Седмокласниците все още не са наясно с конспекта за изпита по литература за елитните гимназии, установи проверка на "Сега". Освен това в нормативната уредба, свързана с кандидатстването след VII клас и след завършено основно образование, има противоречие кога министерството на образованието трябва да одобри учебно-изпитните програми за кандидат-гимназистите. Така липсата на яснота какви творби ще бъдат включени в конспекта по литература ще доведе до объркване у децата, родителите и учителите при подготовката за изпитите.
От тази учебна година влезе в сила нова учебна програма за VII клас. По литература основните промени са две. На мястото на разказа "Ангелинка" ще се учи "На нивата". От програмата е изключено и "Мамино детенце". Отпадналите произведения на Елин Пелин и Любен Каравелов обаче все още са в учебно-изпитната програма за кандидатстването в гимназиите след VII клас, която е публикувана на сайта на МОН.
Тази програма беше валидна за приема за учебната 2008/2009 г., обясниха от министерството. Съгласно наредбата за приемане на ученици в държавни и общински училища новите учебно-изпитни програми и критериите за оценяване трябва да бъдат утвърдени със заповед от министъра на образованието и да бъдат обявени в училищата и в инспекторатите по образоването до 31 януари 2009 г. В програмата за изпитите се посочва времетраенето и формата на изпита, учебното съдържание и оценяваните компетентности. Така излиза, че формално министърът има право да отмени тестовете, които бяха въведени през 2006 г., или да промени времето за провеждането на изпита.
В същото време според сега действащия закон за народната просвета "условията и редът за завършване на определен клас и за преминаване в следващ се определят най-късно до началото на съответната учебна година". Въпреки че законът е по-висш нормативен акт от наредбата, от МОН смятат, че той не се нарушава. Разпоредбата в закона бе приета по изричното настояване на Даниел Вълчев и вече две години МОН обявява датите за изпитите на седмокласниците и за провеждането на матурите преди 15 септември.
Според юристи е спорно дали законът се нарушава или не, тъй като е въпрос на тълкуване понятието "условия и ред". Възможно е да има несъответствие при положение, че в него се има предвид времетраенето и вида на изпита, обясниха те.
Задава се хаос с изпитите за елитните гимназии
Нима някой е очаквал нещо друго? Наивници!
Редактирано от - генек на 22/10/2008 г/ 06:37:57