло на магистратите", обяснява дизайнерката пред британския в. "Таймс".
Новите одежди, разбира се, имат и своите критици. Модният коментатор на в. "Гардиън" Хадли Фриймън например смята, че тогите на Бети Джаксън с цветните ивици наподобяват дрехите на героите от филма "Стар трек". "Съдиите изоставят традиция, датираща отпреди 300 години, и показват новия си имидж - без перуки и с външния вид на героите от "Стар трек", коментира Фриймън. Колежката му от в. "Таймс" Алис Олинс обаче одобрява съвременните тоги и според нея "те са в крак с модата, но и са достатъчно официални, за да всяват респект в съдебната зала".
Перуките от конски косми и тогите засега няма да бъдат изхвърлени само от съдиите и адвокатите в наказателните съдилища. Това е, за да се гарантира тяхната сигурност извън съдебната зала. Смята се, че перуките прикриват лицата им и е по-трудно служителите на Темида да бъдат разпознати от престъпници, които търсят отмъщение за произнесена срещу тях присъда. Точно по тази причина традиционните одежди остават в употреба в наказателните съдилища поне засега. Британските медии обаче правят догадки, че това няма да е за дълго.
Премахването на перуките, които са задължителни за магистратите на Острова от ХVII век, се определя като малка революция в правораздавателната система на консервативна Великобритания. "Необходима е модернизация на съдебната система. Трябва да започнем отнякъде и избрахме това да бъде облеклото, което е един от символите на правораздаването ни", казва върховният съдия на Англия и Уелс лорд Никълъс Филипс пред медиите на Острова. Идеята за въвеждането на нови правила за обличане в съдебните зали се ражда преди четири години. Лорд Филипс обяснява, че преди да бъде взето решение за премахването на перуките и промяната на тогите на съдии и адвокати, е направено проучване сред обществото и магистратите, за да се прецени как ще бъдат приети планираните промени.
Допитването обаче показало, че съдии и адвокати искат да продължават да си носят традиционните перуки и тоги, вместо да ги заменят с по-съвременни дрехи. Те дори пренебрегват и неудобствата, които тежките перуки от конски косми им създават в летните горещини. Служителите на Темида смятат, че атрибутите на съдилищата - издигнатият подиум, подсъдимата скамейка, перуките, тогите - целят да подсилят върховенството на закона. "Проучването, направено сред повече от 1000 съдии и адвокати, показва, че 56% от тях искат да се запази традицията и не се отказват от старите си тоги и перуките", съобщи Би Би Си. "Много от съдиите са против промените и отказват да нарушат традициите", коментира резултатите от допитването лорд Филипс и изразява задоволство, че британците като цяло застават зад идеята за промяна на служебното облекло на магистратите. 64% от над 1600 анкетирани британци смятат, че е необходима промяна в облеклото на служителите на Темида.
Лорд Филипс мотивира въвеждането на нови правила за обличане в съдилищата и с факта, че съдебната система ще намали разходите си за производство и поддръжка на гардероба на магистратите. Новите тоги ще бъдат подходящи за всеки сезон и няма да се налага да се поръчват зимни и летни одежди, което допълнително натоварва бюджета. Според изчисленията новият гардероб на магистратите ще струва около 450 000 британски лири, а годишно ще бъдат спестени около 200 000 лири в сравнение с досегашните разходи за облеклото на съдиите.
Един от най-яростните опоненти на промяната е британският адвокат Джон Мортимър. "Това е смешно! Адвокат без перука ще изглежда като лекар без слушалка", обяснява той пред медиите.
Реформата трябваше да влезе в сила още през януари, но бе отложена за октомври, защото повечето от новите тоги не бяха готови в предварително поставения срок.
Перуките навлизат в британска съдебна система от ХVII век, когато са много модерни във висшето общество в Европа и точно оттам съдилищата във Великобритания заимстват идеята. Модата на перуките обаче отминава по време на управлението на крал Джордж Трети (1760-1820), но адвокатите продължават да ги използват по време на съдебни дела. Съдиите пък носят перуки с дължина до раменете до 1780 г., когато значително ги скъсяват. Дългите перуки днес се използват само по време на тържествени церемонии. В. "Гардиън" разкрива, че досега всеки съдия е получавал по 15 000 британски лири над заплатата си за облекло. Обикновената перука струва около 800 лири, а тези, които се използват за тържествени церемонии, са около 2000 лири.
|
|