:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,498
Активни 640
Страници 24,401
За един ден 1,302,066
Консулт

Затвор заплашва родител, който пречи на бивш съпруг да вижда детето си

Красимир Добрев
Ако съпрузи се разведат, като при съвместния си живот имат дете, правата над детето се дават на майката. Но въпросът ми е друг. Има ли право майката на детето да ограничи посещенията на бащата и дори да ги забрани, при положение че бащата си плаща редовно издръжките? По какъв начин бащата може да потърси своите права?

Благодаря ви предварително!

Златина З., София



Родителските права и мерките относно личните отношения между родителите и децата са третирани на няколко места в Семейния кодекс. За изясняване на конкретния въпрос ще са необходими и някои текстове от Наказателния кодекс, както и утвърдени правила от съдебната практика.

На първо място е необходимо да се посочи, че правата и задълженията спрямо децата на разведени остават и за двамата родители. Просто съдът преценява на кого да предостави упражняването на правата. Нещо повече. Дори няма законово изискване децата да остават задължително при майката. Има немалко случаи, в които те остават при бащата.

Но според чл. 72 от СК родителските права и задължения се упражняват от двамата родители заедно и поотделно. Изрично е определено, че при разногласие между тях спорът се решава от районния съд след изслушване на родителите и ако е необходимо - на детето. Освен това всеки от родителите може сам да представлява малолетните си деца и да дава съгласие за правните действия на непълнолетните, но само в техен интерес.

СК предвижда възможност за ограничаване на родителските права. Това може да стане и при нормално семейство, и при разведени родители. Ограничаване се прилага, ако поведението на родителя представлява опасност за личността, възпитанието, здравето или имуществото на детето. Тогава районният съд служебно или по искане на другия родител или на прокурора взема съответни мерки в интерес на детето. Това се прави и когато родителят поради продължителна физическа или душевна болест, или поради продължително отсъствие, или други обективни причини не е в състояние да упражнява родителските си права. Възможно е дори родител да бъде лишен от правата си. При тежки случаи, когато не дава издръжка, както и ако трайно не полага грижи без основателна причина.

Това са общите правила. И при тях обаче във всички случаи се определят и мерките относно личните отношения между родителите и децата.

Именно за тези лични отношения става дума в конкретния въпрос. В СК има специален раздел "Родителски права след развода". Така според чл. 106 при допускането на развода съдът служебно постановява на кого от съпрузите се предоставя упражняването на родителските права, определя мерките относно упражняването на тези права и относно личните отношения между децата и родителите и издръжката на децата.

Това означава, че съдът определя примерно бащата да плаща издръжка от 60 лв., че има право да вижда детето, да речем, всяка събота и неделя и т.н. При всички положения, ако бащата не е с ограничени права или пък не е лишен от родителски права, то трябва да е предвидено време, в което той да е с детето.

И тук той има две възможности за защита. Едната от тях е по СК. Според нея "ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови". Това означава, че ако например бащата вижда, че детето има повече нужда от него, че майката не се грижи достатъчно или пък води някакъв живот, който се отразява лошо върху детето, той може да поиска да го вижда повече, да е по-дълго време с него и т.н

Има обаче и една втора възможност. Тя е по Наказателния кодекс. Според чл. 182, ал. 2 от НК "родител или друг сродник, който не изпълни или по какъвто и да е начин осуети изпълнението на съдебно решение относно упражняване на родителски права или относно лични контакти с дете, се наказва с пробация или глоба от 100 до 300 лева, а в особено тежки случаи - с лишаване от свобода до 6 месеца или с глоба от 100 до 300 лева".

Това означава, че ако майка не изпълнява съдебното решение да дава детето на мъжа си при определените условия, я грози дори затвор. Разбира се, последното може да се случи, ако например майката отиде в друг град и се опита да се скрие. В резултат на което детето дълго не се вижда с бащата. При по-дребните нарушения тя е заплашена от пробация или глоба.

Дори НК предвижда, че тя няма да бъде наказана, ако след предупреждение от надлежен орган на властта - например полицията, изпълни решението или отстрани пречките за изпълнението му. Тази разпоредба не се прилага повторно. Или, иначе казано - ако веднъж бащата се оплаче и майката възстанови виждането му с детето, ще избегне наказание. Ако обаче направи това втори път и бащата отново се оплаче, тогава със сигурност ще мине през наказателен съд.
2
14227
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
22 Октомври 2008 14:00
По какъв начин бащата може да потърси своите права?

По никакъв!
23 Октомври 2008 13:13
Така е по закон. А се съмнявам да има дори един единствен осъден.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД